Furnizori romani de orhidee

doina2009

Member
Va multumesc din suflet pentru aprecieri :D :hug: :* .
Da e superba, ...voi reveni cu poze cand vor inflori si ceilalti boboci, deoarece am impresia ca floarea e pe trecute. :oops:
 

ira

Member
Ce pacat :( , cred ca persoana care mi-a dat pontul sa inselat. Asta este...... la 85 lei nu vreau, este cam scump. :cry: :cry: Va multumesc ,oricum :hug:Este foarte frumoasa Doina, sa o stapanesti sanatoasa si sa o vezi cu multe flori :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
doina2009 a spus:
doina2009 a spus:
Caramell a spus:
Eu nu am facut nici o confuzie. Poate nu v-ati uitat unde trebuie. Aveau cam 15 ghivece de cattleya, 10 din ele am reusit sa le daram incercand sa ma uit la una :rofl:. Erau insa pozitionate pe mesele de expozitie de la intrare, in zona unde stau bodyguarzii care verifica marfa si bonurile, inainte de a intra magazin. In magazin, la zona cu flori se mai afla inca o masa cu orhidee, insa acolo nu era expusa nici o cattleya, doar phale, papucei, miltonia si cymbidium. Iar pretul era de 82 de lei/cattleya si nu 45.

Nu stiu cate magazine Mr. Bricolage sunt in Bucuresti, eu le-am vazut in cel de pe Mihai Bravu.
Tot la cel de pe Mihai Bravu, am fost si eu si mi-am achizitionat o cattleya (la indemnul unei prietene dragi mie), la pretul de 82lei. Revin cu poze.
O Poza gasiti aici:
http://doina.sunphoto.ro/Cattleya
:eek: E superba,Doina!
Sa iti traiasca si sa te bucure cu florile ei minunate cat mai des!
 

geo76com

New Member
Au dendrobium nobile ( hibridul asta http://www.asahi-net.or.jp/~pu4i-aok/ga ... robium.jpg ) la Romstal Garden Pipera cu 30 ron...O nebunie...miroase in tot magazinul. Mai sint niste miltonii superbe cu cite 3 tije la 40 ron si cambria cu niste tije forte inalte si care sint doar la inceput de inflorire. Eu am ezitat sa imi iau dendrobium pentru ca imi placeau doi. Unul avea keiki pe el iar celalalt era mai stufos ....Inca ma mai gindesc :gandit:
 

geo76com

New Member
ira a spus:
Wawwww unde si cu cat???Este SUPERBA!!!!
Din pacate in Bucuresti...Gardena Pipera
Mai au phale frumoase in Brico Baneasa dar au cam inceput sa se usuce si cred ca o sa intre in 2-3 zile la reducere...Multe albe, mov, o gramada de dendrobium phale galben, rosu, alb. Cele de la reducere sint cam 20 de lei iar unele mai pot fi salvate.
 

geo76com

New Member
Hai sa va stric putin weekend-ul
Saptamina asta plantele care nu s-au vandut de 1 si 8 Martie in magazinul Hornbach Berceni s-au vandut la reducere. Tot ce era ofilit, numai avea floare si mai ales orhideele, a fost vandut cu imensul pret de 5 ron planta !!!
Da, 5 ron pentru un Cymbidium care costa 150 ron, 5 ron pentru o phale de 30 sau de 50 ron, 5 ron pentru Cambrii si miltonii!
Dar cu toate astea, astazi mai erau o gramada de flori care au fost aruncate la gunoi !!!! :eek: :x :x
Asta mi s-a spus astazi cind am intrebat de plantele la reducere. Au fost distruse si aruncate la gunoi. Politica firmei :x
Nu se poate face ceva de genul unui parteneriat cu aceste lanturi de magazine si sa putem sa preluam cumva aceste plante?
Sa le sortam noi si sa le dam celor care si le doresc dar nu isi permit sa le cumpere?
Poate cei care detin acest domeniu, site si forum le pot oferi ceva la schimb pentru asta? Spatiu publicitar pe site contra plantelor pe care ei le arunca?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Geo din pacate si noi am dus lungi discutii pe aici legate de acest subiect.Si tot din pacate suntem mult prea mici intr-o lume atat de mare...
E de-a dreptul strigator la cer ca se intampla asa insa macar ei au avut bunul-smit sa le vanda la pret de nimic.Mai sunt si alte magazine,florarii care prefera sa nu lase nici macar un ban din pret ca pe urma soarta florilor sa fie tot gunoiul.
:cry: :cry: :cry:
 

geo76com

New Member
Am inteles. Deci ne vom lupta cu morile de vint.
Atunci eu, cind o sa vad flori la reducere, o sa dau de stire pe forum poate lumea o sa mearga si o sa le cumpere.
Pentru moment va pot spune ca la Brico Baneasa au o gramada de flori la reducere. Ce mi-a atras atentia, o gramada de de cattleya ( cam vreo 20) care aratau foarte bine dar nu mai aveau floare. Banuiesc ca sint rosi, galbene, galben cu rosu si albe. Asta pentru ca erau si unele cu flori la pret intreg :wink:
Pretul 20 de ron planta de la 50. Erau si citeva phale, albe, mov, galben cu puncte rosii si unele tigrate.
Deci cine vrea sa mearga sa cumpere :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumim frumos pentru inflromatii Geo.Din pacate se pare ca Brico are o politica mai ciudata pentru ca nu aduc in toata tara marfa pe care o aduc in Bucuresti.
La noi nu am vazut niciodata Cattleya sau alte bunatati.
:(
 

geo76com

New Member
Mai adaug ceva pentru cei din Bucuresti sau pentru cei care vor fi in Bucuresti maine.
Se deschide un nou Baumax in Chitila, pe linia de centura. In catalogul de oferte pentru deschidere figureaza Orhidee Phalenopsis la 14.99 ron :) , ghiveci de 12 si inaltime de 40 de cm la planta....
Happy Shopping !! :mrgreen: :mrgreen:
 

adite

Active Member
La Mr. Bricolage din Iasi,orhideele la reducere costa 10 lei,indiferent cat de rau arata.Probabil ca,dupa ce le arunca,pun altele in locul lor pe care le aduc in aceeasi stare.Macar sa le vanda cu doi-trei lei ca sa facem rost de ghivece de 12 cm.
 
Sus