gardenia si paduchele lanos

schlucky

Member
la ultima udare, ieri, am observat ceva alb la baza frunzelor uitandu-ma mai atent am vazut ca parca ies de la baza frunzelor "niste ceva alb" examinand planta am vazut pe tulpina niste miscatoare albe cu muuuulte picioare pe margini .... dupa pozele de pe forum pare a fi paduchele lanos

acum va intreb: gardenia mea are boboci o am de cca 2-3 satamani si inca supravietuieste :rofl: iar bobocii care ii avea la cumparare nu au cazut ci continua sa se deschida

cum scap in acest caz de paduci? ce rau ii fac acestia gardeniei?


mersi!
 

schlucky

Member
da aici citisem deja ... ma interesa daca acum cand este inflorita si plina de boboci as putea-o trata cu chimicale ( cele enumerate de obicei pe forum nu imi spun nimic, caci aici nu le gasesc)

voi incerca azi manual, cu penseta ....

ar ajuta ceva daca dupa inlaturarea mecanica as dusuli-o?
 

lili

Member
Rezultatele cele mai bune le-am obtinut cu emulsie de sapun sau cu binecunoscuta solutie : detergent vase+ spirt medicinal (1 capacel din fiecare) + apa (4 capacele). Instrumente ajutatoare : betisoare de urechi, scobitori si bete de frigarui (pentru zonele mai greu accesibile) :)

Dusul nu este recomandat .... ei si armata de oua , aterizeaza pe pamantul din ghiveci :!:.... cu toate ca unii au ajuns :twisted:
Substratul de la suprafata il poti elimina si inlocui cu altul nou.
Succes si rabdare!!!!
 

schlucky

Member
ok ... mersi de sfaturi

am indepartat cu o scobitoare ceea ce am vazut pe tulpini ... voi prepara si sapunul lichid & co si voi stropi bine planta

acest tratament trebuie repetat? se schimba ceva in metoda de udare sau programul de udare in timpul tratamentului?

am preferat sa o ud mai rar prin sufundarea ghiveciului.
 

lili

Member
Cu placere!!!!
A fost nevoie si de a doua sedinta......unii au scapat nevatamatii :oops: ...de!!! sunt mai batrana si stau prost cu ochisorii :rofl:

Solutia amintita mai sus...nu am stropit cu ea!!!....am umezit betisorul si am pus direct pe dusman :evil:


Si eu folosesc metoda scufundatului pe timp de vara (evaporarea surplusului de apa se face rapid).....acum si la iarna este destul de riscant....metabolismul plantei se schimba si nu in ultimul rand, nopti reci si zile calduroase scurte...asadar pericol de aparitie a mucegaiului sau alte necazuri . Din aceasta perioada folosesc metoda clasica de udare, doar ca o pun pe o farfurie mai mare cu bilute umezite.
 

schlucky

Member
ok deci nu e de stropit...bine ca nu m-am apucat deja sa stropesc :rofl:

dar ceva de stropit "made in home" nu este? caci ma gandesc ca la bazele frunzulitelor si-or fi depus ei oua ca tot de acolo ii vad cum ies sau stau si cred ca doar prin stropire abundenta ar ajunge ceva lichid distrugator in toate "gauricile" gardeniei :rofl:
 

lili

Member
Tot solutia respectiva o poti folosi....doar ca raman frunzele patate cu alb si la primul dus pe care o sa il faci....o sa fie plina de clabuci :wink:

Este indicat sa invelesti ghivechiul intr-o punga de plastic...pentru a nu ajunge solutia la radacina.
Acum mi-am dat seama :idea: :wink: ....aceasta metoda o poti folosi si acum cand este paduchioasa....daca vrei sa ii faci dus!!!!
 

schlucky

Member
lili a spus:
Acum mi-am dat seama :idea: :wink: ....aceasta metoda o poti folosi si acum cand este paduchioasa....daca vrei sa ii faci dus!!!!
lili care metoda? sa o stropesc cu solutia sa o las putin sa distruga paduchii (sper) si apoi rapid dusata? sau doar solutia direct pe paduchi si apoi dusata?

oricum azi nu mai ajung caci imediat merg la sapa (sapa= munca :) ) dar maine revin cu forte proaspete impotriva paduchilor
 

mio

Member
Eu mi-am curatat muscatele de lanosii astia pulverizand cu spirt medicinal fara sa diluez, pe planta, frunze, tulpina, si pamant.
Am repetat operatiunea si am scapat de ei.
La violete le-am facut dus ca mi-era frica sa nu ard frunzele cu spirt deoarece au perisori.
Inainte de a duce florile inauntru pentru iarna am de gand sa repet tratamentul pentru muscate si fucsii.
Este ceea ce am experimentat eu si la mine a mers.
O sa stropesc cu mospilan si decis plantele mari inainte de "hibernare" sa fiu sigura ca nu scap vreun "musafir" pentru iarna.
Dupa stropire, daca mai ramane timp frumos vreau sa sterg frunzele lamailor cu spirt pentru a curata paduchii vii sau morti care au mai ramas.
 

lili

Member
Tratamentul il aplici dupa dus. Dusul te va scapa de unii care sunt mai putin fixati , dar nu mai mult. :)
 

Roxana

Active Member
Gardenia atacata de paduchele lanos.

Dusul indeparteaza doar primii daunatori aparuti pe planta, si asa cum a spus si lili pe cei care nu sunt prea bine fixati, dar pentru ceilalti trebuie folosite solutii mai puternice.
 
Sus