Fuzionare conifere

DracuMic

Member
Ia sa vedeti ce-mi trecu mie prin capatana asta mare si plina de ....
Fuzioneaza conifer cu conifer sau trebuie altoiti?
Am dat peste ceva interesant si la imaginatia ciudata ce-o am as incerca si eu marea cu degetu. :)
Mentionez ca e aceeasi specie(habar nam ce conifer e....i-as spune scurt: Herba Draconica :rofl: ) numai ca unul e grosut altu subtirel si ciudat indoit.
 

vali

Active Member
Moderator
Este greu de crezut ca cineva ar apuca, intr-o viata de om, sa vada fuzionad doua conifere (mai ales in vas). Dar cum tu esti printre noi de la inceputurile lumii si mai ai de stat pe-aici cam inca pe-atat, poti sa incerci :p :)

Acum serios, in cazul coniferelor, nu cred ca se poate vorbi de o fuzionare, nici chiar atunci cand rasucesti doi lastari unul in jurul celuilalt si-i lasi sa creasca asa... Chiar daca aparent vor forma un singur trunchi, ar putea cu usurinta fi separati...
Eu personal, nici nu am vazut, nici nu am auzit... dar, cine stie?
 

DracuMic

Member
Vasile mi-ai rupt Fashu cu "Splitu" habar nam ce-i ala..
da` lasa ca va fac maine un desen cam ce am de gand si e ma ajuta...pomii is inca la florarie,nu-i cumpar pina nu sunt sigur de ceea ce vreau sa fac.!
Si oricum eu nu stiu mai nimic sa fac inca,astept idei si iau notite permanent de pe unde pot....nu ma apuc de cine stie ce minuni ca i pacat sa stric ceva.!Acu ma arunc in pat ca dimineata iar ma trezesc devreme.!
O seara frumoasa sa aveti.
 

vali

Active Member
Moderator
Salut DM-ule,
Daca pe trunchiul gros tot ce e mai sus de acea crapatura pare ofilit si daca sub acel punct nu mai exista nicio ramura cu frunze (ace), parerea mea e sa nu te mai chinui.
Daca vorbesti de "ace de 0,5 cm" presupun ca e fie un ienupar doar cu frunze aciculare, fie un molid dintr-o varietate pitica. La ambele specii (si, in general, la majoritatea covarsitoare a coniferelor) planta "renunta" la orice ramura/zona in care nu mai are frunze.
Adica, daca la un ulm (de ex.) poti taia toata coroana si pastra doar 10 cm din trunchi asteptand ca acesta sa inmugureasca, la un conifer in aceeasi situatie, astepti degeaba pentru ca nu mai inmugureste nimic.

Mergand in continuare pe ideea ta, nu vad ce rost are sa te mai complici cu acea "pseudo-altoire" a trunchiului subtire pe cel gros, in conditiile in care acesta din urma, daca nu mai are nicio frunza sub crapatura de care vorbesti, are 90% sanse sa se usuce.

Daca vrei sa faci asta ca pe un experiment, sau ca un exercitiu de indemanare, nu te opreste nimeni. Dar nu investi prea mult, nici material, nici sufleteste :) .
 
Sus