Furnizori straini de orhidee

LadyBug

Well-Known Member
Re: Furnizori romani de orhidee

bravo, sincer :clap: , pentru salvarea Vandei, ar trebui sa ti le dau si pe ale mele in grija o luna ;-) Ca nu stau asa rau, dupa cum am zis, doar la frunze, dar mi-e frica de faptul ca nu te va lasa inima sa le mai returnezi :nu stiu:

Eu nu sunt chiar asa ahtiata dupa Vande, cel putin momentan, dar imi plac mult si ele. Phalele chiar incep sa-mi displaca, prea sunt ca muscatele, peste tot :)

Legat de pasta de keiki, n-am nici o idee, am mai auzit si pro si contra, dar am citit in alta parte, pe forumul orhideelor (e ok sa spun asta pe acest site oare? sau :secret: ) niste metode pentru fabricarea unui gel asemanator (dar era scris de cineva care are utilizator si aici, pe egradini).

Later Edit: ha ha ha stai ca trebuie un topic nou: n-o sa-ti vina sa crezi dar cremele de fata anti-rid sunt si ele bune pt keiki, contin citez "kinetin" care este "natural cytokinin". Acum nu stiu daca e ok sa postez si adresa? astept moderatorul daca are obiectii sa-mi spuna, multumesc
 

lucian69

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Multumesc frumos, esti o Lady...cu cea mai mare placere am grija si de vandele tale (cate ai?)..cand vin din Austria se rezolva....si promit sa le dau inapoi :) :D .....Phale am de diferite culori si doar din 2 am dubluri (alb si roz/tigru)......dupa ce-si revin cele bolnave, pt ca am luat si bolnave la reducere, o sa le dau, asa castig si spatiu pentru alte orhidee (Vanda).
Crema antirid e o chestie interesanta...trebuie sa incerc
 

puffy80

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Lucian, vezi ca in afara de thaiorchids, nici unul furnizorii din linkurile de mai sus nu trimite in Romania.
 
Re: Furnizori romani de orhidee

lucian69 a spus:
pe apa statuta sau fiarta.....
La apa fiarta cresc duritatea generala si Ph-ul, ireversibil. Apa indicata pentru orhidee este cea cu Ph 6.2-7. In aceasta apa, fertilizantul cu microelemente este absorbit cel mai bine de catre plante. De la GH 8-10, dupa fierbere timp de 10 minute, creste la 16. Ph-ul de la 7 ajunge la 8.5
Apa statuta, pentru ce? Contrar parerii unora, clorul este un gaz dizolvat. De asemenea, este un element indispensabil plantelor. Pe eticheta unui fertilizant care contine si microelemente, vom gasi si clor.
La Vanda este foarte important cand uzi planta. Este indicat dupa ora 16 cand radacinile deschid porii (plante CAM). Isi extrag umiditate suplimentara dupa-amiaza tarziu spre seara. Asa, ca tu ai procedat foarte bine.
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Furnizori romani de orhidee

dorinacirstea a spus:
lucian69 a spus:
pe apa statuta sau fiarta.....
La apa fiarta cresc duritatea generala si Ph-ul, ireversibil. Apa indicata pentru orhidee este cea cu Ph 6.2-7. In aceasta apa, fertilizantul cu microelemente este absorbit cel mai bine de catre plante. De la GH 8-10, dupa fierbere timp de 10 minute, creste la 16. Ph-ul de la 7 ajunge la 8.5
Apa statuta, pentru ce? Contrar parerii unora, clorul este un gaz dizolvat. De asemenea, este un element indispensabil plantelor. Pe eticheta unui fertilizant care contine si microelemente, vom gasi si clor.
La Vanda este foarte important cand uzi planta. Este indicat dupa ora 16 cand radacinile deschid porii (plante CAM). Isi extrag umiditate suplimentara dupa-amiaza tarziu spre seara. Asa, ca tu ai procedat foarte bine.
Foarte interesant, multumim de informatii. Paragraful de mai sus trebuie trecut si in topicul "Tips&Trics", e foarte bine de stiut.
Eu aveam impresia ca orhideele (si Vanda, printre ele) trebuie udate dimineata.
As mai adauga ceva citit mai demult pe net: degeaba tineti apa sa "respire", clorul nu se mai evapora, e intr-un compus sau nu stiu cum ca sa nu se evapore. E o practica a "distribuitorilor" de apa veche de ani de zile (tot pentru a dezinfecta mai bine). Insa in Cta si inca intr-un oras din Romania am citit ca trateaza apa cu ultraviolete, nu clor, asa o fi oare?

