Furnizori Trandafiri

carla

Active Member
Hi hi, putem sa ne luam de mana :) Si eu am comis-o aseara si am comandat 4 trandafiri pe okazii. Am zis ca nu mai iau trandafiri la punguta si cu nume inventate, dar uite ca sminteala e mare si invinge ratiunea :oops: Parca ma vad la anul cum ma rog de Dan si de tine sa mi-i identificati :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Ce ma distreazaq teribil e cum o comiteti asa, in liniste si pe ascuns simarturisiti doar daca marturiseste si altcineva :rofl:
 

cristinaf

Well-Known Member
18 cred ca e New Imagine, iar la 32 am o banuiala, conforma cu descrierea producatorului, ca e Rosarium Uetersen, desi in poza arata mai altfel.
Chiar sunt curioasa de s-or adeveri presupunerile mele...bineinteles si la aceia de i-am cumparat. :)
Carla, eu cred ca noi ne-am plictisit de atat certitudine, si acum cautam ceva mai cu suspans. :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca ai dreptate cu Rosarium Uetersen. Forma floarea seamana, mai putin culoarea si ... parfumul :rofl:
De 35 ce parere ai? Seamana cu ceva cunoscut? :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Ma gandeam la The Fairy. :D Acum nu stiu cum e cu mirosul, dar banuiesc ca si ei i-au trecut pe mai toti parfumati.
La Ferdinand Pichard ma gandeam ca poate o fi el, pentru ca au scris in descriere ca si frunzisul e parfumat, iar asa ceva am intalnit pana acum mai rar, si doar la unii trandafiri vechi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu m-am gandit initial la The Fairy, si am intrebat ca sa nu il iau de 2 ori :rofl:.
Acum sunt destul de convinsa ca nu e el. The Fairy nu are frunzele asa alungite, florile sunt mai grupate iar miros nu are chiar deloc.
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu am cont pe okazii.ro (daca nu, se poate face unul imediat) si acolo am licitat 1 trandafir, dupa care am primit datele de contact si am vorbit la telefon cu domnul respectiv. Mi-a notat comanda, l-am rugat sa nu-mi trimita "ceva asemanator" ci doar ce am cerut, si acum astept sa primesc coletul.
Nu stiu daca sunt 2 utilizatori - trandafirgr si plantedegradina - sau doar exista 2 conturi; eu cu primul am vorbit.
In schimb nu stiu ce o sa primesc, si daca intr-adevar vor fi ce am cerut...de asta am zis ca e provocare. :mrgreen:
 

carla

Active Member
Eu nu aveam cont pe okazii.ro, asa ca mi-am facut aseara unul rapid, am pus 4 trandafiri in cos si am trimis comanda. Toti au fost de la vanzatorul plantedegradina. Dimineata am primit raspuns ca unul din trandafiri (cel de dulceata) poate fi trimis doar in noiembrie, iar ceilalti trei, luni. Asa ca astept si eu coletul si la anul vedem ce iese :mrgreen:
 

ela78

Member
carla a spus:
Eu nu aveam cont pe okazii.ro, asa ca mi-am facut aseara unul rapid, am pus 4 trandafiri in cos si am trimis comanda. Toti au fost de la vanzatorul plantedegradina. Dimineata am primit raspuns ca unul din trandafiri (cel de dulceata) poate fi trimis doar in noiembrie, iar ceilalti trei, luni. Asa ca astept si eu coletul si la anul vedem ce iese :mrgreen:
Sper sa nu supar pe nimeni, dar de la plantedegradina de pe okazii am luat anul trecut trandafirul black night si a iesit galben :( , acum as lua de la trandafirigr poate e mai serios :gandit: .
 

cristinaf

Well-Known Member
Cred ca foarte mult depinde de cat e de serios furnizorul.
Ce-am comandat eu sunt doar din catalogul lui Frolov, asta pare a fi un furnizor serios si recunoscut in Bulgaria.
Acum ramane de vazut, pana la urma ce-o iesi. :ros_unghii:
 

dancoman

Member
ela78 a spus:
carla a spus:
Eu nu aveam cont pe okazii.ro, asa ca mi-am facut aseara unul rapid, am pus 4 trandafiri in cos si am trimis comanda. Toti au fost de la vanzatorul plantedegradina. Dimineata am primit raspuns ca unul din trandafiri (cel de dulceata) poate fi trimis doar in noiembrie, iar ceilalti trei, luni. Asa ca astept si eu coletul si la anul vedem ce iese :mrgreen:
Sper sa nu supar pe nimeni, dar de la plantedegradina de pe okazii am luat anul trecut trandafirul black night si a iesit galben :( , acum as lua de la trandafirigr poate e mai serios :gandit: .

Recomand Trandafirgr,Plantedegradina nu este serios!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare de ce va place voua sa va chinuiti cu furnizori de-astia ciudati? :? Va plictisiti si vreti noi surprize? :rofl:
 
Sus