Furnizori de streptocarpusi

michaela

Active Member
dar e scump rau.... si risc mare.... ai primit plantutele?
Eu doua colete din state nu le-am primit iar din canada inca 2 au fost confiscate......... :cry:
 

Viovett

Member
Mada, orienteaza-te doar spre licitatiile din Europa.
SUA + Canada inseamna proceduri speciale la export, pe care daca vanzatorii nu le fac se confisca pur si simplu pachetele...

In ceea ce priveste semintele, in cazul hibrizilor sunt experimentale - sunt sanse mari sa nu fie ceea ce te astepti si planta care iese " sa se arunce in neam"...

Goleste intai stocul de la Dibley :rofl:

Si eu imi fac temele - aleg varietati etc, ca sa "atac" furnizorul :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi Vio pentru sfaturi - la Europa ma uitam si eu dar cel mai tare m-a incantat ca au foarte multe varietati interesante.
Sigur ca Dibley's e prima optiune - deocamdata doar ma uit si tanjesc, mai dupa concediu ma voi incumeta si de o comanda, pana atunci stau cuminte ca sunt la buget de austeritate :)
 

emeclau

Active Member
nu stiu, s-ar putea sa fiu eu norocoasa, dar eu am primit coletele
intr-adevar au supravietuit foarte putine frunze de violete, dar aici eu zic ca e vina furnizorului..unii sau nu stiu, sau nu isi dau interesul sa le ambaleze ca lumea :nu stiu:
acuma sa vad prin august cand voi primi frunze de strepto, cum vor sosi..mai incerc, ce sa fac?
ca nu ma pot abtine!!!
 

michaela

Active Member
Ma bucur sincer pentru tine eme ;eu am patit-o iar 2 pachete din canada erau puse de cumnata mea, si-au fost confiscate........... :cry:
partea proasta ca la noi nu te anunta vama...... :( lucru care in alte state este facut!!
la noi le distrug, le fac pierdute.........asta e....
iar cu alte doua pachete din SUA, cu frunze de chirita.......... :cry: asa ca sincer considera-te norocoasa!
- si... daca ajung la tine........ procuram si noi.... :) , ideea e sa ajunga in Romania :wink: - pe mine ma bucura asta la nebunie... chiar daca nu pot avea eu, ma incanta cand vad la conationali de-ai mei!!! :D
Bafta in toamna la cumparaturi.... eu tin pumniii, mie mi-e frica sa mai cumpar ceva din State, mai ales ca vanzatorii chiar specifica ca este pe riscul nostru si pe bani multi!!! :!:
 

emeclau

Active Member
eu am cumparat de pe ebay, si asta cu o multime de rugaminti si plocoane, si noroc pana la urma, 6 streptocarpusi dintre care 5 variegati, unul cu galben ceilalti cu alb, si unul cu flori verzi
nu ma intrebati cat am dat pe ei...sper doar sa ii primesc pe sapt. viitoare, ar fi o mare-mare bucurie si realizare, mai ales ca nu poate sa imi puna certificat fito -sanitar
1. Snow Plum Pretty
Beautiful plum over variegated foliage. Very gorgeous variegation.
http://www.streptocarpus-info.com/tables.html
2. Ice Wine
(D. Martens) Variegated foliage, reddish-lavender with darker throat lines. New 2003.
3. Iced Amethyst Showoff
(Morgan/Martens) Variegated foliage, medium lavender with darker throat lines. New 2003.
4. Iced Artistry
(D. Martens) le vedeti aici http://www.streptocarpus-info.com/tablei.html
5. Emily's Song - variegatie galbena, nu gasesc poze :oops:
6. Jaco's Gem
A very unusual plant that appearerd in some mixed wild seed sent from South Africa by Jaco Trutter. The small tubular flowers have green lobes with red bands in the throat. Very floriferous over a long period
o puteti vedea aici http://www.streptocarpus-info.com/tablej.html
 

michaela

Active Member
Da.... eme... Doamne ajuta!!! si eu ma rog pentru tine si plantele tale......... :rugaciune: :rugaciune: sa le primesti cu bine!!!
P.S- fa o cinste la vama daca nu ai fito....asta daca le primesti prin posta, daca e prin curierat.......e nasol :cry:
 

emeclau

Active Member
am avut azi de ridicat un colet si am vorbit cu fetele :)
de cand merg pe acolo in fiecare luni, ne-am imprietenit..le-am povestit despre ce e vorba si au zis ca incearca sa ma ajute, altfel nu ma aruncam chiar asa prosteste, totusi nimeni nu arunca cu banii in vremurile astea grele
mai trebuie si dramul de noroc, dar mie imi place sa cred in norocul meu
o sa va povestesc ce si cum, ca am impresia ca luni imi trimite coletul, deci cat de curand vom afla deznodamantul :mrgreen:
pai din start ma duc cu cafele si ciocolati, va dati seama :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Rugaminte
Vreau sa cumpar cateva zeci de strepto si vreau sa-mi recomandati cel mai ieftin furnizor, sa aibe certificat fitosanitar si sa nu fie probleme cu vama.
Multumesc anticipat :D :D
 

Fleur

Active Member
Dupa experienta mea cei mai ieftini sunt la tropical-garden ( e linkul pus pe prima pagina) in sensul ca la pretul respectiv primesti o frunza cu toti puii ei, adica mai mult de cinci. Dezavantaje: sunt mai mici si oferta e limitata.
 

emeclau

Active Member
achimenes, in Europa e destul de limitata
cei care colectioneaza strepto, de ex. pe la cehi, ucraineni, rusi nu vor sa vanda :(
eu am tot scris la mailuri de m-am plictisit
pe urma am cautat tot felul de crescatori de strepto din State si Canada , dar achimenes, trebuie sa adaugi din start cam 90$ pentru transport si certificat fito-sanitar
mai e o mare problema: nu prea vor sa vanda frunze, majoritatea vand pui
alta mare problema, multi nu au in zona de unde sa procure certificat fito-sanitar , asa ca nu se incurca
e foarte f greu cu vama, chiar daca ai acte, atata te freaca vamesii romani...
in plus, pierderile sunt semnificative
daca totusi, vrei, incearca la gary mikita, are magazin on line, http://www.garys-out-of-africa.com/catalog.htm
frunza (sau bucati de frunza ) e la 3,5 $
 

ACHIMENES

Member
Multumesc mult, mult de tot, pentru inceput fiindca nu vreau sa-mi fac colectie ci doar pentru magazin, merg extrem de bine cei din Gemania, daca iau 12 varietati eu zic ca-i suficient pt inceput.
Daca cumpar din Germania am probleme cu vama sau ce alte neplaceri ne-ar putea face romanii nostri :x ?
Mai vreau caladium dar numai din Thailanda vad ca se poate, in Europa nu am gasit un furnizor sau nu am cautat eu destul de atent, va rog ma puteti ajuta si cu problemita asta :oops: :oops: :hug: :*
 

emeclau

Active Member
achimenes, daca vrei pt. magazin, poti sa ma treci pe lista de furnizori de la anu'
ma bag cu violete africane si strepto, ce zici? :rofl:
 
Sus