Gandac verde zburator

carmenushka

Active Member
Poate gresesc deschizand alt topic dar sa-mi iertati nestiinta. Ma confrunt de cateva zile cu acest gandac verde zburator. Il tot gasesc pe la plante prin balcon. Prima data l-am gasit pe un mic adenium si am sesizat ca i-a mancat putin din coaja. De atunci l-am tot gasit pe diverse frunze prin balcon. E verde, zburator, are o forma aproximativ hexagonala. Ce este? si cat e de invaziv/daunator?
 

sarselia

Active Member
Moderator
:evil:
Ooof e o uratenie de numa'!
si eu ma lupt cu ea de regula toamna cand se ascunde sub frunzele plantelor pentru a reusi sa scape de frig.
Atentie mare ca daca o strivesti vei regreta enorm!
Miroase ingrozitor!
S-au mai scris cateva lucruri despre ea aici:

http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... 43&start=0
Sa fii atenta ca pot fi si maro si parca au culorile frunzelor pe care stau.
Din cele citite parca e gandacul cerealelor si solutia pentru el ar fi Actar.Inca nu am apucat sa o cumpar ca sa o testez dar anul trecut am facut o solutie din tutunul de la 10 tigari amestecat cu detergent de haine.
Am lasat-o la macerat 48 de ore dupa care am inceput sa stropesc in dreapta si in stanga.
Sa vezi cum cadeau de pe plantele de pe care nici nu m-as fi gandit ca ar putea sta.
Bafta mare!
 
A

Anonymous

Guest
Este Aphis pomi sau paduchele verde al marului.
Este mai aproape si mai simplu o farmacie fitosanitara de unde cumparati o fiola de Decis Mega 50 EW (0.015 %)
Se utilizeaza 1-3 tratamente la un interval de 7 zile.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc si eu pentru raspuns.
Intrebarea este daca dupa o perioada va disparea.Adica e ciudat ca acum cativa ani nu aveam asa ceva dar de 5-6 in fiecare toamna e plin de ei.De diferite culori si dimensiuni.M-am gandit ca poate e si din cauza faptului ca langa noi este o casa parasita care are gradina in paragina.
:?
Sincer m-am saturat de ele nu neaparat ca ar face nu stiu ce daune (oare sunt intr-adevar daunatoare plantelor?)ci pentru ca ma mai trezesc cu ele prin casa...Si numai cand le vad mi se face instant rau....
 
A

Anonymous

Guest
Imi place cum puneti dumneavoastra problema, fiind foarte interesanta.
Ce va propun: daca aveti posibilitatea financiara, cumparati o doza mai mare de Decis Mega, nu-i scump de loc. Apoi executati si un tratament-doua la gradina parasita. I-mi veti fi recunoscatoare, nici tintari nu vor mai fi.
Va ofer si o mic premiu :

http://www.bayercropscience.ro/daunator ... ID=1&pID=5

Acest link, pt. viitor. Uitindu-va la fotografii, dind clik pe ele, veti gasi toate raspunsurile la intrebarile dvs :

http://www.bayercropscience.ro/daunator ... orie&cat=1

Si link-ul despre Decis Mega:

http://www.bayercropscience.ro/produse. ... ubcatIDg=9
 

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumesc tare frumos pentru toate informatiile oferite!
Intr-adevar pun problema mai ciudat pentru ca de cativa ani incoace ma lupt cu ele.Si cum la inceput nu am stiut cum sta treaba cu ele,le-am omorat strivindu-le.
Vai cat am mai regretat pe urma!Parca si acum ca scriu imi aduc aminte de mirosul lor oribil.Facusem greseala sa ridic farfuria unui ghiveci sub care era un cuib.
Si nu stiu cu ce le-am strivit dar ....am regretat amarnic pe urma.
Dar cat de curand imi voi cumpara Decis si voi proni vanatoarea.
 
A

Anonymous

Guest
Decis Mega este ultima aparitie de la Bayer. Nu afecteaza celelalte gize, insa veti scapa de foarte multe batai de cap.
Daca va ramine, pastrati-l bine, iar in primavara va voi spune cum sa-l folositi, astfel incit, dupa 2-3 tratamente profilactice (preventive) sa fiti linista tot sezonul.
Nu-i greu deloc.
 

carmenushka

Active Member
Multumim entru detalii noidoi, eu pe un balcon asa mic ca al meu n-as da cu decis, doar daca as observa o reala invazie. M-a suparat insa ca a mancat din tulpina adeniumului, ce-o fi crezut ca e mar?! Sper sa nu ma mai trezesc si cu alte "bucurii" din partea ganganiei...
 
