Furnizori Trandafiri

Roxana Peled

Active Member
Si astia de la gradina-bijoux dau garantie la trandafiri doar ca nu cred ca i-a intrabat dalailana :)
Ceea ce in mod surprinzator nu pare sa inteleaga nimeni este ca daca li se cere sunt obligati sa retrimita trandafirul in cauza iar faptul ca nu li se cere este o chestiune de alegere. Daca clientul se "jeneaza" sa-si ceara drepturile n-are furnizorul nici o vina. Toata lumea mai face greseli, ideea este sa li se corecteze iar daca alegem sa n-o facem ne plangem degeaba.
 

dalailana

Member
multumesc pentru raspunsuri . eticheta nu o mai am............ acum ce pot sa fac, sa scot ciotul din pamant ( oricum trebuie sa il scot) si sa il trimit inapoi? Nu cred ca se mai returneaza au trecut deja 30 de zile. Si sincer imi e scarba sa ma cert cu ei. Acum inteleg de ce anul trecut cand am prospectat piata imi tot spuneau ca "exista riscul ca cei cu radacina nuda sa nu se prinda, va trebui sa va asumati........ cel mai bine cumparati la ghiveci"....... povesti
Va multumesc, am gasit un furnizor la o alta discutie si se pare ca au lady emma hamilton si alti englezesti pe care ii vreau la un pret mai bun cu tot cu transport din strainatate decat daca as cumpara de aici.
 

clematite

Well-Known Member
dalailana a spus:
multumesc pentru raspunsuri . eticheta nu o mai am............ acum ce pot sa fac, sa scot ciotul din pamant ( oricum trebuie sa il scot) si sa il trimit inapoi? Nu cred ca se mai returneaza au trecut deja 30 de zile. Si sincer imi e scarba sa ma cert cu ei. Acum inteleg de ce anul trecut cand am prospectat piata imi tot spuneau ca "exista riscul ca cei cu radacina nuda sa nu se prinda, va trebui sa va asumati........ cel mai bine cumparati la ghiveci"....... povesti
Va multumesc, am gasit un furnizor la o alta discutie si se pare ca au lady emma hamilton si alti englezesti pe care ii vreau la un pret mai bun cu tot cu transport din strainatate decat daca as cumpara de aici.
Trandafirii cu radacina nuda, daca sunt pastrati cum trebuie si hidratati, TREBUIE sa se prinda. Am plantat si in toamna, si acum (chiar zilele trecute am mai plantat 6), si toti s-au prins (cam 80 de trandafiri in total). Au fost cu radacina nuda.
Eu sper ca s-au prins toti, si cei pe care i-am trimis in comenzi, la fete.

Cei din ghivece sunt mult mai mici decat cei cu radacina nuda, eu am vazut diferentele, am avut si eu cativa la ghiveci, si nici in ghiveci, nu stii mereu ce se afla, daca nu e un furnizor de incerdere, pot fi surprize.
 

nick1971

Active Member
daca nu rezolvi, eu zic sa astepti toamna sa-ti comanzi cu radacina nuda pe undeva, mi se pare foarte mult 80 sau 180 lei un trandafir, indiferent cat de mult ti-l doresti :oops:
 

geodezia

Well-Known Member
Mda ce explicatii au dat ei
eu ce am luat in toamna si in primavara chiar si amaritu ala de louis XIV de la petrovici s-a prins .. nu cred ca e ceva legat de radacina nuda ..tinuti in apa si hidratati s-au prins eu cind nu mi s-a prins eddy mitchell am fost eu de vina recunosc ca am pus trandafirul in plin soare si nu i-a priit .. asta e .. .. acum m -am invatat minte si am pus mai la umbra si ud in fiecare seara abundent asa cam 5 kile de apa de rosa ..stau cite 2-3 ore sa ud toate rosele mai ales cele puse anu asta si in toamna ..
mai incearca si mai uda nu il scoate inca dar uda-l asa ambitios cum am facut eu cu CPM-ul anu trecut ca la suprafata era uscat zada si in final a rasarit asa mic mic un lastarel si acum are 2 lastarei a si inflorit .. asa ce m-am bucurat parca am salvat un copil ..
 

