Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

asarmes

Member
o sa incerc sa-ti trimit o poza cu fuchsia care cred ca a murit sa-mi spui daca poti daca mai e ceva de facut- ea nu mai are frunze deloc

mersi.
amalia
 

blueheart_d

Member
una din fuchsii am adus-o la apartament, dar cea care a ramas la tara a inceput sa cheleasca. e plina de bobocei iar frunzele ii cad de verzi. oare de ce? apa nu are prea multa si nici la soare nu e expusa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Funzele sunt sanatoase?Sunt rasucite?Cum arata?
Daca sunt sanatoase...... :? poate schimba hainutele???? :?:
 

blueheart_d

Member
sunt sanatoase. au forma normala, fara urme de atacatori, verdele tipic, doar ca stau intinse pe pamantul din ghiveci si pe jos. :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intinse????Nu stiu cum arata asa.Dar sa stii ca asa am patit si eu cu doua proaspat aduse la mine in ograda si dupa ce au lepadat frunzele mari au aparut treptat cele noi si chiar bobocei.
Nu stiu cu ale tale ce poate fi.O schimbare care nu le-a placut??? :?
 

blueheart_d

Member
o tin de vreo doua luni in acelasi loc. acolo a facut un rand de flori frumoase, a dat lastari noi, iar acum s-a pus pe un alt rand de flori. bobocii sunt pe cale sa se deschida, iar frunzele cad intr-una. intinse in sensul ca au cazut
 

kriss

Member
si la mine dupa ce a inflorit o data acum avea alt rand de boboci, dar au inceput sa cada si bobocii aproape toti si frunzele. in aceeasi perioada cand a fost ultima oara foarte cald. mi-e teama sa nu moara. nu stiu ce as putea sa-i fac.
 

ghia_don

Active Member
Hariclea, fucsiile pot fi atacate de paianjenul rosu in perioadele calduroase si uscate, n-ai incercat sa le stropesti cu nimic? Daca atacul e masiv, nici nu-ti dai seama cind ramin fara frunze...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil sa fie numai de la caldura. Am patit-o si eu. Iar.

7 plante frumoase! unele inflorite - toate s-au suparat cand a venit valul de caldura. Una a murit, scurt asa. Pe celelalte le-am dat Gabiutei. Sa aiba bafta cu ele.

Si cu asta gata: Adio fuchsia!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor, pe bune acum, n-are rost sa incercam in bezna mintii daca stim ca in locul unde stam este MULT PREA CALD pentru anumite plante. Ati observat si voi ca ele merg la munte, in zonele racoroase si cu diferente mari de temperatura intre zi si noapte. Toata zona de sud e compromisa din start la colectii de Fuchsia.

Incerc de ani de zile si am aceeasi problema.
Gata, renunt.
 

Hariclea

Member
Da, Cornelia, asa am zis si eu... Pentru totul a fost prea brusc ca sa fie de la paianjenii rosii si apoi facusem un aranjament dragut cu 4 fuchsii intr-un ghiveci mai mare: 2 au murit si 2 traiesc si acum... deci cred ca tine de specie... ca paianjenul rosu nu cred ca are preferinte de culoare... :wink:
Asta este... unele plante merg la caldura altele nu... :|
 

blueheart_d

Member
se pare ca fucsia mea bolnava e pe duca. nu mai are frunze, iar varfurile crengutelor s-au uscat. acum si balerina mea din care am pus cativa butasi la prins este cam suparata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiiiii,ce frumusete de pisoi!!!!Nu imi vine sa imi iau ochii de la el. :D In fine..........

In satul Ciuta de la aproximativ 30 de km. de Buzau (precum si in satele invecinate )toata lumea are in curti fucsii.Fara tratamente speciale ele arata cam asa:


Desi temperaturile sunt identice cu cele din Bucuresti (chiar si in zile caniculare) umiditatea este mai accentuata iar asta se vede la plante si mai ales la cele care la noi nu rezista.
Oamenii de acolo au o maaaaaaaaaaaare bogatie de cercelusi de toate formele si culorile chiar fara ale darui decit apa si multa dragoste :) .
 
fetelor,am si eu o problema,cu fucsiile mele.
au inceput sa li se usuce unele frunze...
la inceput marginile frunzelor devin maronii si apoi se usuca.
de asemenea unii boboci,nu toti,se usuca aproape cand au ajuns la maturitate.
stiti ce le-ar trebui?
le-am analizat si nu am vazut nici un daunator...

va multumesc!:)
 

asarmes

Member
2 din 3

fetelor, si eu sunt de parere ca fuchsia are probleme cu caldura. eu am pierdut una foarte mare asa de azi pe maine - la propriu- s-a lemnificat dintr-o data si a pierdut tot frunze, flori, tot tot... degeaba am mai udat-o.

mai am 2 fuchsii - una am lasat-o in masina la soare vreo 4 ore si dupa au cam picat frunze si flori-toate dar am coafat-o putin si am dus-o in casa pe pervaz si si-a revenit foarte bine. acum deja s-au deswchis florile, insa a durat cam o luna pana sa-is revina poate si mai mult.
o a treia fuchsie mai am pe terasa agatata dar o iau de acolo cand da soarele. a avut musculote albe, dar le-am eliminat cu mospilan si insecticid din comert. nu mai stiu de care era, dar oricum asa ma enervau ca am zis ori moare planta cu totu ori mor ele si pana la urma am reusit. a fost ea putin "plouata" vreo saptamana dar si-a revenit, acum da din nou

din pacate nu reusesc sa pun pozele pe webshots nu stiu de ce, dar revin cu ele mai tarziu.[/img]
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus