Furnizori Trandafiri

maxie

Member
Dea a spus:
Ce parere aveti de "Rhapsody in Blue" si "Rosenstadt Freising"? Sunt minunati in pozele de pe site-ul celor de la Coral.
Si pe helpmefind arata interesant, insa daca ii aveti prin gradini, cum sunt? :?
"Rhapsody in Blue" l-am plantat mai la umbra.Tot de aici de pe forum am aflat ca se cam decoloreaza daca il plantezi in plin soare.Are soare dimineata cam 4-5 ore.Plantat in primavara 2010 a inflorit din primul an,dar anul acesta s-a lungit,are 1,2m si a facut mai multe flori.Tulpina este subtire si infloreste ca in poza de pe site-ul Coral,doar ca nu tine foarte mult,dar are mai multe valuri de inflorire.Nu pot spune ca are un miros foarte puternic,dar e placut.Daca il asortezi cu alti trandafiri sau flori ,decoreaza foarte frumos gradina.Este si rezistent la ger( a trecut cu bine iarna in primul an).
 

carla

Active Member
Si eu am un Rhapsody in blue, plantat in primavara lui 2010.
Tot pentru a-i pastra culoarea l-am plantat intr-un loc destul de umbrit, are soare doar dupa-amiaza cam 4 ore. Al meu s-a lungit destul de mult, are cam 1,80 m, infloreste in mai multe valuri, asa cum spune si Maxie, si floarea are exact culoarea aceea movulie. Singurul lucru care ma nemultumeste la al meu este ca s-a imbolnavit foarte rau de patare neagra, acum mai are doar cateva frunze pe el.
Asa ca la anul fie ce-o fi il mut intr-o pozitie mai insorita. Prefer sa aiba culori mai sterse decat sa ramana iar fara frunze
 

floridoro

Member
As dori o informatie de la cei care locuiesc in zona: Producatorii de butasi de trandafiri din jud Alba vind in piata din Alba Iulia sau au vreun magazin de desfacere in orasul Alba Iulia? Daca puteti sa-mi dati o adresa de unde pot cumpara direct butasi va multumesc anticipat!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In weekend-ul ce tocmai vine,se tine in Alba Iulia,Ziua recoltei ,parca.Cu siguranta merg si ciumbrudenii cu ce au momentan de vanzare.Din Alba-Iulia pina in Ciumbrud mai sunt 30 de km...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Molnarii stiu ca au contract cu CityGarden.Am vazut acolo sumedenie cu numele lor inscris pe pachete. De la Ciumbrud am vazut si prin Metro.
 

bradut

Well-Known Member
Eu am pus ochii pe Sachsengruss (care am inteles ca de fapt ar fi Mme. Isaac Pereire - sper sa fie si in continuare) si pe Parade. M-ar interesa si Compassion, dar vad ca ei nu-l au pe site.

Cred ca sezonul va incepe dupa 1 octombrie.
 

cristinaf

Well-Known Member
In prezentarea de pe site, ei spun ca Sachsengruss poate atinge inaltimea de 80 - 100 cm, iar al meu are peste 2m desi e plantat in primavara aceasta. :fluierat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ika a spus:
In prezentarea de pe site, ei spun ca Sachsengruss poate atinge inaltimea de 80 - 100 cm, iar al meu are peste 2m desi e plantat in primavara aceasta. :fluierat:
Asta pentru ca ce vand ei nu e Sachsengrus. Daca te uiti pe www.helpmefind.com, o sa te lamuresti cum arata adevaratul Sachsengruss. Prin bunavointa si interesul unei mari iubitoare de trandafiri, ceea ce se vinde la noi sub numele de Sachsengruss a fost identificat ca fiind de fapt Mme Isaac Pereire. Eu zic ca e un castig, Madama e un trandafir splendid :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Sa scrii despre un urcator ca poate atinge inaltimea de 80 - 100 cm, mi se pare o aiureala. Trandafirul e foarte frumos intr-adevar si cu un miros de vis, in timp ce ei au scris ca are un miros lejer ( ce o mai fi insemnand si asta? )
Oare de ce nu pot scrie informatii corecte? Sunt doua - trei cuvinte in descriere si toate neavand legatura cu realitatea. :?
 

anasstasia

Active Member
Nu prea au legatura. Nu stiu cine spunea ca de cite ori a cumparat trandafiri de la Yurta, indiferent de soi ieseau trandafiri roz. Si asa s-a trezit intr-un final cu o gradina rooooz.
 

geodezia

Well-Known Member
trandafiri

eu sunt patita cu gradina roz. cei de afara sunt siguri nu mai dati bani aiurea in tara ca am luat zeci de hapuri aici de prin piete vorbesc si de prin molluri .. eu am patit-o pina anul trecut cind am participat la comanda petrovici mi-am facut comanda la 1000island si la barni in italia . am stat ca pe ghimpi dar au iesit toti trandafirii asa cum i-am comandat mai scumpi dar am in gradina ceace mi-am dorit . serioasa a fost si d-na din braila la florval are teahibrizi frumosi dar anul asta m-am axat pe engelezesti sunt superbi
 

cristinaf

Well-Known Member
NicoletaDaniela a spus:
Ce trandafiri superbi sunt pe 1000islands!!! Cat a costat anul trecut(acesta) un trandafir cu transport, taxe, etc? M-a cuprins si pe mine febra tocmai acum...
http://www.1000islands.nl/shop/shopexd.asp?id=80&bc=no
Ce frumusetiiiiiiiiiiii :cry: :cry: :cry:
Vreau si eu!!!!!!!
Pai uite, la transport zic ei ca 10 trandafiri se incadreaza in 0 - 2kg si costa pentru Romania € 22,50, iar cel mai convenabil e sa platesti prin Paypal, taxele prin transfer bancar fiind oricum mai mari si difera de la o banca la alta.
http://www.1000islands.nl/shop/shopcont ... e=shipping
 

geodezia

Well-Known Member
furnizor

asa e au avut preturi de preturi in total cu taxe transport cu banci cu tot 14 trandafiri au fost 230 de euro dar comisionul bancii a fost 50 euro asa ca daca platesti paypal fara comisione si alte alea romanesti iesi destul de bine . avantajul a fost ca ce am cumpart aia a inflorit ca ma saturasem de gradina roz cumparata din tara . cam scump dar asta e capu face capu trage . si s-au prins toti . dar ai grija cind comanzi .eu am comandat in 8 nov si i-am avut abia in februarie ca nu au livrat din cauza inghetului la ei pe urma cond nefav la noi si uite asa am stat pe ghimpi 3 luni . de comandat comanzi simplu eu am facut mail cu coduri si denumire si mi-a venit raspuns in 2 zile ce au si factura
 

Rose

Active Member
Poate in primavara, daca se mai face si daca sunteti de acord, particip si eu la comanda comuna, ca de una singura e prea mult pentru bugetul meu :)
 
Sus