Furnizori Trandafiri

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, sa stii ca si butasii inradacinati la inceputul verii e mai bine sa fie musuroiti, eu aveam toamna trecuta 1 butas mic si amarat de Munstead, eram indecisa intre pet si musuroi iar cine mi l-a dat a zis ca nici vorba de pet, sa fac musuroi. Asa am facut si, cu toata iarna grea de anul trecut, a supravietuit fara probleme, mai bine chiar decat cei proaspat plantati de la Lottum ;-) Ca l-am taiat eu cu sapa in primavara asta-i alta poveste :mrgreen: :pumni:

Aia ai lui Ika mi se par cu radacini grozave, ramificate, au tot ce le trebuie, daca ii si planteaza cu un mugure sub pamant eu cred ca nu vor avea nici o problema, daca e Kazanlik e perfect, ala e de zona 4b, deci trece iarna fluierand sub musuroi :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Legat de protectia butasilor cu pet, peste iarna, nici mie nu mie se pare prea grozav. Eu le-am facut la toti musuroaie. Nici macar cand pun la prins butasi nu folosesc petul.
 

miki70

Active Member
claude a spus:
...............
Eu nu prea i-as pune cu pet, plasticul ala nu tine de cald peste iarna, doar apara de vant, tot mai mult m-as baza pe un musuroi, le-as face unul zdravan :mrgreen:
:tavalit: Era sa cad de pe scaun . Cat de zdravan poate fi la 7cm butasul?
Eu le-as pune un PET de bidon dar fara dop ca sa respire si ingropat cat mai mult butasul.
 

cristinaf

Well-Known Member
claude a spus:
Da, sa stii ca si butasii inradacinati la inceputul verii e mai bine sa fie musuroiti, eu aveam toamna trecuta 1 butas mic si amarat de Munstead, eram indecisa intre pet si musuroi iar cine mi l-a dat a zis ca nici vorba de pet, sa fac musuroi. Asa am facut si, cu toata iarna grea de anul trecut, a supravietuit fara probleme, mai bine chiar decat cei proaspat plantati de la Lottum ;-) Ca l-am taiat eu cu sapa in primavara asta-i alta poveste :mrgreen: :pumni:
Uite, Claude, cum arata fratiorul lui in august. ;-)
A trecut iarna cu pet in cap si musuroi deasupra. Ba si in bidon am bagat mranita, prin gaura de la capac.
A ajuns sa arate exact la fel ca trandafirii altoiti, cumparati si plantati in toamna.

 

claude

Well-Known Member
Moderator
miki70 a spus:
:tavalit: Era sa cad de pe scaun . Cat de zdravan poate fi la 7cm butasul?
Eu le-as pune un PET de bidon dar fara dop ca sa respire si ingropat cat mai mult butasul.
:tavalit: Na si tu! Pai daca-i pui pet fara dop il pui chiar degeaba :eek:

Ika a spus:
Uite, Claude, cum arata fratiorul lui in august. ;-)
A trecut iarna cu pet in cap si musuroi deasupra. Ba si in bidon am bagat mranita, prin gaura de la capac.
A ajuns sa arate exact la fel ca trandafirii altoiti, cumparati si plantati in toamna.
:eek: Pfoai ce mare e! Asa, fa-mi tu in ciuda :mrgreen:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Ika e superb :clap: eu pana acum nu am vazut un trandafir din butasi sa cresaca atat de mult in primul an :eek:

Clude ,vezi ce ai facut ? :rofl:
 

ludmila

Member
Re: va rog un mic ajutor

imi placea atat de mult leonardo si eden rose, dar nu inteleg de ce nu mai furnizeaza si prin posta. cand sa iau si eu ceva trandafiri de soi nu mai livreaza :rofl: . se pare ca DUMNEZEU face pe sufletul sotului, care nu este de acord sub nicio forma cu pasiunea nobila pentru trandafiri a sotiei sale. :rofl:
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc frumos, nici eu nu ma asteptam sa creasca atat de bine, dar recunosc ca i-am si bibilit toata vara. Le-am rupt toti bobocii, iar ei lastareau repede dupa, pana in august, cand i-am lasat sa-si faca de cap. Sunt doi acolo, in spate mai e unul, aproximativ la fel arata, i se vad vreo trei bobocei si lui. Au cam 80cm fiecare si sunt foarte frumos ramificati. Ramurile sunt cam subtirele in comparatie cu altii, de alte soiuri, dar, probabil ca asta le e specific.
 

