Furnizori Trandafiri

ghia_don

Active Member
Nu Madalina, nu vreau , multumesc! :D Am spus doar ca nu am vazut :nu stiu: ..
Oricum, am luat in toamna si primavara tot ce am putut :rofl: ..

Fetelor, am luat trandafirii, dar sa stiti ca vi-i trimit in prima zi lucratoare dupa Pasti :D ..
Trimiteti-mi adresele ca nu stiu daca le am..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumim si este perfect daca-i trimiti dupa Paste. Doina, da-mi un MP, te rog, cu datele contului si suma de plata sa-ti pot trimite banii :hug: :hug: - esti de milioane!!!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Miki, da probabil nu sunt creati anul trecut ,dar sunt la categoria noutati pe situl lor :D
pe care Bienenweide il ai ? :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
il ai in album ?ma duc sa-l caut :)

edit : gata l-am gasit ,e foarte frumos si pare si sanatos ,,sa te bucure cu multe flori :clap:
 

miki70

Active Member
sannamaria a spus:
il ai in album ?ma duc sa-l caut :)

edit : gata l-am gasit ,e foarte frumos si pare si sanatos ,,sa te bucure cu multe flori :clap:
Multumesc! E sanatos dar e cam la umbra si nu-si poate arata adevarata valoare. Daca vrei butas iti trimit in toamna :hug:
 

laural

Well-Known Member
Bienenweide Rot l-am plantat si eu in toamna , l-am gasit la reducere in Hornbach la ghiveci...sunt curioasa cum infloreste :visator:
 

atina

New Member
Buna,
Spuneti-mi va rog, a cumparat cineva butasi de trandafiri de la Covera?
Am tot vazut pe internet firma respectiva.
Nu sunt producatori, sunt furnizori.
Sunt la pretul de 11,99 lei/buc. Au si trandafiri romanesti.
Astept pareri. Multumesc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
M-am uitat si eu de curiozitate pe Covera. Au numai tradafiri cu nume contrafacut...pe care l-au pus ca sa semene cu originalul dar sa nu-i ia nimeni la intrebari. Clar, trandafirii pe care-i vand nu au licenta deci nu-ti garanteaza nimeni ca infloreste ce comanzi.
Iar trandafirii produsi in Romania nu sunt nici pe departe soiuri romanesti ci doar trandafiri altoiti in Romania, fara sa fi avut acest drept de la producator.
Eu n-as cumpara de la ei :rolleyes:
http://www.covera.ro/casa-gradina/gradinarit-exterior-interior/butasi-trandafiri/butasi-trandafiri-urcatori-sachsengrouss_16901
Uite aici nume: Monika e la ei Monica. Caprice de Meilland e Capris de Meilland (ce tupeu sa foloseasca totusi numele producatorului). Ingrid Bergman e Ingrid Berman ...s.a.m.d.
La unii nu s-au mai ostenit sa modifice - au Graham Thomas dar pariu ca nu e austin.
 

atina

New Member
:hug:Multumesc tare mult de raspuns gradinar1.
Mi-ai mai deschis ochii in privinta achizitionarii trandafirilor. Intr-adevar cam tot ce am cumparat din hipermarketuri nu prea a fost ceea ce scria pe eticheta.
Mi-as fi dorit tare mult sa cumpar trandafirii Foc de tabara si Lavaglut.
Mii de multumiri pentru sfaturi.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu mare placere :)
Lavaglut si Foc de tabara merita 100%, sunt doi trandafiri superbi. Eu i-am cumparat acum vreo 7 ani de la Rosafruct si au fost exact ceea ce trebuia sa fie. Din pacate, intre timp m-am mutat si nu-i mai am (nici n-am reusit sa iau butasi din ei).
Pentru Foc de tabara poti incerca sa vorbesti cu sannamaria, cred ca ea avea. Si Caramel postase o lista lunga de trandafiri disponibili pe care eu ii recomand, si ca pret si ca garantie ca vor iesi ceea ce trebuie (si eu am comandat vreo 18 din lista ei).
Si daca iti pot da un sfat, nu cumpara trandafiri din supermarket ci doar direct de la producator :)
Spor la gradinarit!
 

atina

New Member
Cu mare placere :)
Lavaglut si Foc de tabara merita 100%, sunt doi trandafiri superbi. Eu i-am cumparat acum vreo 7 ani de la Rosafruct si au fost exact ceea ce trebuia sa fie. Din pacate, intre timp m-am mutat si nu-i mai am (nici n-am reusit sa iau butasi din ei).
Pentru Foc de tabara poti incerca sa vorbesti cu sannamaria, cred ca ea avea. Si Caramel postase o lista lunga de trandafiri disponibili pe care eu ii recomand, si ca pret si ca garantie ca vor iesi ceea ce trebuie (si eu am comandat vreo 18 din lista ei).
Si daca iti pot da un sfat, nu cumpara trandafiri din supermarket ci doar direct de la producator :)
Spor la gradinarit!
:hug: draguta ca intotdeauna cu sfaturi intelepte.
Multumesc frumos .
Ma uit la fete si daca mai au butasi de vanzare sigur voi comanda.
 
Sus