Gardenia

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
IoanaTweety a spus:
Si o tii in casa, Madalina? la ce temp? (iarna ma refer)
La 19-20 de grade ca mai frig nu se poate. O tin intr-o camera in care din 3 calorifere doua le inchid iarna ca sa fie cat de cat racoare.
 

kalinda

New Member
Gardenia mea

Buna,
tot citesc cred de mai bine de 2 ani toate sfaturile si tot ce postati dar acum m-am hotarat sa ma loghez sa scriu si eu.
Am o gardenie de vreun an si ceva de zile. Am luat o plantuta mica intr-un ghivecel minuscul si a crescut binisor, a mai facut crengute in special dupa ce am mutat-o intr-un ghiveci mai mare. Urmand sfaturile voastre din forum am cumparat pamant de conifere si am schimbat pamantul. Sunt luni bune de-atunci dar sincer nu am vazut o imbunatatire. Acum mai nou frunzele se usuca, se fac maronii in varf, ca si cum s-ar arde si se usuca si pica. Am pus fier, picaturi de care se dau la bebelusi in apa cu care am udat-o vreo 2-3 saptamani. Am cumparat ingrasamant special penru aceasta plantuta, l-am amestecat dupa prospect si o ud, nu stiu, cam de 2 ori pe saptamana, dar nu de fiecare data cu amestecul cu ingrasamant. Sta in pervaz spre rasarit si are doar dimineata soare. In rest, flori nu a mai facut decat o data cand era micuta si saraca nici nu are cum la cat de rau arata, frunzele se ingalbenesc sau se ard asa si cad, si-au pierdut luciul de tot. Recent am fost la un supermarket unde am vazut arbusti de gardenie superbi mari de vreo jum de m si plini de flori si cu acele frunze verde inchis-inchis lucioase... superbe. Mi se rupe inima de gardenia mea si nu stiu cum sa o ajut sa creasca si ea asa. Aveti vreun sfat? As putea sa pun poze dar nu stiu cum se face. Poate cine cunoaste isi da mai bine seama dupa poze. Astept cu mare nerabdare un sfat!
 

nely

Member
Am si eu o gardenie primita de 8 Martie , era plina de bobocei, o parte au picat, restul au inflorit pe rand, miroase demential,imi place extrem de mult...zilele trecute am vazut pe un bobocel niste ganganii ma poate ajuta cineva sa-i identific si cu ce trebuie sa o stropesc sa scape de ele? ca nu cred ca nu-i dauneaza...multumesc.
 

nely

Member
Multumesc frumos, am notat. :D Daca mai are bobocei pot fi stropiti si ei sau trebuie evitati de solutie?
 

fixpix

Active Member
Prima data ca imi infloreste si mie.



De fapt e al doilea boboc... pe primul am tot amanat cu pozatu' pana a ajuns in faza asta...

 

fixpix

Active Member
Multam. Da... e super. De s-ar deschide toti bobo odata, ar umple bulevardu de jos cu mireasma... s-ar uita pietonii in sus!
:rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai cum sa rezumi la intuneric o bijuterie :rofl:

Testat ideea cu soarele , nu e chiar asa pe placul alor mele , la umbra duse acum par mult mai fericite doar cu 1-2 ore de soare maxim pe zi
 

anette_b

Member
nu sta la umbra , sta la geam cu orientare sud. :D
am adus-o in camera sa ii fac poza , s-a deschis seara.
incerc cu cele altoite sa le tin in aer liber , usor umbrite. alea sigur rezista.

kleims are parfum diferit de gardenia din comert.
 
Sus