Gandac verde zburator

cornelia

Fondator
Membru staff
Am aplicat metoda ECO: i-am dat un bobarnac peste balcon. :rofl: Treaba e ca mana care a dat bobarnacul inca ... are un miros ... adecvat. :rofl:
 

carmenushka

Active Member
In dimineata asta am gasit vreo 3-4 imputiti de-astia la plantele mele, mai ales pe suculente. Ma enerveaza la culme, v-am zis ca din adenium a si mancat. Cu ce sa-i trimit definitiv la plimbare?
 

cataliny

Member
Eu am avut unul in balcon cu piciorele in sus vreo doua luni si cand era mai cald incepea sa miste, cand s-a incalzit l-am trimis la plimbare, nu am inteles daca este sau nu daunator ptr plante, ma gandeam ca poate benefic ca si gargaritele.
 

akhalteke

Member
Mamaliga lor de plosnite verzi, nici eu nu le suport! :rofl: Nu prea au facut stricaciuni pe la plante, dar e naspa si sa le vezi. De atins, ma feresc sa le ating cu mana, ca imi e urat de ele. Le-am trimis la plimbare de obicei, mai rar le-am calcat. Intr-adevar s-au inmultit in ultimii ani, totusi eu nu am avut probleme serioase cu ele, au disparut singure cand conditiile nu le-au mai fost prielnice.
 

anasstasia

Active Member
Eu stau la bloc si imi invadeaza casa, chit ca nu am plante in casa. Exact linga geamul meu exista un plop imens si banuiesc ca din el migreaza. Si l-am vazut in ambele nuante: atit verde cit si maro. Acum vreo 2 zile, cind era mai cald am gasit unul in casa. Se uitau motanii mei la el. Si ei au invatat ca nu e bine sa se apropie de el. Pe mine nu ma deranjeaza mirosul. Imi miroase a mosc, sau ceva asemanator. Numai ca mie mi-e frica de insecte, de aici problema mea cu ele :x
 

akhalteke

Member
Stai linistita ca astea nu iti fac nimic. :) Eu am sarmele de rufe afara pe unde circula ele si ma enerveaza ca poposesc pe haine iar cand aduceam hainele in casa, ma mai trezeam si cu musafiri din gasca lor. M-am invatat minte si acum scutur hainele cand le iau de la uscat, abia apoi le aduc in casa.
 

Simina

Active Member
Eu am un inamic din asta in camera. A intrat aseara de pe balconul cu flori. Din cand in cand imi bazaie ca o viespe.
Partea proasta e ca s-a pozitionat peste mobila si tot se loveste de tavan si apoi pica.

Cum scap de el?
Sa dau cu spray-insecticid?
Totusi e camera in care dorm si mai am si un papagal in zona.
Sa-l zdrobesc n-as vrea. :wink:

Si nu e verde.
 

angela draganoiu

Active Member
Simi si eu ca si Cornelia i-am / le-am dat un bobarnac peste geam. partea proasta e ca vina altii :x
nu am vazut, ca oi fi mai chioara, ceva dezastre de la ei. cineva zicea de capcane din paine cu insecticid, sincer n-am incercat i-am poftit mai putin protocolar afara. serios vorbind s-au inmultit foarte tare in ultimii ani, probabil "ceva" :? care se hranea cu ei a disparut din peisajul urban, s-a stricat un ecosistem mai mult ca sigur din cauza poluarii.
insa intrebarea ramane, si tot n-am inteles, cum luptam cu ei :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
de multe ori sunt atrasi de lumina asa ca poti folosi un borcan de 800 si o lanterna mai puternica

pui lanterna pe fundul borcanului pe exterior si borcanul cu gura orizontala sau in jos ,lanterna sa fie mai puternica ca alta lumina din casa


Asta oentru multi din ei..... poate merge si la tine :wink:
 

Simina

Active Member
Merci de pont. Am sa tin minte.
Aseara, in situatii de urgenta, am aprins neonul in balcon si am lasat geamul de la camera larg deschis, sa se duca.

Am plecat pt o jumatate de ora in alta incapere. Cand m-am intors, nici urma de "musafir". Cred ca a functionat.
 
Sus