gainatul

sorina

Active Member
Eu am folosit gainat uscat , cam 2 linguri la 2 L apa si lasat la macerat o saptamina .
L-am folosit cu succes la tote plantele de gradina si de ghiveci , si cu floari si fara . Dar miroase ..... :(
 

Bridget

Member
si eu am pus de ieri intr-un bidon de 5 litri, in niste apa, ceva gainat adunat de la pasari.
dupa o saptamana, sa-l mai diluez, sau il pun direct? :?
 

sorina

Active Member
a

Intii uzi normal florile cu apa si apoi pui amestec din asta cite putin in fiecare ghiveci :)
 

Bridget

Member
okay.
sambata cred ca voi putea sa folosesc amestecul. atata doar ca nu prea am tinut cont de concentratie. am pus la intamplare dupa cum mi s-a parut mie. :D
sper sa nu fi gresit concentratia.
 

andrada2003

Member
Scuze ca ma bag ca musca-n lapte: un coleg mi-a povestit cum soacra lui i-a aplicat direct pe muscatele curgatoare gainat amestecat cu pamant si cu apa. Nu stiu concentratia, dar se plangea ca muscatele au frunze rare si flori putine.E posibil sa fie din cauza acestui tratament? Stiam si eu ca nu se pune nici un fel de ingrasamant direct pe planta, dar sigur femeia are mai multa experienta decat am eu in materie de muscate curgatoare.
Totusi, gainat, chiar si diluat cu apa si amestecat cu pmant, pus direct in jardiniera???....Voi ce credeti?
 

mymo

Active Member
Eu,la trandafiri,leandrii si brugmansiile plantate in gradina le pun gainat gol,dar pun la distanta de plante si intotdeauna le ud inainte.Nu le-am ars niciodata,chiar sunt fericite :D
Iar gainat cu apa,pus la macerat cateva zile,pun la toate florile:passiflore,fuchsii,hibi,muscate,abutiloni,dipladenii(ca exemplu)
 
Sus