Furnizor de irisi si hemerocalisi din Ungaria

madairina

Member
sannamaria a spus:
am sunat la banca si mi-au zis ca transferul costa minim 5 euro transferul + 5 euro speze swift :? total 10 euro .

am cam intrat in discutii ca eu stiam ca ca e 0,05 % din suma si atat .ca asa a fost acum 2 ani ,omul zice ca nu s-a schimbat regula si nu exista ca eu sa nu fi platit minim 10 euro pe transfer :?

concluzia : daca nu o sa-mi ia banca comision o sa va returnez banii in colet ,ca nu am alta solutie :nu stiu:

aici e situl la otp ,puteti sa va uitati la curs http://www.otpbank.ro/ro
azi e 0,0155 ron -100 de forinti

la taxa postala eu zic ca 4 lei ajunge ,pt ca nu cred ca un colet sa aiba mai mult de 2 kg ,pt ca tot coletul mare are 14 kg ,asa mi-a zis omul .

0.0155 ron = 1 forint
 
Fetelor am facut toate calculele ( le gasiti in tabel pe prima pagina ). Asa cum a spus si Anna cel mai greu colet are 2 kg deci 8 lei la posta nu ? iar cursul luat in considerare e cel de astazi . Verificati si voi si apoi sa facem plata . Apropo Anna poti sa-mi dai contul pe mp ? te rog .
:D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Roxana ,si daca nu e prea mult ,adauga te rog 1 ron /pers pt coletarie ,asta daca si fetele si baiatii din comanda sunt de acord . :oops:
 
Am facut modificarile intocmai cum mi-ai spus , dar esti sigura ca e 2 lei /kg? Eu nu am experienta am facut colete asta-primavara dar nu-mi amintesc, sper sa fie ok. In alta ordine de idei coletele care au sa zicem 1,5 kg se taxeaza asa fractionat sau se rotunjeste la 2 kg. Am adaugat si 1 leu la coletarie sper sa fie suficient . Sa va uitati si voi si astept sa sa faceti observatii. Nu ne ramane decat sa platim si sa -i multumim Annei :rose: pentru determinare si efort.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
1kg colet costa 2,56 lei si la fiecare kg in plus se mai adauga 1,2 lei parca ,asta inseamna ca un colet de 2kg e 3,8 sau 4 lei .
se rotunjeste la 2kg .

eu iti multumesc ca m-ai scutit de tabele si calcule .
pe tine te scutesc de taxele interne pt ajutorul acordat :D :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anna, multe multumiri! Sunt tare curioasa de irisii astia! Desi sunt in criza ca deocamdata habar n-am unde o sa-i plantez, sper ca pana sosesc sa gasesc un coltisor liber :ros_unghii:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
coletul nostru e la posta :D
dar numai pe la ora 13 pot sa ma duc sa scot ca am ceva treaba '
daca reusesc sa reimpachetez maine as vrea sa le si trimit '

Carla ,adresa ta e cu str profesor ..... da ?
nu gasesc adresa la Nick,Miha si George desi stiam ca ii am pe undeva :nu stiu:
 

carla

Active Member
sannamaria a spus:
coletul nostru e la posta :D
dar numai pe la ora 13 pot sa ma duc sa scot ca am ceva treaba '
daca reusesc sa reimpachetez maine as vrea sa le si trimit '

Carla ,adresa ta e cu str profesor ..... da ?
nu gasesc adresa la Nick,Miha si George desi stiam ca ii am pe undeva :nu stiu:
Scuze, am fost plecata o saptamana in concediu si am ramas in urma cu cititul ... deci si cu trimisul adresei :oops:
Da, adresa e aia cu profesorul :) Astept si eu contul pe PM si sa-mi spui ce comision de incasare are banca ta
Mii de multumiri :rose: :rose:
 

laural

Well-Known Member
carla a spus:
sannamaria a spus:
coletul nostru e la posta :D
dar numai pe la ora 13 pot sa ma duc sa scot ca am ceva treaba '
daca reusesc sa reimpachetez maine as vrea sa le si trimit '

Carla ,adresa ta e cu str profesor ..... da ?
nu gasesc adresa la Nick,Miha si George desi stiam ca ii am pe undeva :nu stiu:
Scuze, am fost plecata o saptamana in concediu si am ramas in urma cu cititul ... deci si cu trimisul adresei :oops:
Da, adresa e aia cu profesorul :) Astept si eu contul pe PM si sa-mi spui ce comision de incasare are banca ta
Mii de multumiri :rose: :rose:
Da si eu vreau sa stiu comisionul de incasare cu OP la banca ta, pt ca si eu o sa fac transfer de la o alta banca.
Sarut mna
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
banca mea nu ia comision :D

pun aici contul sa-l vedeti ca e cel mai usor ,si eventual dupa aceea o sa stearga un moderator :D

contul meu : RO46OTPV320000526955RO01 Otp bank
Szabo Annamaria
 

laural

Well-Known Member
Imi spune cineva si mie cat am de plata suma totala, va rog ? Sunt la servici si nu pot deschide fisierul cu centralizarea, si as vrea sa fac plata azi.

Multumesc frumos :hug:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am facut poze ca sa vedeti cum arata irisii ,la modul de ambalare am ramas cu gura cascata :eek: ,nu stiu cum trebuia dar eu in locul lui le-as fi pus in ceva :nu-mi_place:

altfel nu stiu ce sa zic ca eu in viata mea nu am cumparat irisi ,deci habar nu am daca sunt ok sau nu :tavalit:

 
Scumpo, iti doresc vreme buna sau sa faci coletele pe undeva prin casa sa nu ploua pe carioca de pe frunze sa se scurga si sa nu mai stii ce soiuri sunt ! :tavalit:
 

laural

Well-Known Member
sannamaria a spus:
Laural ,ai 213,06 ron .
Multumesc frumos :hug: acum fac plata dar o sa intre numai maine pe la 10 in contul tau.

M-am uitat cu cursul BNR azi a fost 1.5122 si maine e 1.5093, asa ca teoretic si cei de la OTP ar trebui sa aiba un curs mai bun pt. clienti maine :marfa:
 
Sus