Furnizor de irisi si hemerocalisi din Ungaria

laural

Well-Known Member
Eu cred ca nu trebuie sa o lasam pe Annamaria sa fac asta :D fiecare stie cand a postat ...daca o sa aiba mai putine bucati din solicitari renuntam cele care ne-am trezit mai traziu :D Nu ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bradut a spus:
, fiindca s-au facut adaugiri.
Hm, cu asta ai dreptate :? Nu stiu ce sa zic, doar daca ar fi dispusa Roxana sa-si complice existenta completand in tabel, pentru cei cu adaugiri, 2 liste, de ex. Laural 1 si Laural 2, ca sa se pastreze ordinea si cine a completat dupa tine, de exemplu, sa nu ia inaintea ta varietati pe care le-ai cerut tu :?

P.S. Laura, nu te supara ca te-am dat exemplu pe tine, a fost absolut intamplator pentru ca ai postat recent si numele tau mi-a venit in minte :)
 

bradut

Well-Known Member
laural a spus:
Eu cred ca nu trebuie sa o lasam pe Annamaria sa fac asta :D fiecare stie cand a postat ...daca o sa aiba mai putine bucati din solicitari renuntam cele care ne-am trezit mai traziu :D Nu ?
Da, cred ca e o idee foarte buna! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
de regula la comenzi comune se aplica asta cu primul venit primul servit pt a nu fi probleme .
ai si tu dreptate Bradut :gandit: cred ca ar trebuii tinut cont de ordinea in care v-ati anuntat participarea ,sau nu ? :nu stiu:
oooooo sa nu ma puneti pe mine sa fac dreptate ,va intelegeti voi frumos :) dar frumos ,ca oricum la mine ajunge coletul :rofl:


eu cred a nu iau nimic .
 

bradut

Well-Known Member
sannamaria a spus:
de regula la comenzi comune se aplica asta cu primul venit primul servit pt a nu fi probleme .
ai si tu dreptate Bradut :gandit: cred ca ar trebuii tinut cont de ordinea in care v-ati anuntat participarea ,sau nu ? :nu stiu:
oooooo sa nu ma puneti pe mine sa fac dreptate ,va intelegeti voi frumos :) dar frumos ,ca oricum la mine ajunge coletul :rofl:


eu cred a nu iau nimic .
Asa cum au zis Claude si Laura, cred ca mai corect este "primul venit, primul servit", asa cum se face la toate comenzile. Fiindca, daca s-ar tine cont doar de ordinea in care s-a anuntat participarea, ar insemna ca multa lume sa fi muncit degeaba la liste.
 

MASCHA

Active Member
Acum, ca am studiat ce s-a scris la prima comanda, imi dau seama ca mai sigur este sa gasesti irisi la pret mai mic si sa fie cel mult 2 solicitanti,asa ca va rog sa adaugati la lista mea

Blue Suede Shoes 1996 Schreiner 300
Blanket of Snow 2006 Johnson 600
Cloud Ballet 1988 Fort 250
Gresian Skies 1984 Brown 300
French Cancan 2002 Keppel 450
si sa stergeti
Wintry Sky 2002 Keppel 500
unde sunt deja 6 inaintea mea.
Va multumesc si scuzati nehotarirea :oops:
 
Masha ai perfecta dreptate si cam aceelasi lucru am vrut sa spun si eu numai ca in aceelasi timp cu tine asa ca nu mi-a reusit postarea. :)
M-am uita pe albumul cu irisii infloriti anul trecut al furnizorului nostru si nu am regasit foarte multe soiuri pe care le vreau eu asa ca mai mult ca sigur nu vor fi disponibili fiind probabil mici.
O alta problema ar fi numarul mare de participanti pe un singur soi la care sigur nu vor fi stocuri. ( eu am renuntat la Goldkist ca erau deja prea multi inscrisi si nici anul trecut nu a fost disponibil)
Referitor la prioritate eu am facut tabelul in ordinea in care s-au facut inscrierile fara a tine cont intr-adevar de inlocuiri. Daca doriti eu pot adauga coloane cu persoanele care au facut inlocuiri numai sa spuneti sa fie toata lumea de acord.Cred ca ar fi mai bine ca fiecare sa aiba o lista de rezerva , Annamaria sa vorbeasca cu domnul de principiu si atunci vom vedea ce si cum.
Apropos de irisii remontanti am citit pe un site american ca ar fi Clerence , Ziggi si Acoma dar nu stiu daca in orice zona climatica.
Spuneti voi cum ati deliberat ca sa stiu cum fac tabelul.
 

