Gardenia - frunze galbene

gabichi

New Member
Sfarsitul lui octombrie 2006: intru intr-o florarie in cautare de cadou pentru o prietena iubitoare de flori si descopar gardenia . Nu o stiam decat din cantecul lui Ibrahim Ferrer "Dos gardenias para te" - transcriere fonetica - iertare, nu stiu spaniola! Atat de mult imi placea cantecul incat, atunci cand am vazut numele florii si floarea insasi, m-am indragostit de ea la prima vedere. Nu avea flori, nu avea decat o fotografie care imi spunea cum ar trebui sa arate ele si multi boboci. N-am rezistat si am cumparat-o si pentru mine.

M-a bucurat nu cu DOUA, ci cu TREI din florile ei si... cu parfumul lor... dar ATAT :(. Nu m-am speriat foarte tare, mi-am zis ca e normal, trecerea de la o "casa" la alta nu poate fi usoara - altfel, de 2 luni e lina de boboci dar nu mai infloreste nici unul.

Nu stiam (si nici acum nu prea stiu) cum sa o ingrijesc. Am mai citit pe 'ici, pe 'colo, mi s-a parut ca inteleg ce vrea EA de la mine. Am pus-o la umbra, aproape de fereastra, am udat-o ba cu apa plata, ba cu apa fiarta si racita. La un moment dat am plecat pentru 2 saptamani si am gasit-o cu frunze galbene. Am inceput iar sa caut, sa citesc... Am gasit 3 cauze pentru care ea ar putea sa se manifeste asa:

1. Lipsa de apa: posibil - am lipsit 14 zile de acasa, chiar daca e ara decembrie si am udat-o cand am plecat;

2. Lipsa de lumina:am pus-o la nivelul solului, ferestrele mele sunt spre sud si am zis ca numai asa pot sa o feresc de lumina directa a soarelui.

3. Cloroza: iarasi e posibil - poate ca apa plata sau cea fiarta si racita are suficient clor incat sa nu-i placa gardeniei "abia" mutata din florarie.

Gardenia mea arata acum asa:


(Intre timp i-am pus bile de argila la baza, am zis eu ca voi contracara una din posibilele cauze: lipsa de umiditate si am pus-o mai aproape de fereastra, ca sa aiba lumina mai multa. Mai cad si niste raze de soare peste ea... iarasi mi-am zis eu ca poate iarna nu strica un pic de soare.

Dar frunzele continua sa devina galbene. Si imi este teama ca poate nu-i administrez "tratamentul corect". Si nu il administrez pentru ca nu stiu, de fapt, ce boala are.

Ma poate ajuta cineva sa aflu? Multumesc mult!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei frunzele de Gardenia se ingalbenesc din cauza lipsei de fier din sol. Se obisnuieste sa se foloseasca chelati de fier - daca ii gasesti pe undeva de cumparat. S-a incercat si cu pastile cu fier de la farmacie dar n-am retinut care a fost efectul. In cazul tau cred ca problema are si o alta sursa: dereglare de udare - cat ai fost plecata planta a "sarit" peste o udare.

Planta mea arata asa:


Si asa au fost florile:


Sta in balcon la 15 grade, lumina buna si umiditate relativa 65%. Nu i-am administrat chelati ca n-am gasit. Dar am gasit ingrasamant pentru plante acidofile si i-am pus de vreo 2 ori. A inflorit continuu din martie si pana in octombrie. Acum a luat si ea pauza.
 

gabichi

New Member
E superba plantuta ta!!!

Cum ii asiguri umiditate de 65 % in balcon? Si cum poti masura umiditatea? (Iertare daca pun intrebari puerile, dar mi-s incepatoare in crescut flori...) (Am mutat si eu gardenia in balcon pana saptamana trecuta dar la un moment dat mi s-a parut cam frig si cam mult soare pentru ea - chiar daca balconul e inchis).

despre chelati citisem si eu ceva, nu mai stiu daca chiar pe site-ul vostru sau nu. Dar sigur de pe forumul vostru am aflat despre serele de pe Vitan Barzesti. Maine incerc sa merg acolo, poate reusesc sa gasesc ceva util.

Multumesc mult!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci, nu mi-am batut foarte tare capul cu ea (azaleele m-au chinuit mult mai mult!).