Roxana Peled

Active Member
Si la mine toti cei 30 si ceva de trandafiri cu radacina nuda s-au prins fara nici o problema, inclusiv unul care mi s-a congelat bocna in frigider unde am incercat sa-l conserv din septembrie cand mi l-a trimis furnizorul (desi erau mai bine de 30 de grade) pana la momentul plantarii. De cei de la gradina-bijoux nu m-as putea plange, toti aratau super bine ...
 

dalailana

Member
Deocamdata lady emma hamilton este tot un ciot negru in schimb ceilalti 2 ( golden celebration si munstead wood) sunt deja plini de frunze si puternici.. toti trei au avut aceleasi conditii i-am plantat la maxim 6 ore de la livrare timp in care i-am hidratat desi pentru 6 ore nu cred ca era necesar, toti primesc zilnic 4 - 6 litri de apa seara ca am sistem cu picurare, toti au fost musuroiti la plantare si plantati intr-un sol bine drenat si usor acid, toti au fost plantati cu punctul de altoire la 5 - 6 cm sub pamant......... in fine chiar daca se prinde asta nu inseamna ca nu mi l-a trimis intr-o stare jalnica. poate ca nu ma suparam atat de mult dar a costat 80 lei bucata si este primul an in care am in sfarsit gradina, vroiam sa iasa totul bine.

mai asteptam dar intre timp caut alt furnizor pentru strawberry hill si un lady emma hamilton la ghiveci.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca doar ce vezi deasupra pamantului e negru, mai sunt sperante sa dea din muguri ramasi sub nivelul solului. Mai ai rabdare cu ei, mai ales daca sunt udati cu regularitate. Si au am avut trandafiri din comenzile din toamna pe care ii consideram pierduti, tijele de deasupra erau moarte. Si au rasarit de sub pamant.
E normal sa fii necajita la cat au costat trandafirii. Dar sunt totusi plante rezistente, si cu udare adecvata au destule sanse sa isi revina.
 

geodezia

Well-Known Member
Daca faci comanda da o strigare ca poate ne adunam mai multe ..eu m-as uita si eu pe ceva oferte daca gasesti poate ne lipim
nu il scoate sigur mai lasa-l si uda-l cu indirjire .. ca rasare din muguri adormiti parac asa le zice il scoti fie in toman dac anu rasare pina tunci fie la anu ..cel mais igur ..
felicitari pentru gradina e un pas mare cu realizari frumoase dar si multa munca multi nervi etc etc etc .. nu mai punem ca si furnizorii ne dau batai de cap cu chestii din astea ..
 

dalailana

Member
multumesc de incurajari insa este frustrant........ imi doream sa fie gata gradina ca eu mai am 2 saptamani si nasc si in vara asta trebuia sa fie totul perfect, familia mutata la casa cu gradina......... si uite ca din cauza unui furnizor m-am suparat. si a fost multa munca in spate am citit carti despre trandafiri am luat la rasfoit paginile forumului am vazut sute de poze pe HMF si am citit multe comentarii despre soiuri ca sa fie totul bine. ca sa nu mai zic ca am citit si 2 carti despre gazon, irigare si topicul despre crini etc etc etc. deci multa munca in spate si m-am impotmolit la un ciot negru de lady emma hamilton.

tot respectul si multe multumiri mi-ati raspuns prompt cu multa amabilitate si iata ca deja am si 2 promisiuni pe mesajele private poate reusesc sa imi aduca lady emma hamilton.
 

