Gardenia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa ne spuna si noua cei carora gardeniile le cresc si infloresc ce le fac.Poate se greseste pe undeva.Poate nu avem noi mina buna :( Am avut si eu un puiut de la Ani,daduse frunze noi,crescuse destul de inalta si buf! dintr-o data (vorba Roxanei :rofl: ) a dat coltul :D .Chiar nu-mi explic ce s-a putut intimpla.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca sunt sensibile la dereglarile de udare. Nu e suficient doar sa puneti apa echilibrat, conteaza si substratul. Sa nu fie prea greu, pentru ca asa putrezesc radacinile si baza tulpinilor. Daca substratul e usor, mor cateva frunze in cel mai rau caz.
 

roxy

Member
cat am fost plecata i-am lasat mamei instructiuni legate de udarea gardeniei (si a celorlalte flori). cred ca nu prea a udat-o caci am gasit-o cu bobocii lasati, i-au mai cazut cateva frunze dar acum e bine, si-a revenit.
a mea e micuta dar a facut mereu boboci, o ud la 2 zile dar nu ii pun multa apa. sta pe balcon spre nord deci o bate foarte putin soarele si se pare ca ii place, deocamdata.
 

Roxana

Active Member
Cred ca atunci cand cumperi o planta de la florarie mai ales trebuie schimbat pamantul deoarece are numai porcarii in el. (hormoni si muulte altele). De aceea nu rezista prea mult plantele cumparate. Plantele pe care le am eu sunt toate de la oameni (rude) luate. Doar Mamilaria este cumparata de la niste oameni de la Brick. In rest nimic. M-am cam dezobisnuit sa cumpar plante deoarece m-am saturat sa moara si eu sa sufar. :cry:
 

simona2

Member
Si eu am observat ca florile cumparate , se duc destul de repede.
Sunt fortate sa infloreasca si saracele cred ca nu suporta iar pamantul ....parca isi pierde repede calitatile .
 

Roxana

Active Member
da, si ghiveciul cu pamant este foarte usor. Este un fel de amestec de rumegus (3/4) cu putin pamant (1/4).
 

simona2

Member
Eu mi-am schimbat pamantul cumparat.....ca nu-mi placea cum arata si am pus pamant de padure , amestecat cu pamant de gradina .Si parca le merge ceva mai bine .
 

simona2

Member
M-am referit , la modul general cu pamantul . Gardeniile mele s-au dus demult . Le-am oferit toate conditiiile , dar degeaba .
 

Roxana

Active Member
Pamant de flori

da, dar in general este bine sa schimbi pamantul cand cumperi o planta de la florarie, mai ales.
 

simona2

Member
Asa este , dar vezi , cand le cumparam sunt inflorite , si nu se recomanda sa umblam la ele , cand au flori .
 

Roxana

Active Member
da, dar mai bine o salvezi decat sa te bucuri de florile ei momentan. daca o transplantezi poate o sa-i mearga mai bine si o sa faca si flori. Important e sa salvezi planta.
 
D

dyayzh

Guest
eu am cumparat o gardeni mica dar plina de flori. de la sine inteles ca imediat ce am adus-o acasa florile au cazut si planta nu dadea nici ea semne de "bunastare". am despartit-o in 3 ghivece mici si am asteptat....un timp a stagnat apoi a inceput sa de-a frunze noi si se pare ca-i merge bine. eu cred ca plantele dificile, "fitioase" trebuie sa le luam cat mai de pui ca sa reuseasca o adaptare la noi. eu am cateva experiente triste cu plante mature ce nu s-au adaptat si pace.
 

Roxana

Active Member
Eu ma feresc sa iau pui deoarece pot fi butasi fara radacina. Eu am luat Poinsetia asa mica si dupa caderea florilor am observat ca ea de fapt nici nu are radacini. dar, in cazurile fericite, pot face radacini pe parcurs si sa reziste mai departe.
 

Maia36

Member
Gardenia cumparata de mine am lasat-o in ghiveciul mic si cu acelasi pamant.Mi-a fost teama sa schimb pamantul din motivele binecunoscute.Bobocii cu care am cumparat0o au cazut toti dar pe parcurs m-a rasplatit ce-i drept cu flori putine dar macar au fost.Acum sunt incantata ca pe lastarii noi a dat un boboc si ieri de dimineata l-am gasit deschis.Superb!
 

Hariclea

Member
ma bucur pentru tine, Maia! Si eu am patit la fel cu gardenia mea, i-au cazut ceva boboci, s-au uscat cateva frunze, dar acum vad ca e plina de boboci si ii merge bine!
 

roxy

Member
eu am incercat sa imi pacalesc gardenia si sa o ud cu apa de la robinet :twisted: . Mare greseala! au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele si sa cada. asa ca nu am avut de ales si am inceput sa fierb apa din nou, acum fiind inflorita :D
 

Roxana

Active Member
Gardeniei nu-i place apa calcaroasa, ci apa statuta (incearca sa pui apa intr-o sticla care are dop intr-o dimineata si a doua zi sa o uzi cu acea apa). Dar merge si cum ai spus tu: cu apa fiarta (sau apa racita unde ai fiert ouale)
 

roxy

Member
Draga Roxana, eu stiu ce apa ii place gardeniei, dar fiind mai multe plante pe care am reusit sa le pacalesc cu apa de la robinet m-am gandit ca reusesc si cu ea. dar e mai pretentioasa 8) .
 
Sus