gandac negru lucios mananca frunze

floatingrox

New Member
Buna ziua,
gradina mea este invadata de niste gandaci negri, cam de 1 cm lungime, carapace rotunda, lucioasa, la baza ei o mica dunga rosie. Se hranesc in soecia cu frunzele de la gura leului, mi-a distrus deja multe plante. Incerc sa ii adun dar nu reusesc sa ii prind inainte de a face daune. Stiti cumva cum pot scapa de ei? Mulțumesc!
 

crysty

Active Member
Buna seara , pentru daunatorii agresivi care musca din frunze in stil barbar exista insecticidul Calypso. Asta este bun si pentru plosnita cerealelor, acei gandaci care put daca ii striviti si care sunt ori de culoare gri ori de culoare verde, desi astia vin mereu altii intotdeauna in zbor din alte parti.
Ar mai fi si Movento sau Decis dar Decisul am impresia ca degaja miros de chimicale cand stropiti.
Dar Calypso este cel mai indicat si se gaseste si online sau la fitofarmacii (magazinele de seminte si tratamente plante). Intrebati si acolo ca sa fiti sigur(a), vanzatoarea este obligata sa aiba notiuni de baza despre tratamente.
Cumparati si o pompa mica de stropit de 1.5 litri sau 2 litri pentru gradina de la magazin de bricolaj daca nu aveti.
Taiati fiola de calypso care este din plastic , pe lung si dati drumul in bidon de 5 litri de apa si amestecati , pe urma turnati in pompa si incepeti sistematic stropitul gradinii pe lung sau pe lat ca sa nu ratati vreo zona.
Insecticidul asta este sistemic adica patrunde in planta si o face otravitoare pentru daunatorii care mananca din ea.
Se fac 3 tratamente adica 3 stropiri , adica cate o stropire la fiecare a 6-zi. Cand se termina de stropit ar trebui sa nu mai vedeti atacuri si chiar daca mai apare cate un gandac pe ici pe colo (pentru ca pot ecloza din ouale depuse) , mai stropiti o data si dupa asta nu mai stropiti deloc minim 3 saptamani ca sa dati ragaz plantelor sa se refaca dupa tratament chimic.
Va spalati pe maini dupa ce stropiti si nu stropiti in contra vantului ca sa nu va dea in ochi. Daca bate vantul prea tare asteptati sa stropiti seara cand vantul se domoleste de obicei. Seara cand aproape sa se intunece e bine de stropit si pentru ca albinele sunt retrase la culcare si nu mai beau din solutia uda de pe plante.
Daca tot faceti stropire in gradina pentru daunatori recomand sa luati si un plic de Nissorun pentru paianjenii microscopici care fac intepaturi multe pe frunze si le ingalbenesc. Puneti jumatate de plic de nissorun la prima stropire si cealalta jumatate de plic la ultima stropire cu calypso. Se poate turna nissorunul in acelasi bidon cu solutie de calypso, nu se intampla nimic rau.
O fiola de calypso costa undeva pe la 5,50 lei si un plic de nissorun costa undeva la 4,50 lei. Nu stiu cati metri patrati de gradina acopera 5 litri de solutie, eventual inainte sa cumparati luati o pompa si stropiti cu ea 5 litri de apa goala si asa va dati seama cu aproximatie cat trebuie sa cumparati. eEventual luati cate o doza in plus sa fie pentru la vara cand vin caldurile si daunatorii se inmultesc intr-o veselie.
Dupa ce ati stropit cu calypso ultima oara, asta ar trebui inca sa fie activ in planta cam 2 saptamani.
 
