Fuziune F. benjamina var. Natasja

Salut gradinarilor :)

Prezint spre dezbatere(nu pentr-u laude :rofl: ) un proiect, un experiment mai bine zis, este vorba de un benjamina din varietatea Natasja.
I-am cumparat in toamna lui 2006, atunci se prezentau cu doua trunchiuri cam subtirele cu putin peste 1 cm grosime fiecare,

La acea data mi-au facut creerul vraiste storcandumil ce as putea face cu ele sa arate cat de cat a prebonsai macar.
Dupa un timp mi-am dat seama ca singura varianta psibila ar fii o fuzionare a trunchiurilor, m-am pus pe treaba si am pregatit ficusul, l-am revigorat cu ajutorul unei sere adhoc:

Du pa ce a stat ceva timp in sera m-am apucat de operatia " chirurgicala" implicita fuzionarii, adica, pe lungimea viitoarei fuzionari am indepartat scoarta ambelor exemplare, dupa apropierea lor am legat cele doua " bete" foarte bine stranse una de cealalta cu ajutorul unei " sfori" facuta din fibra de canepa(cea folosita de instalatorii de apa, calti), la ora aceea n-am avut rafie( adevarul e ca inainte am facut o prostie, n-a fost legat pe toata suprafata care trebuia sa fuzioneze, e prostia :) ,domn mare, dar n-a tinut mult recunoscand greseala am rectificat totul in modul descris mai sus)
Iata imagine cu legarea gresita:

Si o imagine mai trzie cu legarea facuta cred eu corect petr-u ca a functionat:

Prin octombrie am desfacut legatura ficusului, care intre timp s-a dezvoltat foarte frumos, fara sa folosesc niciodata sera, fuziunea sa facut perfect, cum am vrut eu, desigur ca se vad inca marginile dar cred ca cu timpul pri ingrosarea trunchiului vor disparea si ele. Imagine nu am, am crezut ca am facut dar ma gresit, intre timp pana sa-mi dau seama de lipsa imaginilor, am mai facut pe ansa o lucrare "inginereasca" alipindui un al treilea "bat"

Momentan sunt multumit de forma lui, ramurile vor mai trebuii alese ele, care raman si cre dispar, dar acesta mai tarziu... sa se lipeasca scumpa de ea mai intai si dupa acea vedem noi... am scris dinadins noi pentr-u ca astept sfaturi de la voi
Vasile
 

DracuMic

Member
Acum 4 zile am primit si eu trei fire de Ficus Kinky,singura diferenta e ca are frunzele mai decolorate pe margini dar in rest arata la fel.Tulpinile sunt mult mai subtiri decat ale tale,au cam 0.5 centimetri grosime si exact aceeasi intrebare mi-o puneam si eu,oare daca le voi lega strans au sa se lipeasca?
Sau trebuie sa le mai ingras vre-un an?
Avantajul ar fi sa le pot lipi acum cat inca sunt tinere ca pe viitor prin crestere sa se dezvolte ca o tulpina normala,numai ca am emotii sa nu cumva sa nu reuseasca.. :(
imi place al tau Vasile
 

flo_flu

Member
Poti sa incepi sa le legi chiar de acum. Eu le-am legat cu rafie naturala spira langa spira. Nu ai de ce sa-ti faci probleme ca nu o sa reuseasca.
florin
 
Salut Florin :)

Acele randuri, cred eu ca le-ai adresat dracului impielitat :rofl: , pentr-u ca lui ii e frica sa se apuce de lucru, eu as mai adauga o idee... dupa parerea mea acele plantute de 0,5 cm nu prea au vreun rost sa fie fuzionate, vreau sa spun la aceasta varsta, acestia sunt lastari in radacinati de cateva luni(0,5 cm :?: :!: ), daca totusi vrei sa incerci o fuzionare a lor, eu as propune sa mai faci rost de un exemplar mai gros,2-3 cm, si folosind-ul ca planta suport sa incerci sa lipesti plantutele de el, dar cum n-ai decat trei bucati eu cred ca mare lucru n-o sa faci, desigur vei in vata din acest proiect multe lucruri care pe viitor, credema vor fii foarte utile.
Pui de drac :rofl: , plantele sunt ale tale tu alegi...
Vasile
 

marq

Member
Salutare Vasile,
cum mai arata ficusii sau ficusul tau dupa fuziune? Ai mai adaugat si alti copacei?
Eu sunt mai nou pe aici si as fi vrut sa-ti vad experimentul dar cred ca pozele au disparut de mult.
 
Sus