miki70

Active Member
claude a spus:
miki70 a spus:
:tavalit: Era sa cad de pe scaun . Cat de zdravan poate fi la 7cm butasul?
Eu le-as pune un PET de bidon dar fara dop ca sa respire si ingropat cat mai mult butasul.
:tavalit: Na si tu! Pai daca-i pui pet fara dop il pui chiar degeaba :eek:
Fara dop ca sa nu mucegaiasca.
M-am uitat mai bine la poze, par sanatosi, merg si fara pet dar musuroiti bine.
 

merryinlove

Active Member
Re: va rog un mic ajutor

Am cumparat eu de la ei,nu cu mult timp in urma.Nu stiu ce va interesa din oferta lor,dar erau cativa care nu mai erau disponibili.Din varii motive nu mai trimit prin posta sau curier,dar doar anul acesta,am inteles.Din toamna viitoare vor reincepe expedierile prin curieri,a spus administratorul.
 

ludmila

Member
Re: va rog un mic ajutor

merryinlove a spus:
Am cumparat eu de la ei,nu cu mult timp in urma.Nu stiu ce va interesa din oferta lor,dar erau cativa care nu mai erau disponibili.Din varii motive nu mai trimit prin posta sau curier,dar doar anul acesta,am inteles.Din toamna viitoare vor reincepe expedierile prin curieri,a spus administratorul.
multumesc pentru informatii, oricum anul acesta nici coral nu a mai vandut, asa ca trebui sa asteptam.
 

ludmila

Member
Re: va rog un mic ajutor

merryinlove a spus:
Am cumparat eu de la ei,nu cu mult timp in urma.Nu stiu ce va interesa din oferta lor,dar erau cativa care nu mai erau disponibili.Din varii motive nu mai trimit prin posta sau curier,dar doar anul acesta,am inteles.Din toamna viitoare vor reincepe expedierile prin curieri,a spus administratorul.
pai eden rose, si augusta louise, si sigur ca leonardo da vinci.dar oricum acum nu mai vand nici la sediu, am sunat eu sapt trecuta, sa incerc cu o firma de curierat, si domnul de acolo a spus ca de la 1 dec au sistat vanzarile.
 

merryinlove

Active Member
Re: va rog un mic ajutor

Mie mi-au spus ca Eden Rose nu-l aveau.Cat priveste pe ceilalti doi,nu stiu.
O singura observatie as avea de facut cu privire la Augusta Luise.Asa arata aici http://www.rosen-tantau.com/shop/product_info.php?info=p647_Augusta-Luise-.html&type=wurzelware,iar daca veti merge pe site-ul celor de la Rosafruct,veti vedea alta descriere.Poate e acelasi trandafir,aparatele foto,lumina si photoshop-ul sa fi facut diferenta,dar...
Mai bine cereti mai multe detalii,sa nu aveti surprize ulterioare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: va rog un mic ajutor

Ce vinde rosafructul nu e Augusta Luise, daca e ceea ce arata in poze va garantez ca nu e el, eu il am. Dupa cum poate ati observat, nici numele nu e corect, la ei e Louisa nu Luise...tot un pasionat de trandafiri a cumparat de acolo acest trandafir si spune ca e probabil Charles Austin ;-)
 

victoria222

Active Member
Re: va rog un mic ajutor

Cei de la Rosafruct au mai avut o greseala, si anume au incurcat Fallstaf cu L.D. Braithwaite, probabil i-au incurcat in general, in cultura din camp. Mai precis mie mi-au trimis drept Fallstaf un trandafir despre care mi-am dat seama abia recent ca este L.D.Braithwaite si la gradina Botanica din Bucuresti, trandafirul L.D. Braithwaite este de fapt Fallstaf, si am aflat ca il au de la Rosafruct. Deci e posibil sa fi facut aceasta greseala cu tot lotul de trandafiri.

Daca aveti de la Rosafruct Fallstaf care are o culoare rosu aprins in loc de rosu violaceu inchis, si nu are rozeta aceea de petale foarte pronuntata in momentul deschiderii florii, atunci aveti de fapt L.D. Braithwaite.
 
Sus