Furnizor bulbi.nl

Ioana Hotea

Active Member
Stie cineva ceva despre acest furnizor?
www.bulbi.nl

Au toate felurile de bulboase la preturi foarte mici. Transport unic in Romania 20 euro (indiferent de cantitate).
Problema e ca nu dau informatii despre marimea bulbilor.. Daca tot e sa cumpar mai multe si sa ma chinui cu plantatul, as vrea totusi sa fie niste bulbi de calitate..
 

adrianam

Well-Known Member
Poate gresesc eu, dar mie mi se pare ca la crini au preturi uriase!
3 bulbi crini Frizo 6,5 euro?
1 bulb martagon 7,5 euro?

Iar lalelele, daca le cumpar primavara de la noi din magazine sunt 1 leu bucata/bulb, tot felul de culori.
La ei trebuie sa cumperi 200 bucati ca sa ajungi cu pretul sub 1 leu/bucata!
La ce ai gasit preturi mici? :nu stiu:
 

Ioana Hotea

Active Member
Pe mine ma intereseaza cantitati mari, de ex o varietate de lalea pe care o caut si as avea nevoie de aprox 200 buc pt ce vreau au, Purissima/ White Emperor, iese 0.54 ron. E jumatate de pret..
Si mai am 2-3 varietati pe care le vreau tot in cantitati mai mari.
La crocusi la fel se pot lua cantitati mari pt cine vrea sa puna in gazon (500+). Si as vrea sa pun, daca nu intru in faliment cu lalelele :)
Sincer in rest nu m-am uitat ca nu ma interesa acum..
Problema e intr-adevar calitatea bulbilor, nu as lua fara sa am garantia ca sunt mari..
La planteo sau Tibi Peter am fost foarte multumita de ce am luat.
 

geodezia

Well-Known Member
na noi nu suntem engrosisti si nici nu iesim pe piata cu floricele sa fim interesati de cnatitati industriale
na luam si noi acolo 5 buc maxima si de ex eu m-am unit cu alta fata si pt alea 5 buc ca doar se inmultesc
na nici nu am unde sa pun 200 de bulbi de lalele sau 500 de crocusi
dar daca vrei tu poti sa iti iei deci succes noi nu ne suparam
 

geodezia

Well-Known Member
mama 8 euro un amarilis de asta normal
al naibi de ieftin
na noi cumparam diferit unii fata de altii daca i observat
nu toti vrem acelasi tip de floare
 

Ioana Hotea

Active Member
Vreau sa imi fac o alee lunga de lalele, cu astectul acela din parcurile olandeze.. Imi trebuie multe lalele pentru asta :(
Dar e ceva ce imi doresc de cand eram mica si visam la curtea mea :)
 

geodezia

Well-Known Member
pai asta spuneam fiecare cu gargaunii lui unii vor doar de dragul unui singur bulb sa il aiba sa vada ce si cum si poate sa il inmulteasca daca vrea ex eu altii sa faca aleii ex tu este o diversitate na tu faci cum crezi poate poate se mai aduna da si mie mi se pare scump
tu vezi ca Maria Clematita are mii de bulbi de lalele poate gasesti la ea ce iti doresti
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
imi vine sa rid de chestia cu visul tu cu albe eu cu rosii o mare de lalele rosii si de alea rosii batute de miroase
da alea rosii sa aiba floarea marrreee si sa fie prin ele si cite una doua de alea glbenen tot floareee mmmmaaare
 

adrianam

Well-Known Member
Da, asa cum zici tu, merita sa incerci. :blush:
Iti urez succes. Asteptam sa vedem si noi aleea alba! :)
Eu m-am dezumflat cu lalelele deocamdata. :gandit:
 

geodezia

Well-Known Member
Si eu la mine dupa 2 ani nu mai apar asa ca le iau numai de experiment singurele care au rezistat au fost alea albe cu mov si unele portocaliu decolorat de ma enerveaza de fiecare data cind apar na cred ca si de aia apar sa ma enerveze
 

Ioana Hotea

Active Member
Sunt articole pe tema asta, chiar clasamente, pentru cele mai bune lalele "perene".. Cautati best reliable tulips sau best tulips for naturalizing.. Eu asa mi-am ales varietatile. Purissima e considerata f buna, Negrita, SPring Green, asta la ce m-a interesat pe mine. Hibrizii Darwin, varietatile fosteriana, viridiflora si speciile.
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
na ca nu ma mai intereseaza am deja tot pamintul ocupat nu ma mai impovarez cu ele da-le incolo
 

adrianam

Well-Known Member
Si lalelele de la Benex or fi din astea ”perene”?
Ca daca nu sunt perene, il rog sa le taie de pe lista!
O sa caut si eu si comand cate ceva de la Sklep!
 

