Furnizor de irisi si hemerocalisi din Ungaria

George

Member
sannamaria a spus:
au intrat 114 ron cu numele de Radu Gheorge.... sa-mi spuneti cine e :D
Eu sunt :D Luni voi mai depune diferenta de 3 lei, voiam si eu tot prin curier in acelasi colet cu nick1971, acum daca s-a razgandit va ramane tot cu posta si la mine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anna nu are internet si nu poate intra pe forum si m-a rugat sa va anunt ca au plecat toate coletele :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
a revenit netul din senin :eek: desi nu mai mergea de sambata iar la sesizare mi-au spus ca numai marti vor veni :eek:f:
jn fine......au plecat coletele si au intrt banii de la:
george
laura
carla
madairina
bradut
gabriea
roxana
miha
claude
adrinam
 

laural

Well-Known Member
Fetele vroiam sa va intreb daca voi ii udati dupa plantare ? La noi vremea a fost cam ploioasa dar daca nu ploua oare trebuie sa ii mai ud ? Si mai am o problema cu etichetarea, inca nu am gasit o solutie :(
 
Apropo de udare, la mine din cauza ploilor si umezelii unul din cei doi iris de la polonez ( avea frunze mari si chiar era prins ) a decedat :( . La plantare eu ii voi uda putin . Pentru etichetare eu folosec o sirmulita speciala pe care o gasesc la Kaufland invelita cu un plastic verde si un marker permanent, ca am vazut ca au frunze deci se poate agata .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dupa plantare au nevoie de apa ca sa se prinda, nu-i lasati pe uscat! Desi nu agreeaza umezeala in exces, au nevoie de apa pentru prindere! Pentru evitarea putrezirii evitati plantarea in zone unde balteste apa la ploi si, ca sa fiti linistite, faceti o mica movilita in varful careia plantati rizomul.
Pentru etichetare puteti folosi si fasii taiate din pet-uri, pe care scrieti cu marker si le infigeti langa rizom ;-)
 

laural

Well-Known Member
claude a spus:
Dupa plantare au nevoie de apa ca sa se prinda, nu-i lasati pe uscat! Desi nu agreeaza umezeala in exces, au nevoie de apa pentru prindere! Pentru evitarea putrezirii evitati plantarea in zone unde balteste apa la ploi si, ca sa fiti linistite, faceti o mica movilita in varful careia plantati rizomul.
Pentru etichetare puteti folosi si fasii taiate din pet-uri, pe care scrieti cu marker si le infigeti langa rizom ;-)
Cum tai fasiile de pet-uri ? . Am un marker cumparat din Hornbach ca fiind permanent, sper sa fie asa si sa nu se sterga :mrgreen:
Deci ii ud la plantare si apoi, daca nu ploua o saptamana mai ud ?
 

gabrielais

Active Member
Laura, uda fara grija...nu trebuie turnata apa cu galeata, in rest udat normal eu ud zilnic; problema este de la ploi, alea ii pot omori daca balteste apa, dar tu n-ai cum sa-i omori...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
laural a spus:
Cum tai fasiile de pet-uri ?
Eu folosesc sticle de apa minerala, de obicei, ca de-alea am multe, tai fundul si partea de sus, ramane un cilindru lung cam de 20 de cm, pe ala il tai fasii verticale, cat doresc de late
 
Annamaria multumesc mult, mult pentru colet, a si ajuns dar nu am reusit sa ma uit in el deoarece sunt la servici. Inca o data multumesc pentru efort, implicare si determinare
:hug:
 
Sus