Gard verde - ce planta este ?

crysty

Active Member
Buna seara, nu ma pricep asa de bine la conifere sa le identific, mai ales ca acum cu modificarile genetice din laborator apar tot felul de varietati ale plantei de baza, dar tind sa cred ca in poze este doar o perdea de molid ,adica niste molizi plantati mai des pe rand (intre ei sau in zig-zag) . Va uitati sus si o sa vedeti varful fiecarui pom. O sa va dati seama usor care este varful fiecarul pom cat de cat pentru ca este similar cu varful bradului care il impodobim de sarbatori :-D , varful creste intotdeauna vertical. Ca sa se opreasca cresterea pe verticala unele persoane taie varful copacelului de conifere.
Perdeaua asta deasa este buna si daca iarna este viscolita zapada in zona dar e buna si ca perdea pentru praf sau zgomot.
Perdelele forestiere se planteaza de obicei langa sosele sau intre o fabrica si localitate daca fabrica/uzina emana noxe in aer si trebuie protejat orasul.
Daca vroiati sa stiti exact ce conifer si ce varietate se afla in poze, asta nu mai stiu.

Cum deosebim bradul de molid din prima ?
- Bradul are acele pe crengute crescute doar orizontal adica pleaca spre stanga si spre dreapta a crengutei (in laterale) , iar molidul are acele crescute de jur imprejurul crengutei .
( https://www.paradisverde.ro/gradina-de-flori/cum-deosebim-bradul-de-molid )
Pin nu are cum sa fie ce aveti in poza pentru ca pinul are acele foarte lungi in comparatie cu alte conifere de munte.
 
Ultima editare:

alpinia

New Member
Buna,

Multumesc pentru raspunsul foarte detaliat
Pentru ca vreau sa imi fac un astfel de gard, tocmai pentru protectie vant, praf .. m-ar interesa sa aflu exact ce specie este

Probabil o sa bat la usa omului si il intreb :)
 

crysty

Active Member
Cu placere, da, va trebui sa indrazniti sa intrebati persoana (daca va intalniti cu ea) ce varietate de pomi are , nu de alta dar forumul nu e prea activ si cred ca va dura mult pana sa aflati un raspuns concret de aici dar mai reveniti ca nu se stie.
Incercati sa postati pozele si aici https://www.botanistii.ro/forum/pareri-despre/ingrijirea-plantelor-decorative-de-exterior/arbori-si-arbusti-coniferi/ poate primiti un raspuns referitor la varietatea plantei. Pe acel forum puteti afla si ponturi despre tratament si ingrijirea coniferelor.
De retinut : Nu va jucati cu taiatul varfului la conifere deoarece nu va mai creste pe inaltime decat daca a crescut prea inalt si vreti sa il opriti din crestere. Am vazut cu ochii mei pui de tuia taiati de prea mici si aratau urat de parca i-a rupt o furtuna ,ramasesera mici la 1 metru inaltime si cu trunchiul mai gros la vreo 8 cm din cauza varstei lor . Dar depinde si la ce tip de conifer i se taie varful.
Chiar si dl. Horea Ghibu de la emisiunea Ce vor plantele a spus ca daca se taie varful la conifere nu vor mai creste pe inaltime .

Daca tot veti cumpara conifere de alt fel decat cele din poze, e bine sa intrebati la magazin macar ca fapt divers pana la ce inaltime vor creste nu de alta dar e posibil sa nu mai gasiti specia din poza ca fiind disponibila la vanzare si trebuie sa stiti cat mai mult posibil despre noua specie care o s-o cumparati sa nu nimeriti vreo specie pitica, sau macar sa ii aflati denumirea in latina si cautati pe google diverse ponturi pentru acea specie.
 
Ultima editare:

alpinia

New Member
Buna ziua,

Oare ar putea cineva de aici sa imi spuna exact ce planta este ? Din pacare nu am reusit pana acum sa aflu

Multumesc
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
90% e molid.
Poate fi si o varietate mai deosebita de brad/pin.... dar putin probabil. Pare o varietate destul de comuna de molid.
 
Sus