Furnizori Trandafiri

nicol

Member
Re: va rog un mic ajutor

Eu ii am de la Rosafruct pe amandoi( Falstaff si L.D. Braithwaite), cumparati in ani diferiti.La mine au coincis soiurile.
 

ludmila

Member
Re: va rog un mic ajutor

claude a spus:
Ce vinde rosafructul nu e Augusta Luise, daca e ceea ce arata in poze va garantez ca nu e el, eu il am. Dupa cum poate ati observat, nici numele nu e corect, la ei e Louisa nu Luise...tot un pasionat de trandafiri a cumparat de acolo acest trandafir si spune ca e probabil Charles Austin ;-)
multumesc mult pentru informatie, stiam ca citisem inainte povestea acestui trandafir de la rosafruct, dar mie imi place indiferent cum ar fi.falstaff il am cumparat de la 4 garden, deci este chiar el, problema este cu graham thomas, ca am citit ca nu este originalul si de fapt este un tehibrid care nici macar cei de la firma nu stiu ce este,de abia dupa ce facusem comanda de el :rofl: norocul incepatorului.si l-am plantat si langa falstaff sa formeze o mare tufa :rofl: acum o sa mai astept un an sa scot th, si sa plantez adevaratul GT :(
 

merryinlove

Active Member
Re: va rog un mic ajutor

ludmila a spus:
claude a spus:
Ce vinde rosafructul nu e Augusta Luise, daca e ceea ce arata in poze va garantez ca nu e el, eu il am. Dupa cum poate ati observat, nici numele nu e corect, la ei e Louisa nu Luise...tot un pasionat de trandafiri a cumparat de acolo acest trandafir si spune ca e probabil Charles Austin ;-)
multumesc mult pentru informatie, stiam ca citisem inainte povestea acestui trandafir de la rosafruct, dar mie imi place indiferent cum ar fi.falstaff il am cumparat de la 4 garden, deci este chiar el, problema este cu graham thomas, ca am citit ca nu este originalul si de fapt este un tehibrid care nici macar cei de la firma nu stiu ce este,de abia dupa ce facusem comanda de el :rofl: norocul incepatorului.si l-am plantat si langa falstaff sa formeze o mare tufa :rofl: acum o sa mai astept un an sa scot th, si sa plantez adevaratul GT :(
S-ar putea sa gresesc,dar cred ca e vorba de Belvedere,tot de la Tantau si tot asa de nostalgic ca si Augusta Luise.
 

lacrimioara

Member
Am gasit la firma parcuri.ro trandafiri englezesti la preturi foarte bune , ce parere aveti ? Twistul acela este englezesc ? deoarece eu am floribunda
Pentru persoanele din Bucuresti e super pentru ca nu platesc transportul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lacrimioara, Twist nu e in nici un caz englezesc :mrgreen: In general s-a format obiceiul ca 'englezesti' sa fie numiti trandafirii lui David Austin, din cei de la parcuri.ro, Doar Graham Thomas si Falstaff sunt Austin
 

lacrimioara

Member
Multumesc pentru lamurire. Astazi i-am sunat si au spus ca vor mai actualiza oferta, acum mi se pare cam mult sa platesc taxe postale 40 de lei pentru 2 trandafiri in valoare de 30.
 

clematite

Well-Known Member
lacrimioara a spus:
Multumesc pentru lamurire. Astazi i-am sunat si au spus ca vor mai actualiza oferta, acum mi se pare cam mult sa platesc taxe postale 40 de lei pentru 2 trandafiri in valoare de 30.
40 lei? Ii trimite cu avionul? :eek:
 

clematite

Well-Known Member
pentru 2 trandafiri , cred ca era suficient 5 lei ambalarea
tarifele postei sunt 1.3lei/kg
curierul cel mai ieftin, are cam 20lei/ primul kg

Dar... fiecare cu politica lui...
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Din ce am vazut eu sunt cam trandafirii de la 4garden de la Ciumbrud. Vezi www.4garden.ro. Acolo trandafirii sunt mai ieftini si transportul la fel. Eu am luat acum cativa ani de la ei si am fost foarte multumit.
 

Aimee

Member
lacrimioara a spus:
Din pacate firma de la Ciumbrud nu are trandafiri englezesti decat falstaff, oricum multumesc pentru pont
Trandafirii de la parcuri.ro sunt intr-adevar trandafiri de la cimbrud, dar la ei sunt in ghiveci. Stiu pentru ca am fost asta-vara la ei. Nu au altceva din categoria englezesti in afara de falstaff si probabil graham thomas (in vara nu aveau) cu privire la care spun aici pe forum cei care cunosc, ca defapt nu ar fi acest soi.
 

dalailana

Member
Buna ziua, Aveti idee unde as putea comanda trandafirul englezesc Lady Emma Hamilton la ghiveci inafara de gradina bijoux? Am comandat de la gradina bijoux 3 trandafiri a 80 lei bucata si din pacate doar 2 s-au prins. Comanda a fost facuta cand nu prea mai aveau stocuri si s-au gandit ei ca sa imi trimita 2 trandafiri buni si unul uscat. Cel in cauza respectiv emma hamilton mi l-au trimis aproape negru , radacini foarte scurte....... ce sa mai sunt dezamagita ca la pretul asta m-au pacalit. Citisem pe forum ca sunt pusi pe profit dar am zis sa ma risc, si am pierdut.
Cum imi doresc foarte mult o lady emma hamilton , in acest moment pot sa comand inca o data la gradina bijoux la ghiveci la pretul piperat de 180 lei sau poate aveti voi o alta sugestie.
Va multumesc
 

Roxana Peled

Active Member
Sugestia mea ar fi fost sa fi facut o poza trandafirului uscat si sa le-o fi trimis pentru ca vrand nevrand erau obligati sa-l ti-l schimbe :)
Pentru o planta de 5 lei inteleg sa nu faci prea mult scandal dar pentru una de 80 cand lucrurile sunt asa de clare?
 

ela78

Member
Gradina bijou ar trebui sa vi-l inlocuiasca pe cel uscat, asa mi se pare normal mai ales la pretul asta. Lady emma hamilton s-ar putea sa mai aiba cornelia79 pe sunphoto, dar sunt cu radacina nuda.
 

geodezia

Well-Known Member
Macar da-le un telefon intreabai sa stim si noi
cei de la famous daca se intimpla sa ti se usuce trimiti eticheta aia originala pe care o ataseaza ei la trandafir si iti trimit rosa ..eu nu am mai pastrat-o dupa 2 ani asa ca nu am avut ce face am cumparat eddy mitchel din nou ca sa nu zic iar dar m-au intrebat mai aveti eticheta ca va inlocuim rosa .. nu am mai avut-o si am mai luat si julio iglesias ca tot plateam transportul macar au fost cumsecade si au decontat transportul la pret de posta
 
Sus