Furnizori Trandafiri

cristinaf

Well-Known Member
Asa e cu comenzile din strainatate, oriunde s-ar comanda ajung cu intarziere. Totusi, dupa parerea mea, sunt sanse mai mari sa se prinda trandafirii comandati toamna, chiar daca ii prinde inceputul iernii la plantare, decat o eventuala comanda de primavara care sa intarzie si sa-i prinda neplantati caldura. Aunci exista riscul mare sa se deshidrateze.
Eu am comandat si de la Eutopia, dar nici de acolo nu am niciun semn deocamdata. Incerc sa-mi gasesc de lucru si evit sa mai intru des pe net, ca ma umplu de nervi cand vad ca, din nou si din nou, nicio veste cu soisirea de nicaieri. :roll: Iar de la Eutopia nu mi-au spuns nici macar daca o sa-mi vina pana la urma comanda intergala, sau or mai fi si lipsuri. Nimic, sunt intr-o ceata totala. :|
 

gabrielais

Active Member
asa ma gandeam si eu..ca mai multe sanse au acum...oricum sunt in repaus si daca ii puneam mai devreme tot aia era...problema e sa mai tina nitelus vremea..ca la noi dimineata a inceput o lapovita...nu-i rau ca mai innmoaie pamantul..numa' sa nu dea noaptea un inghet din ala de crapa pietrele..ca apoi nu mai sap nici cu mama tarnacopului sau a burghiului.. :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabriela ai pus (nu mai stiu pe unde) un link catre un furnizor de trandafiri "The Fairy" galben; parca Gazoneria nu?Stii ceva despre el?Unde are sediul?Daca trimitem mail crezi ca si raspunde? :?
Eu sunt inebunita sa am si aceasta culoare pentru ca imi plac enorm acesti fairy.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e ciudat rau ca nu au sediul trecut ,nici nimic :? pai ce firma e asta :? nici de livrare nu scrie nimic .....
 

cristinaf

Well-Known Member
Exista topic la Furnizori deschis de Doina 2009 unde povesteste experienta ei cu acest furnizor. Spunea ca i-au trimis plantele prin curier si a costat-o doar curierul 170lei!!
 

cristinaf

Well-Known Member
Cu placere. :D Acum reciteam, si am vazut ca nici plantele nu au corespuns si dorind sa-i contacteze dupa primire, nu a mai reusit. :|
 

carla

Active Member
Eu am avut o experienta foarte neplacuta cu cei de la gazoneria. Am trimis o comanda prin februarie pentru niste clematite si arbusti, mi-au raspuns dupa 2 luni ca au primit-o :( Apoi iar tacere ... Eu intre timp daca am vazut cat sunt de seriosi m-am apucat si am cumparat clematite din Hornbach si pe unde am mai gasit. Prin iunie mi-au scriu din nou ca se duc sa aduca plantele din comanda. Le-am zis ca am facut rost de unele si ca mai vreau de la ei doar 2 viburnum, carlesii si plicatum Cascade, si 2 clematite batute
In cele din urma am primit plantele in IULIE :x, clematite nu au mai gasit ce am vrut eu si s-au oferit sa-mi dea alte soiuri dar am refuzat. Iar viburnum Cascade s-a dovedit a fi pana la urma Lanarth (si nu la 4 euro cat era pe site ci la 20 de euro). Dupa care am stat toata vara de am udat la viburnum, cel plicatum nu stiu daca s-a prins cu tot udatul meu, si-a pierdut repede aproape toate frunzele. O sa vad la primavara daca mai da ceva din el.
Deci cine are chef de aventura, sa comande la gazoneria. Au sediul prin Timisoara parca, dar plantele le importa si nu cand ai tu chef, ci cand au ei chef ...
Iar curierul cum a zis si Doina, foarte scump
 

carla

Active Member
Cred ca mai bine scriam la topicul despre gazoneria, dar nu l-am vazut la timp
Deci daca poate vreun moderator sa mute postarea mea, as fi recunoscatoare :D
 

gabrielais

Active Member
Gabiuta a spus:
Gabriela ai pus (nu mai stiu pe unde) un link catre un furnizor de trandafiri "The Fairy" galben; parca Gazoneria nu?Stii ceva despre el?Unde are sediul?Daca trimitem mail crezi ca si raspunde? :?
Eu sunt inebunita sa am si aceasta culoare pentru ca imi plac enorm acesti fairy.
uite ca au raspuns fetele pana am ajuns eu... :wink: si ce bine ca au dat si informatii ca eu chiar voiam sa ma documentez si sa comand cate ceva..inclusiv pe fairy galben...sa speram ca il gasim in alta parte la unii mai seriosi.. :wink: daca gasesc pe undeva dau de stire..
 
Sus