Am un echipament, ca un suport metalic cu 3 ceasuri: temperatura, presiune atmosferica si umiditate relativa (in aer). Asa ca vad mereu care e situatia. Cum ajung la 65% e doar un context. Balconul este in dreptul bucatariei, nu am pus inca hota, asa ca umiditatea de la gatit ... ramane in balcon. Dar nu e tocmai ok pentru ca apar mucegaiuri. In fine, temporar asta e situatia. Poti sa mai cresti umiditatea in aer prin pulverizare de apa pe plante sau in aer, dar efectul este de scurta durata.
 

lili

Member
In locul ingrasamantului care contine chelati de fier, eu am cumparat din farmacia umana FER-SOL, substanta lichida . Este produsa de Egyptian Pharm.Industriees Co....la un pret simbolic de 4 lei. Efectul a fost vizibil de la prima administrare. Modul de administrare a fost de 2-3 picaturi la o portie de apa/ 3-4 saptamani.
 

gabichi

New Member
lili a spus:
In locul ingrasamantului care contine chelati de fier, eu am cumparat din farmacia umana FER-SOL, substanta lichida . Este produsa de Egyptian Pharm.Industriees Co....la un pret simbolic de 4 lei. Efectul a fost vizibil de la prima administrare. Modul de administrare a fost de 2-3 picaturi la o portie de apa/ 3-4 saptamani.
Multumesc mult! Cred ca e prima solutie pe care o voi incerca, e un pic mai la indemana.
 
A

Anonymous

Guest
Gabichi,nu te speria , a suferit de sete....Sa stii ca sint mai multe metode de a "uda" florile cind pleci de acasa. Striga dupa ajutor cind ai nevoie si sa vezi cite solutii primesti.
Gardeniei tale ii mai cad frunzele care au fost afectate, dar ea va regenera frumos. Si eu am avut ceva cu ea,i se sfarogeau frunzele si picau. Ceva special nu i-am facut,dar cam chelise. Ii pun apa in fiecare zi,dar cite un pic. Bobocii de cind apar,pina se deschid,te fac sa-ti pierzi rabdarea,dar ce frumoase-s florile!!! A mea infloreste tot timpul;nu se umple de flori,dar cam cite una pe luna tot face.
Iti doresc succes si sa te bucure gardenia ta.
 
A

Anonymous

Guest
Adica are flori si acum? :shock: La ce temperatura o tii? Si de cat timp o ai?
 

gabichi

New Member
gabriela jalba a spus:
Gabichi,nu te speria , a suferit de sete....Sa stii ca sint mai multe metode de a "uda" florile cind pleci de acasa. Striga dupa ajutor cind ai nevoie si sa vezi cite solutii primesti.
Gardeniei tale ii mai cad frunzele care au fost afectate, dar ea va regenera frumos. Si eu am avut ceva cu ea,i se sfarogeau frunzele si picau. Ceva special nu i-am facut,dar cam chelise. Ii pun apa in fiecare zi,dar cite un pic. Bobocii de cind apar,pina se deschid,te fac sa-ti pierzi rabdarea,dar ce frumoase-s florile!!! A mea infloreste tot timpul;nu se umple de flori,dar cam cite una pe luna tot face.
Iti doresc succes si sa te bucure gardenia ta.
Saru'mana tuturor pentru sfaturi! Se pare ca da, a suferit de sete. Imediat dupa ce am vorbit cu voi am tot incercat sa gasesc un "medicament" pentru ea. Dar in acea perioada si farmaciile umane, si florariile erau inchise sau aveau inventar. A trebuit din nou sa plec pentru o saptamana si n-am avut incotro, am lasat-o iar singura pentru o perioada, fara sa-i administrez nimic. I-am ciupit frunzele galbene, am udat-o bine si am plecat (spunandu-i ca eu o iubesc foarte tare :) ). Si am avut surpriza la intoarcere sa o gasesc fara nici o alta frunza galbena.

Gabriela, strig acum dupa ajutor, inainte de a mai fi nevoie sa-mi las florile singure: cum e mai bine sa le "ud" cand plec?
 
A

Anonymous

Guest
Gabichi,
zi unde discutam subiectul cu udatul florilor,ca aici e vorba de gardenii.
Iar a mai deschis o floare gardenia mea!!!
MIOSOTIS , o am de doi ani...infloreste tot timpul, dar cite o floare. Rar s-a intimlat sa fie doua -trei odata.In dreptul ei sint cam 20grade acum; vara.....mult mai mult.
 

gabichi

New Member
gardenia mea - primavara

Dupa ce am "mamosit-o" 2 luni de zile, gardenia mea, cea bolnavioara in iarna, si-a deschis, in sfarsit, primul boboc.