-----------------------------------------
Revenind la subiect, daca vezi ca nu livreaza in Romania, trimite-i mesaj, s-ar putea sa-l indupleci, in final, sa ti le trimita totusi ;-) Insa mai bine vb cu el inainte sa licitezi.
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Furnizori romani de orhidee

lucian69 a spus:
Multumesc frumos, esti o Lady...cu cea mai mare placere am grija si de vandele tale (cate ai?)..cand vin din Austria se rezolva....si promit sa le dau inapoi :) :D .....Phale am de diferite culori si doar din 2 am dubluri (alb si roz/tigru)......dupa ce-si revin cele bolnave, pt ca am luat si bolnave la reducere, o sa le dau, asa castig si spatiu pentru alte orhidee (Vanda).
Crema antirid e o chestie interesanta...trebuie sa incerc
Ce inspirat ai fost ca te-ai ascuns in Austria de arsita noastra! Stai linistit, cred ca ma voi descurca si cu vandele, o sa le dau cu niste creme cu SPF 50 :tavalit: :tavalit:
Si asa imi expira toate cremele, nu apuc niciodata sa le consum! O sa verific eu daca si crema antirid e buna in loc de hormoni de crestere pt orhidee si dau un semn la Tips&Tricks ;-)
Ce tare ar fi sa mearga :tavalit: Va dati seama, o sa dam cu totii navala sa cumparam creme antirid.

Dar pana atunci, am mai citit ceva mai demult: ca salcia ar avea si ea ceva hormoni de crestere sau actioneaza asupra hormonilor de crestere si e buna pt plante, la fel si zaharul, dar asta stiati. Cautati si voi pe google si vedeti.
 

lucian69

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Multumesc pentru sfaturi. Am tot tinut mereu sa decantez apa 24 de ore, de impuritati. Daca nu e necesara, nu mai fac pt ca pierd si timp si permanent e un spatiu ocupat de recipiente cu apa.... dar tot trebuie sa o tin cateva ore sa se incalzeasca la temperatura camerei....
Cu livrarile catre Romania doar atat: persoane fizice nu prea trimit (trebuiesc ridicate din locatie), unele firme - vorbesc de Germania- livreaza/trimit dar cu preturi diferite (intre 5,50 si 28 euro) iar altele nu, din Austria nu trimit catre Romania, Elvetia NU, Olanda nu prea, Franta/Anglia DA (Franta are chiar preturi bune si la livrare), chiar si in Bulgaria sunt orhidee foarte frumoase si destul de rare, la preturi rezonabile si trimit si in RO.
Daca doriti o sa caut si postez linkuri cu aceste firme.persoane fizice....
E foarte adevarat ca trebuie sa ai grija cand licitezi, dar eu sunt precaut si astept sa se inchida licitatia. Cand sa inchis, poti cumpara la pretul de la inchidere. Care e mereu diferit
Si vorba lui LadyBug....pot vorbi sa-i platesc in avans si transportul, poate i-l induplec.....Sa vad ce aleg..
 

lucian69

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Am scapat de arsita din RO, dar in schimb am dat de ploaie si nici nu am timp de plimbare din pacate. De o saptamana ploua continuu...

In legatura cu salcia, e adevarata treaba. Eu am citit de la un prieten de orhidee ca, in 2 litri de apa fiarta/fierbinte pui un manunchi cat o cana de varfuri de crengute de salcie, lungi de cca 20 cm sau mai lungi un pic, apoi acoperi iar a doua zi ai solutia cu hormoni. Salcia are un sistem foarte dezvoltat pentru supravietuire. Asa se explica faptul ca, in copilarie rupeam crengi de salcie si le infigeam in pamant. Dupa cateva saptamani au dat frunzele si dupa 2-3 ani au devenit salcii in putere...

Zaharul e foarte bun la plantele inflorite si la flori taiate (nu la toate).
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Furnizori romani de orhidee

lucian69 a spus:
Cu livrarile catre Romania doar atat: persoane fizice nu prea trimit (trebuiesc ridicate din locatie), unele firme - vorbesc de Germania- livreaza/trimit dar cu preturi diferite (intre 5,50 si 28 euro) iar altele nu, din Austria nu trimit catre Romania, Elvetia NU, Olanda nu prea, Franta/Anglia DA (Franta are chiar preturi bune si la livrare), chiar si in Bulgaria sunt orhidee foarte frumoase si destul de rare, la preturi rezonabile si trimit si in RO.
Daca doriti o sa caut si postez linkuri cu aceste firme.persoane fizice....
E foarte adevarat ca trebuie sa ai grija cand licitezi, dar eu sunt precaut si astept sa se inchida licitatia. Cand sa inchis, poti cumpara la pretul de la inchidere. Care e mereu diferit
Si vorba lui LadyBug....pot vorbi sa-i platesc in avans si transportul, poate i-l induplec.....Sa vad ce aleg..
Cu bulgarii ai mare grija, ca sunt foarte scumpi la transport, chiar daca's la o aruncatura de bat (de exemplu, pentru fiecare planta adauga 3,5 euro la pretul initial de transport de 7-8 euro iar daca iei mai multe plante iti trebuie o aspirina, ca te ia cu dureri de cap). Francezii sunt cam departe si ajung mai greu coletele, germanii sunt cei mai rapizi si convenabili in privinta transportului, zic eu. (asta excluzand americanii care's tare smecheri, dar daca nu vreti voi sa comandam de la ei :) )

