Furnizori Trandafiri

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Imi place ca esti atit de dedicata gradinitei tale Miki.Bravo...ce altceva pot spune? :rose:
 

miki70

Active Member
Gabiuta cred ca nu e membru al acestui forum care sa nu se dedice plantutelor. Poate o fac mai cu avant decat altii dar asta nu-i bine, inseamna ca am ceva la bibiloi :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Neahhhhhhhh......e normal.Eu ma refeream ca e totusi o gradinita, ca la inca citiva ,din fata blocului.Multi iubesc florile dar trec nepasatori pe linga spatiul de linga bloc.Stai linistita.Esti foarte normala :) mai ales din punctul meu de vedere :mrgreen:
 

miki70

Active Member
Gradina nu-i in fata blocului, in spatele lui si nu e o zona foarte circulata. Iti dai seama ca daca era in fata blocului nu dadeam atatia bani pe flori pentru ca dispareau imediat. Totusi cred ca am ceva la bibiloi, sper sa-mi revin peste iarna :)
 

bebe Iris

Active Member
claude a spus:
Miki, Rosa Rugosa rubra sau alba fac macesele alea superbe

Bebelu , uita-te la Paul's Himalayan Musk, e frumos si e si foarte rezistent la ger, deci nu-i ingheata lastarii iarna, e de zona 4b :wink:
L-am ochit eu (+inca vreo 3)...dar nu cred ca mai gasesc la primavara, poate la toamna, pentru ca observ ca stocurile s-au cam epuizat pe la furnizorii straini...
O sa fiu pe faza la o viitoare comanda comuna :D
 

bebe Iris

Active Member
miki70 a spus:
Bebe chiar se carata sau tb sa te urci in copac sa-i legi? Eu nu prea cred, ei au tendinta sa se intinda dupa lumina iar sub copac e umbra. Ai vazut catarati in copaci?
am vazut doar in reviste :)
 

cristinaf

Well-Known Member
miki70 a spus:
Ai vazut catarati in copaci?
Mama mea are un catarator rosu, nu stiu ce soi este, dar are multi ani si inca de la inceput a fost plantat la baza unui molid foarte, foarte inalt. A fost legat jos, la baza, de vreo doua ori, iar in sus a crescut cum a dorit el singur, dar pot sa spun ca s-a ridicat foarte frumos in sus si foarte mult. Ajunsese sa aiba undeva la sase-sapte metri, asta aproximat in raport cu casa, ca nimeni nu se suia sa-l taie sau sa-l lege.
Din pacate, acum doi ani in urma, a fost o iarna cu multa umezeala si temperaturi foarte scazute si a inghetat pana la baza, dupa foarte multi ani in care nu a avut nimic. Dar, macar acum stiu sigur ca se poate, si daca e dirijat de mic, mai apoi se intinde singur.
Cred totusi ca un rambler ar arata chiar mai bine decat un catarator, fiind mai viguros. :D
 

miki70

Active Member
Ika multumesc pentru raspuns :rose: Imi pare rau ca a inghetat trandafirul mamei tale , cred ca era superb in brad.
 

jkati

Member
trandafiri in pom

Bebe draga,felicitari pentru ideea cu trandafiri urcatori. Merge de minune!
La mine functioneaza de 3 ani.Am sadit 3 trandafiri in jurul unui par aproape uscat si a iesit ceva f f frumos
.
 

presco

Active Member
bebe Iris a spus:
miki70 a spus:
Bebe chiar se carata sau tb sa te urci in copac sa-i legi? Eu nu prea cred, ei au tendinta sa se intinda dupa lumina iar sub copac e umbra. Ai vazut catarati in copaci?
am vazut doar in reviste :)
Eu am vazut unul la noi in Botosani in curtea unei case. Am ramas cu gura cascata. Parea un copac cu flori de trandafir. Era superb.
 

bebe Iris

Active Member
Re: trandafiri in pom

jkati a spus:
Bebe draga,felicitari pentru ideea cu trandafiri urcatori. Merge de minune!
La mine functioneaza de 3 ani.Am sadit 3 trandafiri in jurul unui par aproape uscat si a iesit ceva f f frumos
.
Uaaaau Kati! Super, super frumos, ca de altfel totul in gradinuta ta! :* :hug: Multumesc pentru imagine :D
 

nicol

Member
miki70 a spus:
Gradina nu-i in fata blocului, in spatele lui si nu e o zona foarte circulata. Iti dai seama ca daca era in fata blocului nu dadeam atatia bani pe flori pentru ca dispareau imediat. Totusi cred ca am ceva la bibiloi, sper sa-mi revin peste iarna :)
La mine, gradina este in fata blocului. Pe langa asta, am un supermarket alaturi, asa ca zona este f circulata. Am "vizitatori" incepind de la ghiocei si pana la crizanteme. Uneori nici nu apuc sa vad florile deschise. Si cand ma gandesc ca vroiam sa desfiintez gardul pt ca mi se parea de prost gust!!!!!!!!!! :?
 

ghia_don

Active Member
La noi fara gard???? :eek: Nu se poate :cry: ...
Nu cred ca vom apuca noi sa vedem vremurile cind se vor desfiinta gardurile din tara noastra... :(
 

nicol

Member
Asta visam pe vremuri. De cate ori ma uitam la gard, de atatea ori ma lua durerea de cap. Mi-am schimbat intre timp opinia, ba am pus si lacat la portita. Nu ca ar avea cine stie ce efect!!!!!!!!!!!!!!!
 

elaelena

Member
nicol,ma ocup si eu de gradina blocului...am gard, deocamdata nu prea sunt probleme cu vizite nepoftite pt. ca trandafirii sunt micuti ( peste 20+comenzi in derulare :) dar cand vor creste... :roll:
 
Sus