gainat de prepelita

renata

Member
fetelor,am nitel nevoie de ajutorul vostru.Am prepelite destul de multicele,prin urmare si gainat la greu,ceea ce vreau sa va intreb e ,oare as putea sa pun si pe flori sau numai in gradina la pomi si legume.Nu ar arde radacinile,ca am auzit ca e mult mai tare ca alte ingrasaminte .

PS daca cineva are nevoie ,si e cat de cat din zona ...ofer cu drag.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poti sa-l folosesti si la flori, dar macerat, nu proaspat! Presupun ca te referi la florile din gradina, nu? :? In sezonul cald, cand se administreaza ingrasamant, pui gainatul la macerat cu apa timp de vreo 2 saptamani, in functie de cat e de cald afara. cand pute rau-rau stii ca e gata :rofl: Atunci amesteci 1:9 cu apa - o parte gainat, 9 parti apa. Si uzi florile cu el.
 

miki70

Active Member
Eu am pus de acum la macerat gainat de pasare, pana in primavara e gata.
Renata daca stateai mai aproape il luam eu.
 

marirogo

Active Member
Ma ofer eu sa te "scap" de surplus, Renata! Uita-te prin albumul meu, daca iti place ceva, sau il platesc, cum iti convine tie!
 

miki70

Active Member
La Craiova nu livrezi 1-2 bidoane de 5 l ? :) Spalat bine filetul si pus dopul cred ca nu imputim Posta :rofl:
 

MASCHA

Active Member
Si eu sunt amatoare de gainat ,pacat ca esti departe :rofl:
La Dedeman se vinde gainat de gaina,balega de vaca si cal aduse din Cehia :mrgreen:
 

laural

Well-Known Member
Daca te ved cei din familie ca pui gainat la posta, sigur zic ca te-a prostit netul :rofl:
 

miki70

Active Member
MASCHA a spus:
La Dedeman se vinde gainat de gaina,balega de vaca si cal aduse din Cehia :mrgreen:
Masha am luat anul trecut si am mai luat si acum in toamna pt la anul dar doresc sa pun si din acesta fermentat acasa. Cel granule nu e gainat simplu, e imbunatatit cu nutrienti.
 

renata

Member
claude a spus:
Poti sa-l folosesti si la flori, dar macerat, nu proaspat! Presupun ca te referi la florile din gradina, nu? :? In sezonul cald, cand se administreaza ingrasamant, pui gainatul la macerat cu apa timp de vreo 2 saptamani, in functie de cat e de cald afara. cand pute rau-rau stii ca e gata :rofl: Atunci amesteci 1:9 cu apa - o parte gainat, 9 parti apa. Si uzi florile cu el.
deci merge si pe flori.Mersi..parca imi era frica sa pun pe ronduri.La legume si pomi am pus ,gata fermentat si diluat ,pute mna ..destul de rau :rofl: ,da parca am vazut ceva imbunatatire a solului,mai ales la rosii.In primavara incerc si pe flori..si va zic de mere :cool:
 

renata

Member
laural a spus:
Daca te ved cei din familie ca pui gainat la posta, sigur zic ca te-a prostit netul :rofl:
In mod cert :rofl: :rofl: ma refeream ca daca este cineva din zona...nici vorba sa pun la courier :tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit: ...vai chiar mo pufnit rasul cand te-am citit...imaginandu-mi un colet puturos :tavalit:
 

renata

Member
marirogo a spus:
Ma ofer eu sa te "scap" de surplus, Renata! Uita-te prin albumul meu, daca iti place ceva, sau il platesc, cum iti convine tie!
fata ,nu vreau nimic ...hai si-ti dau cu drag. :hug: :hug: :hug: daca esti de prin zona ...ne intalnim si se rezolva.
 

irina_81

Member
Daca am un butoi cu gainat fermentat ramas nefolosit de la sfarsitul verii il mai pot folosi la primavara,sau il arunc?
 

miki70

Active Member
irina_81 a spus:
Daca am un butoi cu gainat fermentat ramas nefolosit de la sfarsitul verii il mai pot folosi la primavara,sau il arunc?
Eu cred ca se poate folosi. Daca ai compostiera poti pune si acolo acum.
 
Sus