Legat de licitatii, trebuie sa stii ceva important: cand se termina licitatia, cel care a castigat licitatia ramane cu planta, restul isi incearca norocul cu alta ocazie. Insa mai sunt si plante pentru care nu se liciteaza, au pret fix - e specificat ceva de genul "Sofort kaufen" in germana, cred (eu nu stiu germana, dar am observat ca asa ceva scrie in acest caz).

Nu, sa nu le platesti in avans transportul, ci sa le scrii un mesaj in care sa ii rogi frumos, daca se poate, sa ti le trimita si in Ro si intrebi care sunt costurile in avans, ca sa nu ai surprize neplacute dupa ce licitezi. Unii s-ar putea sa fie de acord. Nu ziceam sa incerci sa ii mituiesti :) ci doar sa ii rogi si atat.
 

lucian69

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Multumesc de sfaturi...deci cu bulgarii o sa am grija mare grija mare..din tari mai indepartate merita sa te risti doar daca e ceva ce vrei sa ai neaparat....ce vrei sa comanzi din USA? poate suna interesant...si la licitatii crezi ca se vinde tot? pai ala are 200 de orhidee iar castigatorul licitatiei le ia pe toate?...am vazut ca la aceeasi firma la care se liciteaza, are aceeasi orhidee e la pret fix si e mai mic decat cel oferit de "smecherul" de la licitatie. De aceea tot astept sa se inchida licitatiile....De 3 zile tot studiez "mersul trenurilor" pe ebay....si acum, dealtfel sunt "calare" pe ele......oricum nu am de gand sa ma risc doar asa de dragul de a pierde bani :cool: :cool: :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Pai eu cred ca planta pentru care se liciteaza si care se vinde mai scump la licitatie decat la "oferta directa" e cu siguranta mai mare, ca altfel cine ar da mai mult cand ar putea sa o ia un pret mai mic?
Cu americanii, mi se pusese mie pata pe niste plante, dar poate facem o comanda prin oct-nov, inainte sa dea inghetul, daca o sa gaseasca cineva un vames care nu face figuri (sa nu tina mortis la certificate, care-foarte scumpe). Vazusem multe plante frumoase (si rare) la ei, de aceea am eu fixatia cu americanii ;-) Da, e adevarat ca majoritatea nu livreaza in Romania, dar sunt 2-3 care livreaza si la noi.
Legat de orhidutele germanilor, cel mai bine era sa fie cateva persoane care sa comande, ca sa se imparta toate costurile. Si inca ceva: participa la licitatii, de obiecei obtii pret mai bun decat la "Oferta Directa" (asa ar fi normal) iar daca nu sunt multi care fie interesati in momentul respectiv, poti sa iei plante cu preturi derizorii. Mai intreab-o si pe puffy cum de a dat numai 16 euro pe 2 plante, zicea ca i le-au trimis in plic (cat a costat transportul in acest mod) si nu le-a strivit posta romana? Pentru inceput, eu as face ca puffy, as lua 2 plante ca sa ma lamuresc despre ce e vorba.
 

puffy80

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Dupa inchiderea licitatiei nu mai poti cumpara planta. Doar castigatorul licitatiei ramane cu ea.

Vandele pe care le-am luat eu sunt pui, dar destul de maricei-cam cat o palma zdravana, nu ca cei din Asia care sunt mult mai micuti. Au venit intr-un plic cartonat cam de marime A4 si au ajuns in perfecta stare. Pe Asco am castigat-o la 3.20 euro, Vanda la 8.05 si transportul a fost 4.90. Daca vreti pot sa postez niste poze sa vedeti cum au ajuns si cum arata acum. O sa mi se lungeasca ceva urechile pana vor inflori, dar asta e :) .
 

lucian69

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Am inteles. Deci daca vreau sa iau ceva ieftin, trebuie sa intru sa licitez...Preturile derizorii sunt mai mari.....
Ia sa vad ce iese...
Multumesc pentru sfaturi
 

lucian69

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

WOOOOOOOW!!!!! Superbe......cred ca merita si depinde in ce marime si ce stare o primesti....
Succes si ...la mai multe... ;-)
 

LadyBug

Well-Known Member

lucian69

Member
Re: Furnizori romani de orhidee

cred ca face in timp cam cat din Tailanda, pt ca e in zona......nu-i asa?
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Furnizori romani de orhidee

Ce se mai aude nou, lucian? Ai pescuit ceva? pe ebay, vreau sa spun...;-)
 
Sus