Furnizori Trandafiri

belisima

Well-Known Member
rose,cred ca l-ai luat tot pe ferdinand pichard cu probleme :x al meu tot asa era innegrit sub ceara,ce sa -l mai plantez,ca s-au frant crengile si se vedea ca e uscat "tun" :nu stiu: m-a suparat ca aveam "dizainu"pregatit...
 

cristinaf

Well-Known Member
Probabil depinde si de noroc. :nu stiu: Ei vand ceea ce au cumparat deja si atunci apar si astfel de probleme. :|
Oricum nu e nicio scofala sa comanzi mai tarziu, pentru ca trandafirii sunt adusi inca din octombrie, si cred ca mai bine le e in pamant, sub musuroi, decat in pungile alea.
Ai mei au fost verzi toti, dar unii aveau lastari cam prea mari deja.
Maine trebuie sa merg la posta sa ridic coletul cu trandafirii de dulceata comandati, ca acum i-a primit si mi-a trimis coletul.
La vara va povestesc cum mi-au inflorit. :rugaciune: :astept:
 

Rose

Active Member
In mare au fost verzi, cu mici portiuni inchise la culoare. Asta e, vom vedea rezultatul peste cateva luni( vor trece foaaaaaarte greu).
 

Paulyna

Active Member
Re: va rog un mic ajutor

de cand salivez dupa cativa de la ei,dar nu s-a putut,daca se face comanda as vrea si eu :D
 

cristinaf

Well-Known Member
Am primit trandafirii de dulceata si sunt dezamagita rau. :( Intr-adevar ca mi-a trimis 3 buc in timp ce am avut de plata doar suma datora pe 2, dar arata jalnic.
Adica ma asteptam la trandafiri altoiti, sau daca sunt pe radacini proprii, sa aiba un an, dar am primit 3 betisoare de 10 cm fiecare, si dupa cum arata, sunt butasi pusi la inradacinat dupa inflorirea din iunie, anul acesta.
Da, au radaninute, dar sunt inca mici si firave. Totusi, cred ca s-ar fi comportat bine, chiar si aratand astfel, dar sa fi fost acum septembrie, sa fie pamantul cald si sa apuce sa se prinda de pamant pana la inghet. :nu-mi_place:
Daca supravietuiesc, ii declar campioni... :nu stiu:
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc pentru idee, am sa incerc asa, altfel nu cred ca au sanse. Am sa le pun si pamant de flori in gropicica, poate ii ajut astfel, sa le reziste radacinutele si sa nu se usuce.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Fara pet nici eu nu cred sa reziste, sunt prea firavi. Trateaza-i ca butasi pusi la inradacinat si poate au mai multe sanse. :D
 

belisima

Well-Known Member
bun,am primit raspuns la reclamatia mea ca mi-a trimis trand uscat,cica sa-l contacetz la primavara si imi trimite trandafirul,da,da :astept: trimite-l acum daca tot esti asa binevoitor,la asta n-am mai primit raspuns :x ma apuca damblaua ca nu stiu cu ce sa-l combin pe iceberg,idei va rog,am inteles ca iceberg creste detul de inalt...
 

cristinaf

Well-Known Member
Am modificat, se poate mari poza acum. Era noua versiune la photobucket si nu reuseam sa postez altfel. Acum m-am intors la vechea, ca-i mai buna pentru mine. :oops:
Ceva mugurasi firavi ar avea, dar ce nu-mi place e ca noile cresteri au 5, respectiv cate 7cm. Iar eu stiam ca un butas poate fi considerat cu adevarat prins dupa ce cresterile noi depasesc 10 cm. :| Iar radacinile sunt foarte firave, practic niste firicele, mi-e frica sa nu se usuce daca au fost deranjate, si scoase din pamantul in care s-au format. :nu-mi_place:
Pretul e de 12 lei firul, doar ca am primit 3 in loc de 2. Per total am platit 32 lei cu tot cu transport.
Daca as fi vazut poza cu ceea ce vinde, nu i-as fi cumparat, preferam sa dau 30 lei pe unul singur, dar sanatos.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ika, eu cred ca se vor prinde, trandafirii de dulceata (daca ti-a trimis ce trebuie, normal era sa dea si numele, ca multi spun la tot felul de varietati ca-s de dulceata) sunt soiuri vechi, rezistente, de obicei aceia se prind chiar si dintr-o bucatica de radacina.
Eu nu prea i-as pune cu pet, plasticul ala nu tine de cald peste iarna, doar apara de vant, tot mai mult m-as baza pe un musuroi, le-as face unul zdravan :mrgreen:
 

cristinaf

Well-Known Member
Fiind adusi din Bulgaria, ma gandesc ca sunt Kazanlik, astia-s considerati acolo ca trandafiri de dulceata. Si in poza care o afiseaza, floarea seamna, si descrierea e de acolo, inflorire unica, tufa inalta, rasfirata... dar pana la urma voi vedea mai exact la anul, daca vor binevoi sa se prinda.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ika a spus:
Fiind adusi din Bulgaria, ma gandesc ca sunt Kazanlik, astia-s considerati acolo ca trandafiri de dulceata. Si in poza care o afiseaza, floarea seamna, si descrierea e de acolo, inflorire unica, tufa inalta, rasfirata... dar pana la urma voi vedea mai exact la anul, daca vor binevoi sa se prinda.
eu zic sa ai incredere, astia vechi sunt uimitori in privinta capacitatii de prindere, mie mi-a adus o prietena,, de la mama ei, la inceputul lui septembrie, lastari cu radacina din trandafirul ei de dulceata( habar n-am ce-i) si l-am plantat asa cum era, cu lastarii de 1 m, nu i-am taiat, din curiozitate, am zis sa incerc, asa vad flori la anul. L-am udat in fiecare zi si s-a prins fara probleme ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Claude, cred ca e corect rationamentul tau. Anul trecut am pus in pamant in iunie sau iulie, un butas taiat din trandafirul meu vechi mov (fara nume). Butasul a ramas verde pana in toamna, cand pisicile au daramat petul ce-l acoperea. Iarna care a trecut a rezistat cu brio fara nici cea mai mica protectie. Era un singur firicel de 10cm.
 
Sus