Furnizori Trandafiri

LadyBug

Well-Known Member
De acum incolo voi fi mai atenta, problema e ca nu mi-a trecut prin minte ca un trandafir poate fi asa de sensibil, eu aveam o parere preconceputa ca trandafirii sunt foarte rezistenti la frig si cum la noi sunt ierni blande, nu ma asteptam sa fie probleme.
Am inteles, il las in pamant, chiar daca s-a innegrit... poate am totusi noroc...
 

geodezia

Well-Known Member
da de unde fiecare cu zona lui cei mai rezistenti sunt cei canadieni da aia sunt cu floare simpla nu sunt cine stie
lasa ca si eu am patit
na si daca mai vrei un sfat sa ii cauti pe cei remonatti adica cu o reinflorire in toamna si ei si clematitele
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc pentru sfaturi, doamna Geodezia, chiar l-am verificat acum si mai are foarte putin verde la baza altoiului, dar cred ca se va face tot negru. In schimb, sunt fericita pentru ca am impresia ca din multii lastari pusi in pamant anul trecut majoritatea s-au si prins! Cativa sigur nu, dar multi sunt cu mugurasi (cei carorea le-au zburat PET-urile din cap) iar cei care inca au PET-uri au si frunze.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Geodezia, nu mai vorbi aiurea, unde ai vazut tu ca zona 6 e pana la -10 grade? :roll: Zona 6 curat merge linistit pana la -23 de grade!

Fetele, Koko ala a vostru nu de la frig a murit, sunt unele soiuri mai sclifosite, mai sensibile de la mama lor, vezi butasul ca arata bine si pe urma te uiti la el negru si nu-ti vine a crede!
Lady Bug, tu ai plantat trandafirii cu punctul de altoi la nivelul solului? Daca da, rau ai facut! In felul asta intr-adevar daca e ger prelungit poate sa degere chiar si punctul de altoi, desi e musuroit. Dar eu zic ca nu asta e motivul, daca acelasi soi a murit la mai multa lume care l-a cumparat motivele pot fi bolile pe care le-a avut in vegetatie si l-au slabit sau e un trandafir mai sensibil de felul lui, un exemplu de trandafir cu capricii de-astea este si Rose des Cisterciens.
Cat despre butasii de sub pet-uri, care au mugurasi, mai asteapta, mugurasii aia nu inseamna ca sunt prinsi, ca si la trandafirii cu radacina, poti spune ca sunt prinsi cand au lastari de 5-8 cm, nu mai devreme! Pot sa aiba si frunze si brusc sa vezi ca se pleosteste...aia inseamna ca nu era prins, a crescut din rezerva inmagazinata in lastar si cand a terminat combustibilul s-a terminat si cu el daca nu avea inca radacina...
 

gabrielais

Active Member
Mai degraba asa cred si eu, ca de la vreo boala s-a innegrit, ca asa ger mare nu a fost anul acesta, iar la mine e plantat adanc si a avut si musuroi zdravan...asa am patit si anul trecut cu vreo doi butasi Petrovici,s-au uscat aparent fara motiv.... iar cei prinsi nici acum nu par foarte puternici...
 

LadyBug

Well-Known Member
Azi am vazut un mic lastar de la baza la trandafirul meu negru aproape complet, credeti ca va supravietui? Cum vin iar cateva zile de frig, trebuie sa-l musuroiesc iarasi. Poate-poate isi revine, ce m-as bucura!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai draga, musuroieste-l putin si oricum lasa-i si pe ceilalti musuroiti, sper ca nu ai desfacut deja musuroaiele?????
 
Sus