Ultima editare:

floatingrox

New Member
Mulțumesc din suflet pentru raspunsul detaliat! Vad ca acest Calypso nu prea se mai gaseste (pe net) , se pare ca a fost interzis in EU de anul trecut. Sa vad daca mai au vreo rezerva la fitofarmacie, daca nu o sa incerc cu unul din celelalte doua recomandate.
 

crysty

Active Member
Mulțumesc din suflet pentru raspunsul detaliat! Vad ca acest Calypso nu prea se mai gaseste (pe net) , se pare ca a fost interzis in EU de anul trecut. Sa vad daca mai au vreo rezerva la fitofarmacie, daca nu o sa incerc cu unul din celelalte doua recomandate.
Cu placere, banuiam ca e interzis dar nu eram sigur pentru ca il mai vedeam de cumparat pe ici pe colo online, probabil stocuri ramase. Sa fi fost interzis din cauza albinelor ca il bea de pe frunze si mor sau din cauza ca are remanenta destul de marisoara in planta ca durata. Adevarul e ca nici romanul nu stie sa stropeasca seara cand apune soarele si cand albinele pleaca la stup la culcare.
Insecticidele se interzic in UE in majoritatea cazurilor din cauza substantei chimice continute, cred.
Eu am folosit calypso destul de des , si am vazut cat este de bun, dar asta era pana sa inceapa pandemia in lume in toamna 2019.
Cand ajungeti la farmacie intrebati de un echivalent pentru Calypso sau intrebati daca cele 2 recomandate mai sus sunt bune la ce va trebuie. Cred ca unul din ele este de ajuns.
Probabil o sa va recomande Decis Expert 100 sau Decis Expert 25 WG (nu cred sa existe diferenta majora intre ele) pentru ca cred ca are un spectru mai larg si e mai popular si asta combate de asemenea si plosnita cerealelor adica acel gandac de care v-am spus mai sus. Nu stiu daca este interzis in UE decis-ul. Nu am folosit Decis decat cred ca o data mai demult cand nu era pe stoc calypso la fitofarmacie si trebuia sa iau ceva neaparat ca sa imi pot continua treaba pentru care eram platit sa am grija de gradina sau plante la vreo terasa de bar. Nici nu mai stiu sigur daca Decis degaja miros de chimicale dar cred ca da din cate imi amintesc, oricum daca stropiti afara cu el nu este problema.
E bine sa pozati gandacul cu telefonul , poate ajuta vanzatoarea sa il identifice mai usor daca ii trebuie vreo poza, desi majoritatea insecticidelor acopera un spectru larg de daunatori si se poate recomanda ceva in lipsa unei poze doar dupa descriere.
Intrebati la fitofarmacie dozajul care sa il faceti pentru ce produs va ofera.

Ar mai fi si insecticidul Novadim Progress ca echivalent pentru calypso dar nici de asta nu mai stiu daca este interzis in UE si cred ca si asta degaja miros de chimicale. De cand a inceput pandemia nu am mai fost plecat pentru tratamentul plantelor si am ramas in urma cu informatiile.
Edit : Vad ca si novadim progress se retrage de la vanzare/asteapta sa se termine stocurile https://www.botanistii.ro/cheminova-novadim-progress.html

Am folosit Movento cu succes si este bun ca este sistemic si asigura protectie indelungata dar era pentru tratamentul paduchilor. Ca sa fiti sigur de eficienta lui pentru daunatorul care va intereseaza intrebati la fitofarmacie inainte sa il cumparati.

Nu consumati produse (zarzavaturi/legume) din gradina daca ati stropit, asteptati o luna de zile ca sa fiti sigur(a) ca e safe pentru consum, asta in caz ca va recomanda ceva "sistemic" care dureaza ceva mai mult in planta, iar dacava recomanda ceva "de contact" atunci dupa ~1 saptamana, cel mult, nu mai exista pe frunze si se pot consuma..
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
la situatii de genul acesta eu merg intotdeauna pe combinarea a doua solutii - una de contact, cu efect soc, si una sistemica, pe termen lung. Fac asta de citiva ani, dupa ce am constata ca foarte multe dintre produsele sistemice nu extermina bestia imediat, ci dupa un oarecare interval de timp, timp in care acesta se hraneste in continuare.
Si pe mine ma afecteaza disparitia calypso, pe care ma bazam in toate verile, asa ca trebuie sa ma adaptez.
In situatia data, daca nu se gaseste nici decis, as incerca cu Karate Zeon (eventual cu Fastac Active), combinat cu atotputernicul Mospilan (sau eventual Actara)
 
Sus