bradut

Well-Known Member
Roxana, nu are rost sa muncesti suplimentar la tabel. Cel mai bine este sa-l mentinem simplu. Fiecare stie ce a comandat si ce a adaugat. In plus, ordinea postarii se poate verifica pe forum, asa ca nu va fi o problema, acolo unde exista mai multe cereri. :D

Nu trebuie sa renunti la niciun iris. Asa cum se stie, cei care se ocupa de comanda au prioritate. :rose:
 

laural

Well-Known Member
Din centralizator , vad ca cerinte mari sunt pt. Wintry Sky ( 6 doritori fara Mascha ) aici depinde daca are sa ne trimita 6 :?
1)Roxana
2)Bradut
3) Laural
4)Gradinar 1
5)Carla
6)George

Mai sunt 4 buc la Bewichment si Bewilderbeast, in rest nu sunt solicitari mari pt. un singur soi :D
Roxana nu cred ca merita sa te complici sa modifici tabelul...nu suntem foarte multi, asa ca atunci cand o sa avem nr. de irisi disponibili fiecare poate urmari in ce ordine si-a manifestat dorinta pt soiul respectiv :D
 

geodezia

Well-Known Member
:D :D
eu pot renunta la orice doriti numai la noctambule ca pe al il vreau neaparat
deci daca din ce- i postati la mine vrea altcineva din ei si nu are parte ia de la mine doar ala nu vi-l dau ca il vreuuu
 

laural

Well-Known Member
Geo esti prima la Noctambule ;-) asa ca daca il are e al tau...dar poate are mai multi nu :mrgreen:
 

geodezia

Well-Known Member
imi plac culorile astea opuse iar asta anu trecut in franta era 17 euro ..atit de mult mi-a placut ca vroiam sa il cumpar dar nu m-au lasat fetele ca cica anu asta o sa fie mai ieftin asa ca a trecut anu si il gasii aci destul de rezonabil
 

emilia68

Active Member
Buna !
Am venit si eu cu lista mea:

Act of Kidness 2000 Ghio 450,-
Apparent Secret 2001 Innerst 450,-
Cameo Dawn 2004 Blyth 650,-
Company Red 2010 Schreiner 700,-
Darcy's Choice 2007 Schreiner 800,-
Decadence 2001 Blyth 800,-
Chasing Rainbows 1995 Hager 500,-
Fondation van Gogh 2007 Krupka 550,-
Harvest Maiden 2007 Schreiner 800,-
Intrepide 2000 Cayeux 400,-
Melted Butter 1992 Fan 350,-
Night Ruler 1990 Schreiner 350,-
Raptor Red 2008 Schreiner 900,-
Romantic Evening 1996 Ghio 400,-
Rosette Wine 1988 Schreiner 350,-

Multumesc frumos!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Voi ma disperati pe mine, mai arunc cate un ochi oe listele voastre si imi sare in ochi cate un nume si ma pune draku' sa caut poze :suparat:
Aasa ca am furat ceva de pe lista emiliei, si anume Decadence :rofl:

Roxana, te rog sa adaugi DECADENCE - 800 f la lista mea :oops:
 

laural

Well-Known Member
Fetelor stiu ca sunt o nesuferita ca za nu zic mai rau :oops: :oops: :oops:
Daca se poate ( desi stiu ca am depasit 30 buc ) as vrea sa ii mai adaug si pe acestia
Bumblebee Deelite 1985 Norrick 250,-
Rare Edition 1980 Gatty 250,-
Bengal Tiger 1980 Maryott 250, doar daca nu incurc prea tare :oops: :oops: :oops: . Daca nu poate ramane pe alta data.
 

LadyBug

Well-Known Member
laural a spus:
Fetelor stiu ca sunt o nesuferita ca za nu zic mai rau :oops: :oops: :oops:
Daca se poate ( desi stiu ca am depasit 30 buc ) as vrea sa ii mai adaug si pe acestia
Bumblebee Deelite 1985 Norrick 250,-
Rare Edition 1980 Gatty 250,-
Bengal Tiger 1980 Maryott 250, doar daca nu incurc prea tare :oops: :oops: :oops: . Daca nu poate ramane pe alta data.
Crede-ma, eu te inteleg perfect, sunt in aceeasi situatie, nu stiu la care sa renunt :nu stiu: , nu ma lasa inima. Daca era dupa mine, mai adaugam inca vreo 20 ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am primit raspuns :D
a spus ca exact o sa ne spuna dupa inflorire ce ne da ,la inceputul lui iunie .
mi-a promis ca o sa avem prioritate ,prima data ne da noua si dupa aia daca mai ramane da si la atii :)
 
Sus