Furnizori de streptocarpusi

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cand am descoperit topicul despre streptocarpusi mi-am dorit instantaneu si eu aceasta floare - problema e ca nu gaseam de unde sa o achizitionez.
Asadar, pentru cei care doresc streptocarpusi: de unde-i cumparam? in ce perioade? cat costa?
Una dintre sursele pe care le-am descoperit eu ar fi Romstal City Garden - pt mine Pipera e locatia unde ajung. Saptamana asta aveau nu mai mult de 6-7 strepto, la reducere e drept - 18 RON - dar care aratau jalnic.
 

dorinas

Member
Cei cu nume se pot achizitiona de la Dibley aici gasiti adresa:
http://www.dibleys.com/
Se pot achizitiona din martie pana in septembrie. Recomandarea este ca achizitia s-o faceti cand nu este foarte cald de evitat lunile iulie si august. Uneori au oferte speciale care sunt destul de avantajaose. DEzavantajul este ca vin plante mici cu 2-3 frunze dar avantajul este ca cresc repede si infloresc la fel de repede.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De Dibley am auzit si eu numai ca nu sunt lamurita cu o chestiune: sa inteleg ca e aproape imposibil sa gasesti stroptocarpusi cu nume pe piata din Ro? Se aplica regula de la violete adica florile de pe piata sunt doar niste flori oarecare? cu toate astea, ele arata ca si cum ar fi "cu nume" - spre ex. am vazut la Romstal un strepto roz care jurai ca e Catania.
 

emeclau

Active Member
oameni buni, a bagat dorinas fitilul la mine :)
daca ma apuc de crescut si streptocarpusi, ce ziceti , luati de la mine??? :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am tot zis. Acum repet.
De ce trebuie sa cautam NUME cand ar trebui sa ne placa o floare pentru ca e frumoasa si ATAT? Una e sa vrei sa stii ce anume ai, alta e sa vrei ceva doar pentru ca are nume. Pentru cunostinta unora, TOATE au nume. Chiar si atunci cand e vorba de un nume de serie si nu unul de ... colectie. Refuz sa cred ca se pedaleaza atata pe snobisme.

Atentie: nu ma adresez cuiva anume. Doar ca ma zbarlesc cand aud de "nume". Tot asa ma zbarlesc si cand aud de ... "violete de parma". :evil:
 

emeclau

Active Member
Cornelia, ce sa zic...ai si tu dreptatea ta
dar nu cred ca e vorba de snobism :D , cred ca oamenii, in general, vor ceva deosebit, in plus se stie ca astea cu nume sunt varietati mai muncite, ca sa zic asa...stii tu foarte bine cum sta treaba! :)
ai dreptate in ceea ce priveste florile, toate sunt frumoaase si nu cred ca exista vreun forumist care sa nu aiba cel putin o planta de la florarie :nu stiu:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Eu am tot zis. Acum repet.
De ce trebuie sa cautam NUME cand ar trebui sa ne placa o floare pentru ca e frumoasa si ATAT? Una e sa vrei sa stii ce anume ai, alta e sa vrei ceva doar pentru ca are nume. Pentru cunostinta unora, TOATE au nume. Chiar si atunci cand e vorba de un nume de serie si nu unul de ... colectie. Refuz sa cred ca se pedaleaza atata pe snobisme.

Atentie: nu ma adresez cuiva anume. Doar ca ma zbarlesc cand aud de "nume". Tot asa ma zbarlesc si cand aud de ... "violete de parma". :evil:
Cornelia, nu e snobism, crede-ma... :rofl: e dorinta de a stii mai mult, de a cunoaste. Si respect fata de munca celor care au dezvoltat un soi nou...Tin minte pt ca imi place sa tin minte, atat.
Eu stiu si numele trandafirilor sau a clematitelor din curtea mea si am aceeasi manie de a stii cum se numesc...e doar o pasarica :rofl: :rofl:
Dar pot sa inteleg ca ai intalnit la viata ta si oameni care cumpara un lucru doar pt ca se cheama intr-un fel anume...nu e cazul, crede-ma
 

emeclau

Active Member
Cornelia, :*
mai gasiti daca vrei sa licitati pe www.ebay.com
preturile...va dati si voi seama...6-7 $ buc. plus certificat fito-sanitar plus taxe postale :cry:
 

emeclau

Active Member
oameni buni, de unde mai cumparati strepto?
inafara de dibleys, a mai cumparat cineva de undeva?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Vezi, si eu am aceeasi problema... din cei 5 pe care-i am unu-i de la Romstal, restul de la Fleur - multumesc inca o data!
Haideti, poate aflam si alte surse...
 

Fleur

Active Member
Eu am mai cumparat si din Germania de la tropical garden, cred ca se cheama firma dar varietatile sunt putine, doar ca puii sunt mai mult de 5 dar miiiici tare. E bine sa te cuplezi mai multi, sa iei cate unul din fiecare dar trebuie asteptat ceva ca sa poti desparti puii.
Dibleys e un furnizor de care eu sunt multumita, desi preturile sunt mari iar plantele mici n-am pierdut nici o planta de cand cumpar de la el.
 

Fleur

Active Member
Tot putine varietati au si acum. Speram ca isi vor fi imbogatit si ei colectia :(

Emeclau, daca nu le-ai scris in rusa, nici n-or putea sa-ti raspunda iar de la rusi e tare greu de cumparat si trebuie certificat fito.
 
Sus