Ioana Hotea

Active Member
Nu inteleg ironia dar ma rog, nu voiam decat informatii despre furnizor. Pentru asta ar trebui sa fie forumul, sa ne ajutam cu informatii cand avem nevoie, nu?
Intre timp am aflat ca nu vinde bulbi premium, ci de 9-10 cm, deci, undeva, era justificat pretul mic pt cantitati mari.. In continuare cred ca 56 bani pe bulb e ieftin..

Cat priveste perenializarea sau naturalizarea, cu toate ca e mult off topic, eu prin asta inteleg sa pui un bulb in pamant si sa iti produca flori ani de-a randul la aceeasi calitate si cel putin acelasi nr ca primul an. Ori cred ca in privinta lalelelor in afara de specii si hibrizii Darwin (galben, rosu, portocaliu - lalelele clasice din gradinile romanesti) dupa 3-4 ani ai mai multe frunze si mai putine flori. Mai ales la varietatile deosebite, care degenereaza in alte culori sau dispar de-a dreptul. Mie cel putin mi s-a intamplat de nenumarate ori in gradina bunicilor pana mi s-a acrit sa mai cumpar. Mi s-ar parea normal sa se discute despre varietati mai rezistente sau nu. Cel putin pe forumul de lalele de aici am vazut ca se plang destul de multi de rezultatele slabe ale lelelelor in anii urmatori plantarii, am citit ceva acolo si despre o posibila conspiratie olandeza.. Deci.. S-au facut studii la diverse universitati (in SUA cel putin am gasit eu) pentru dezvoltarea unor varietati care sa reziste mai bine, ca ar fi si aparut pe piata acolo astfel de colectii de bulbi.. De asemenea s-au facut studii comparative pentru diverse varietati de lalele care sa arate cati ani succesivi rasar odata plantate. Cele care perenializeaza bine, sau naturalizeaza, sunt cele care rasar 3-5 ani la rand pana se rupe bulbul.
Iar in privinta rezultatelor tot mai slabe ale lalelelor in gradinile noastre, pai lalelele nu sunt "perene" nici in Olanda. Adica acolo supravietuiesc si se inmultesc, dar sunt scoase in fiecare an din pamant. Nici un cultivator olandez nu tine lalelele in pamant decat pana se usuca frunzele.
Un articol pe aceasta tema, la modul general, am gasit publicat pe pagina Universitatii Princeton:
http://www.princeton.edu/~mwgeorge/Flowers - 2004/TULIPS.htm
Alt articol, la University of Wisconsin, chiar despre perenializare:
http://kenosha.uwex.edu/2014/10/24/perennializing-tulips/

Informatii oricum sunt pentru cine vrea sa caute.

Cat priveste Sklep, Benex sau alti furnizori, au cu totii cam aceleasi varietati, difera doar pretul. Purissima, care e considerata (nu de mine, ci de horticultori) o varietate care perenializeaza bine (bulbii de Purissima au revenit peste 5 ani consecutiv, in conditii specifice - seceta vara, este premiata de Royal Horticultural Socity), e si in oferta de la Sklep, si am si comandat-0. Dar cand ma intereseaza 150-200 de bulbi cred ca e normal ca caut si alternative mai ieftine..
Din pacate pana acum nu am gasit..
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ioana, nu cred ca a vrut sa te ironizeze cineva, mie una mi s-au parut foarte interesante explicatiile tale, multumim :hug:!
Nu mi-am batut niciodata capul sa va de ce nu-mi mai ies anumite soiuri de lalele de la un an la altul dar acum, ca ne-ai atras atentia, chiar o sa fiu atenta ce-mi mai cumpar. Angelique stiu sigur ca e un soi care mi-a disparut dupa primul an...si niste lalele aproape negre la fel...
 

adrianam

Well-Known Member
Imi cer scuze, nu era deloc ironie, de aceea am si scris pe undeva ca eu m-am cam linistit cu lalelele pentru ca ce am luat pana acum nu prea au rezistat decat 2 ani, in al treilea au disparut in proportie de 60-70 %.
Chiar vreau si eu varietati care sa reziste multi ani in pamant fara sa cocolosesc bulbii!
Anii trecuti am luat si lalele botanice- tot in ideea ca or fi mai rezistente dar nici cu ele nu am avut rezultate in sensul ca unele nu au mai rasarit iar celelalte nu sunt deloc spectaculoase!
Imi pare rau! :(

Cred ca ar fi foarte util un topic cu titlul Lalele perene pentru a nu pierde informatiile furnizate de Ioana!
 
Ultima editare:

Ioana Hotea

Active Member
Fara suparare :) Suntem oameni mari doar :)
Si eu cred ca ar fi util, eventual cine vrea sa lase informatii din propria experienta cu lalelele care au mers bine in gradina si in ce conditii..
Voi incerca sa sintetizez toate informatiile pe care le-am gasit, sa fie la dispozitia tuturor. M-am informat cat am putut pentru a incerca sa nu cumpar lalele an de an, imi plac prea mult si nu as vrea sa fiu dezamagita.
 
Ultima editare:
Sus