Am riscat in ianuarie si am transplantat-o - nu o transplantasem de cand o cumparasem, pentru ca doamnele florarese asa ma sfatuisera (am vazut la transplantare ca radacinile ei erau destul de incalcite si inghesuite, si incepusera sa si iasa din ghiveci - poate ca si asta ar fi putut fi o cauza a ingalbenirii frunzelor - saracele, poate nu mai aveau din ce sa hraneasca?). Mi-am cumparat si un ceas care indica umiditate si temperatura - cum mi-a sugerat Cornelia (chinezarie, dar poate, cat de cat, indica ceva aproape de adevar).

Iaca, acum 2 zile m-a rasplatit pentru prima data! (Am pandit-o din ora in ora si mi se umplea inima de bucurie cand vedeam cum se mai deschide o petala, si alta, si iar alta... - cred ca stiti senzatia!)

Multumesc, inca o data, tuturor pentru sfaturi si sustinere!!!

PS: gabriela, da, ar trebui alt subiect pentru "udat" :) !. Poate ca el exista, il voi cauta si voi posta acolo. Sau voi deschide unul nou. Multam mult!
 

Adri

Active Member
Bună dimineața! Am primit o gardenie cu zeci de boboci și de când am primit-o,bobocii se ingalbenesc și cad!
Substratul este foarte umed,pot să spun chiar ud....deci nu i-am administrat apă. Am remarcat că, substratul are mucegai.Am îndepărtat primul rand de pământ mucegăit de deasupra și am găsit un virme transparent....yex.....
Acum am văzut că substratul tot are mucegai.....credeti că aș putea să-i schimb substratul chiar dacă are bobici? Altfel cred că rămân fără nici unul.
Și mai o întrebare. ..ce pământ să-i pun? Pun și câteva poze,poate mă puteți ajuta mai bine!1447054901689.jpg1447055025851.jpg 1447055119269.jpg
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gardenia e o planta greu de ingrijit - are nevoie de substrat pentru plante acidofile (ph scazut). E de preferat sa schimbi cu grija substratul, fara sa-i deranjezi prea mult radacinile, doar completezi cu substrat.
Nu-i place deloc caldura - trebuie tinuta la temperaturi sub 20 grade, altfel o omori cu brio. Si atunci cand o uzi adauga in apa un supliment cu fier ca sa nu i se ingalbeneasca frunzele.

Parerea mea e ca a ta sta la o temperatura prea mare. Asa e?
 

Adri

Active Member
Mulțumesc pt răspuns, grădinar 1. Se poate și temperatura să fie problema....este între 20-22º
Dar cred că substratul o omoară. O să îmi fac curaj să îi schimb substratul,da întâi să găsesc substratul potrivit.
Cum ar trebui să scrie pe sacul cu substrat potrivit pt gardenie? Mulțumesc de ajutor
:)
 

LadyBug

Well-Known Member
Plantele acidofile au nevoie de ph acid. Un ph de 7 e neutru, peste 7 e alcalin iar mai mic de 7 este acid. Deci trebuie sa fie probabil undeva pe la 4.5-5 ca sa fie puternic acid. Insa cred ca poti pune si lamaie in apa de udare sau putin otet si ajungi la o aciditate corespunzatoare...
 

Adri

Active Member
Mulțumesc pt răspuns, Lady Bug!
Eu ud plantele cu apa de ploaie la temperatura camerei și din câte știu eu,apa de ploaie este acidă ,sau?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca apa de ploaie ar fi acida, cu un pH de 4.5-5.5, asta ar fi o problema :)
Cauti substrat pentru plante acidofile, chiar asa scrie pe sac. Cumpara unul de buna calitate, ia Compo care e scump dar bun.

Eu nu ti-as recomanda sa pui lamaie sau otet in apa din mai multe considerente (ma indoiesc ca ai la indemana metode stiintifice care sa masoare valoarea pH-ului) iar otetul contine si conservanti care pot afecta planta pe termen lung.
 

Adri

Active Member
O să cumpăr compo din cel mai bun...dar să mă uit pe net cum se numește în franceză și cu siguranță voi cumpăra cel mai bun! Iubesc florile și vreau pt ele ce este mai bun.
O să le ud cu apa de ploaie,cred că este foarte bună și nu aș vrea să complic problema mai mult decât este. Mulțumesc pt sfat,grădinar1!
 

Adri

Active Member
Bună tuturor! Gardenia mea și-a revenit :dans:Nu i-am umblat la substrat de frică să nu afectez bobocii....doar am mutat-o intr-o încăpere mai răcoroasă și tot cu multă lumină,se pare că a funcționat! Face 10 de boboci noi,ce-i care îi avea când am primit-o,au căzut doar doi,restul au rămas dar stagnează. Totuși, face 10 de alții noi și bănuiesc că este un semn bun:) Acum doar răbdare și sper să pun cât de curând poze cu minunatele flori:-)
 
Sus