gabrielais

Active Member
ehei..draga noastra...daca ai sti cat stress am adunat noi cu furnizorii... :aoleu: cam toti ne-au dat batai de cap..insa acum am devenit aproape imune la chestii din astea :rofl: ...si mie mi s-a intamplat sa pierd trandafiri, si dintre cei scumpi, si dintre cei preferati...e frustrant, dar te obisnuiesti cu timpul sa nu mai dai atata importanta, mai ales in starea ta.. ;-) din experienta vei invata mai multe decat din carti...dar din pacate nu peste noapte, ci treptat; in plus suntem si noi pe aici, cu cata experienta amadunat fiecare pana acum..
succes cu gradina si asteptam sa ne dai vestea cand vine bebe :D
 

geodezia

Well-Known Member
:suparat: :suparat:
cite suparari ca nu au ajuns plantele ca nu s-au prins ee cite rateuri cite injuraturi pentru lottum si petrovici da incetu cu incetu cernem furnizori gasim altii numai cind ma gindesc cite plante am luat de la bakker si sieberrz si nu mi s-au prins sau au iesit altceva ..doamme si am descoperit egradini si am facut comenzi comune uite acum sunt si fete care aduc plante si atunci ai garantie ca daca e ceva dai strigare ... da totul trece curge supararile ramin ramin si floricele frumoase ..etc
asta e viata ..
 

cristinaf

Well-Known Member
Foarte dezamagita sunt de trandafirii bulgaresti cumparati de pe okazii. Au sosit cu lastari mari, iar acum, in primavara, au reusit sa mai dea cate un lastarel anemic, care ori a lesinat deja, ori sta sa lesine; butasii sunt epuizati deja de cresterile din punga. Ce mi-o fi trebuit?? :?
Cei de dulceata au supravietuit toti, am in continuare 3 firicele anemice. :nu-mi_place:
M-am lecuit de chilipiruri. :tavalit:
 

belisima

Well-Known Member
:( am mai participat la o discutie pe sunphoto referitor la florov,la fel persoana respectiva a pierdut toti trandafirii de la acest furnizor,si al meu rhapsody a dat un lastar care apoi s-a uscat ...plus ca mi-a trimis unul uscat...deci numai bile negre
 

Rose

Active Member
Si eu luasem 2 feti frumosi care se pare ca au dat coltu'! M-am lecuit de astfel de aventuri!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lume lume, va prezint un nou furnizor de trandafiri, din Cehia, care are multe bunatati la pret bun :rofl:
Sa va explic cum sta problema! L-a desoperit sannamaria , ea a purtat corespondenta cu un hibridator de trandafiri de origine maghiara, care traieste in Cehia si a spus ca sunt seriosi.
Pentru ca eu am vrut sa fiu pe faza pentru la toamna, am verificat site-ul acum cateva zile si am avut surpriza sa constat ca la aproape toti trandafirii stocurile figureaza ca fiind epuizate pentru 2013 :eek: Nu mi-a venit sa cred si le-am trimis un mail, ca sa-mi spuna ei daca e chiar asa sau stocurile nu sunt actualizate. Am primit raspuns, domnul mi-a spus ca, in principiu, cam pe 9-10 iunie site-ul va fi actualizat pentru toamna.
Cand am gasit eu site-ul, acum cateva luni, avea trecute si preturile si, toti trandafirii, exceptand cei englezesti aveau pretul in jur de 10 ron. Sincer, nu mai tin minte cat erau englezestii, dar erau mai scumpi decat ceilalti.
Oricum, mai ales pentru cine e interesat si de trandafiri vechi, pretul mi se pare grozav si are o oferta bogata, inclusiv din alte categorii de trandafiri.

Eu oricum voi comanda la toamna de la ei, daca vor mai fi doritori eu zic sa ne organizam intr-o comanda comuna. Cand va actualiza stocurile, daca va fi disponibil ce ne intereseaza o sa intreb si de costurile de transport

http://www.ruzeskalicany.cz/anglicke-ruze/
 

nicol

Member
Desi am zis ca m-am calmat, cand am citit mesajul cu noul furnizor, am rezistat....aprox 5 secunde. :) In mare viteza, ma apuc de rasfoit.... :rofl:
Din prima l-am zarit pe Cardinal de Richelieu. Se pare ca nu mi-a trecut inca ciuda cu cardinalul meu rozuliu...... :rofl:
 
Sus