Furnizori Trandafiri

bebe Iris

Active Member
geodezia a spus:
Roxi treceo pe Bebe iris in locul meu pe mine m-a apucat iar damblaua hibiscusilor ...ii sunt si datoare la bebica asa ca trece-o pe ea in locul meu ..multam
Multe multumiri Geo! :hug: ...datoare :gandit: :nu stiu: nu cred :D ...

Roxana Peled a spus:
Mai bebito, unde mai ai tu loc de inca 5 trandafiri in jungla aia a ta? :eek:
Zau ca ma oftic :rofl: , eu alerg cu ghivecele in brate in disperarea de a le mai gasi cate un loc celor pe care ii am deja si voi vorbiti de noi achizitii :p

PS. De fapt si eu mai am de luat vreo 2-3 in toamna pentru ca desi nu prea mai am loc nici pentru cei luati in toamna trecuta, aceia nu mi se potrivesc in locurile ramase :pumni: . Noroc ca nu vreau cine stie ce specialitati si cred ca ma descurc doar cu Maria :D
:rofl: Dar tu ce crezi, ca tot ce-am plantat a supravietuit? In plus am cativa (cam multi) pe bibilica care nu vor sa plece :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
claude a spus:
Lucia, da, am trimis mail cehului si mi-a spus ca zilele acestea se actualizeaza stocurile pe site ;-)
Clau, mai stii ceva de trandafirii de la ceh? Mesajul de mai sus este din iunie. Mai facem comanda la el? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu mai stiu nimic, sambata am trimis un alt mesaj si pana acum nu mi-a raspuns :( Nu vrei sa incerci sa trimiti si tu un mesaj de pe site sa vezi daca raspunde si ce zice in legatura cu stocurile?
 

geodezia

Well-Known Member
la ceh vreau si eu vreo 3 daca se hotaraste cehul sa vinda :)
nu mai multi ca am primit ultimatum :pumni: :suparat: :cry:
in ordinea asta clar va fi
 

bradut

Well-Known Member
Claudia, daca bine retin, stiu ca Anna a zis ca va lua legatura cu cehul, prin intermediul cuiva de acolo. Nu sunt sigura daca despre comanda a fost vorba, sau despre alta. Oricum, m-am uitat din cand in cand pe site si n-am vazut nicio miscare de foarte mult timp. Si totusi este sfarsit de august. Daca nu ti-a raspuns la mail, e clar ca nu prea e activitate pe acolo. :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Intermediarul pe care il cunostea Anna (nu personal ci de pe net) nu a mai dat semne de viata de ceva vreme, era o persoana in varsta domnul respectiv, Anna se gandea ca poate a murit :(
 

bradut

Well-Known Member
:( Am inteles. Inseamna ca nu prea mai sunt sanse cu comanda asta. Imi pare rau, fiindca avea trandafiri interesanti, la un pret atat de decent.
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu cred ca sunteti prea grabite. Parca Coralul de la noi a actualizat stocurile?
Perioada asta de sfarsit de vara e ca naiba, acum ciupercile isi fac de cap, se imbolnavesc plantele pe capete. Nu o fi vrand oamenii sa zica ca au, dupa care sa nu aiba ce trimite.
Sa vina septembrie si se lamureste treaba, se sfarsesc si concediile, se decide si soarta plantelor.
 

masaro77

New Member
ajutor va rog

buna ziua, rog frumos cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi, in toamna intentionez sa cumpar cateva sute de butasi trandafiri pt a comercializa la anul flori taiate , nu stiu de unde sa achizitionez sau ce soi de trandafiri se preteaza in aer liber, nu am o sera,vreau sa ii plantez in curte...multumesc si astept pareri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: ajutor va rog

Eu ti-as recomanda sa te mai gandesti si sa te informezi foarte bine inainte de a te lansa in aceasta afacere! Cat de bine te pricepi la trandafiri,in general?

Eu nu ma pricep la cultivarea trandafirilor pentru floare taiata dar logica imi spune ca in aer liber acestia nu pot sa dea randamentul dorit, astfel incat pretul de vanzare sa fie unul competitiv. Doar gandeste-te la faptul ca in aer liber vei avea 2, maxim 3 infloriri, o vreme ploioasa iti poate distruge florile...sunt foarte multe aspecte pe care cred ca nu le-ai luat in considerare
 

masaro77

New Member
ma ajuta cineva va rog?

in toamna intentionez sa cumpar cateva sute de butasi de trandafiri, intentionez sa ii plantez in curte in aer liber, problema este ca nu stiu ce soi se preteaza afara...ideea este sa ii vand la toamna ca flori taiate...si de unde ma sfatuiti sa cumpar butasi? daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi .multumesc
 

Roxana Peled

Active Member
Re: ma ajuta cineva va rog?

Am mai vazut postarea asta pe undeva la care claude daduse un raspuns bun de luat in seama :gandit:
Pe de alta parte daca asta iti doresti sa faci opinia mea este ca ai putea sa-i cumperi (TH in principiu pentru ca aceia sunt facuti din cate stiu eu pentru flori taiate) de la http://www.4garden.ro/plante-material-s ... hibrizi/P2
De ce de la ei?
Au preturi mici 7,5 lei pe butas ceea ce la cateva sute de trandafiri face o diferenta.
Trimit butasi de calitate - mie mi s-au dezvoltat in primul an exact la fel ca cei pe care i-am primit in toamna la dimensiuni duble si preturi uneori si de 4-5 ori mai mari.
Sper ca ai un sol foarte bun :) , eu zic ca pentru trandafiri asta conteaza cel mai mult.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cei care doresc trandafiri de la cehi ,sa puna repede listele dar nu aici ci la comanda comuna ,e posibil ca cineva sa ne ajute :) nu e 100% dar avem ceva sanse :D
 

lucaci.m

Member
Re: ajutor va rog

Sezonul de toamna 2013 la trandafiri

Dragele si dragii nostrii, avem placerea sa va informam ca incepand cu data de 16.09. 2013 magazinul http://www.4garden.ro preia comenzi, respectiv rezervare de produse.

Avand in vedere numarul mare de specii si soiuri de plante, nu putem estima cand demareaza si cat dureaza recoltarea, deoarece depindem de conditiile climatice.

Recoltarea plantelor se poate incepe in momentul maturarii depline si intrarea lor in repaus vegetativ.

Achizitionarea si plantarea se poate face pe tot parcursul repausului vegetative ( aproximativ noiembrie-inceput de aprilie). Toamna se poate planta pana in momentul inghetarii pamantului.

Recoltarea se face in functie de ordinea de plantare si dispunere a speciilor, se efectueaza cu utilaje speciale, ceea ce elimina posibilitatea de a sari de pe un rand pe altul.

Prin urmare clientii care doresc un numar mare si diversificat de specii si soiuri, vor fi nevoiti sa astepte recoltarea tuturor speciilor.

Preconizam ca livrarile diversificate vor incepe la sfarsitul lunii octombrie-inceput de noiembrie.


Cu respect,

Administrator Ciumbrud Plant SRL – Administrator Emeric Bakk
 
Sus