Furnizori straini de orhidee

ionascus

Active Member
Nu-i problema.....Am vreo 4 phale pe care le-am luat prapadite...si a fost o incantare cand le-am vazut inflorite la mine...
Imi place ideea sa le cresc si sa le vad inflorite
 

Mishu TM

New Member
Frumoase orhidee ti-ai achizitionat, Lucian. Din experinta iti spun ca cu seedling-urile de vanda o sa ai mult de asteptat pana la flori in medie 2-3 ani functie de marimea acestora. Oricum, succes!
 

Mishu TM

New Member
Inca nici unul din cei doi pe care-i am. Unul este de din soiul Vanda sanderiana si este inca atasat de planta mama, iar celalalt, indenpendent, este din soiul Vanda corulea Wasan. La cel din urma indicatia de maturizare este de 3 ani fiind hibrid, iar la primul poate fi mai mult avand in vedere ca este rasa pura.
 

lucian69

Member
Multumesc pentru incurajari....Sunt constient de aceea perioada lunga de asteptare si ingrijire. Am auzit si ceva de genul 7 ani de asteptare.Trebuie sa asigur mediul adecvat, ceea ce e destul de dificil.....am probleme cu lumina... :rugaciune: :cry:
 

lucian69

Member
Da. Trebuie sa gasesc undeva o solutie de iluminat artificial cu lumina calda. Stie cineva o solutie sau un furnizor? :gandit:
 

adite

Active Member
Numai cu lumina calda? Se pot plasa orhideele pe rafturi cu tuburi fluorescente deasupra lor, ca la violete sau alte plante mici. Daca o vanda este agatata de un suport, cu radacinile libere, trebuie gasita alta solutie.
 
Osram Flora se foloseste in sere. Mai poti folosi Osram 865. Ambele sunt tuburi fuorescente. Se pot folosi si combinat. Le gasesti la reprezentanta.
In magazine gen Brico, Leroy Merlin etc. am vazut Osram 827 sau 840. Lumina acestora este mai slaba calitativ decat a unui 865, dar sunt mai accesibile si mai ieftine.
Tuburi de genul 765 sau 640 dau o lumina proasta.
The best sunt becurile HQI, dar acestea si lampile sunt foarte scumpe, consuma mult curent. In schimb aceste becuri (6000-6500K) imita cel mai bine lumina solara.
 

fcaty

New Member
HA, Acum cand am dat pe traducere am vazut ca e artificiala.. Atunci se pune altfel problema. Ati vazut de cumparat pe undeva asa ceva?
 

fcaty

New Member
Da, e asemanatoare, dar mai mult rosu, ce vazusem eu era grena...deocamdata nu am gasit prin zona..
 

fcaty

New Member
Imi fac cu ochiul unele, dar costul transportului e cam mare pentru a comanda singura...
 

Camik

Active Member
In dreptul vandei mele preferate scrie ...nu mai avem bilete... :rofl:
Vanda Strawberry Soda
 
Sus