A

Anonymous

Guest
Eu cred ca musai aveti o pompa, un pulverizator de mina. De ala de 1-1.5 litri.
Daca nu ma insel, atunci de ce sa faceti un tratament cu Decis, la toata gradina din balcon. Va asigur ca toate plantele se vor bucura. Sint multe "chestii" care nu se vad decit cu lupa, sau cu ajutorul unui ochi format.
N-au crezut ca-i mar, au migrat.
 

sarselia

Active Member
Moderator
noiDoi+ a spus:
Decis Mega este ultima aparitie de la Bayer. Nu afecteaza celelalte gize, insa veti scapa de foarte multe batai de cap.
Daca va ramine, pastrati-l bine, iar in primavara va voi spune cum sa-l folositi, astfel incit, dupa 2-3 tratamente profilactice (preventive) sa fiti linista tot sezonul.
Nu-i greu deloc.
Daca as scapa de ei nu defintiv dar macar pe jumatate as fi cea mai fericita!
Multumesc inca o data!
 

haplea82

Member
nu prea am priceput!initial este recunoscut gindacul ,in prima fotografie ,fiind vorba de o plosnita a cerealelor apoi se trage concluzia ca-i paduchele marului!pai sa ne intelegem ,e gindac zburator sau nu?pt ca intre cele 2 "recunoasteri"exista o mare diferenta ,in special ca ordin de marime fizica!daca plosnita-i mare,circa 1 cm si zboara ca un gindac veritabil,paduchele-i mic ,circa 1 mm,si zboara mai mult dus de vint
decis insa rezolva problema in ambele cazuri insa cam pute,chiar destul de tare
 

vali

Active Member
Moderator
Este vorba de Nezara viridula, comun - Plosnita verde. E departe de a fi un paduche, fie el si verde...
Face parte din "Grupul Gandacilor Imputiti" :rofl: . Cand sunt amenintate emit un miros de te apuca toate alea... :bolnav:
Primavara si toamna sunt mult mai active si, deci, vizibile.
Si la mine sunt prin buruienile de pe pervaz.
.
Eu ii combat cu bobarnacul. E mai eco :wink:
 

michaela

Active Member
Subscriu lui Vali.... citind topicul, credeam ca nu ati gasit raspuns...dar asa este, plosnita verde se numeste, emana un miros puturos.... brrrrrr :x
 

popescu gp

Well-Known Member
multumniri

Noi doi+multumiri pentru informatii;poate ne spui si cum procuram Mega decisul;se poate trimte si prin posta sau cum caci la fermierul nu au auzit de asa ceva.doar decisul obisnuit.Cum putem lua legaturta cu firma Bayer Romania
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daaa si eu tot de pleosnita asta vorbeam!
E mai mult decat scarbos si ma scoate din sarite de fiecare data cand il vad!
:x :x
 
A

Anonymous

Guest
@popescu gp, (corect Decis Mega) pe prima pagina am postat link-ul de la Bayer Cropscience.
Putea fi foarte interesant pentru dvs. daca vedeati si ce ofera Bayer-ul. Sint multe informatii interesante, inclusiv un "calculator" pentru stabilirea dilutiilor.
Infine, undeva pe site gasiti si informatiile de contact ale agentilor lor din teritoriu :

http://www.bayercropscience.ro/despre_n ... ion=echipa

Da-ti clik pe judetul dvs si veti afla instantaneu numele si numarul de telefon, al agentului.
Toti agentii lor sint absolventi de "Agronomie" fiind foarte serviabili si saritori. Sint sigur ca va va informa la ce farmacie gasiti Decis Mega. Daca aveti noroc sa va intilniti cu agentul din judetul aferent, rugati-l sa va dea un "Catalog de produse, protectia plantelor 2010"- Bayer Cropscience. Este gratuit, iar daca-i sinteti simpatic o sa va ofere si un echipament complet de protectie pentru stropiri (manusi , ochelari, masca)....plus un pix inscriptionat de buna calitate.
:)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am intalnit si eu cu una bucata imputita in balcon - mergea agale pe geamul deschis... :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Singurul lucur bun ca sa zic asa,legat de ei,este ca sunt extrem de lenti si poti foarte bine sa ii ataci.
In rest...depinde de atacul pe care il faci pentru ca pe urma s-ar putea sa regreti.
 
Sus