Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

alirare

Member
am si eu 3 fuchsii mari, cumparate anul acesta, una mai mica(lastar pus la inradacinat toamna trecuta) si inca 3 lastari prinsi de putin timp. aici sunt cele 3 mari.
viewtopic.php?f=10&t=12011&start=480
viewtopic.php?f=11&t=11546&start=480
o doamna horticultor mi-a spus ca trebuie tunse, acum ca aproape nu mai au flori, mai ales ca una era sa moara din cauza musculitei albe, alta a avut paduchi si ultima facuse si ea musculita. vor mai avea ramuri lungi si frumoase anul viitor daca le tund? :?: :(
 

alirare

Member
sa stii k da. au fost harnice fuchsiile mele. 2 au inflorit toata vara. cealalta a fost in convalescenta dupa atacul musculitei si canicula. si-a revenit, acum are niste frunze sanatoase...asa aratau in urma cu 1 luna :
,.dupa ce a ramas fara frunze si-a revenit, dar tot nu-s sigura ca am scapat de musculita
 

daisy111

Active Member
Frumoase! :clap:
Ale mele nu vor nici chip sa scape de musculita. :( Au avut frunzele jumulite,le-a dat altele,stau afara inca in perioada asta rece,dar nu pot scapa de musculite sub nici un chip sa le bag si pe ele la adapost.Nu stiu ce sa le mai fac. :(
 

taia

Active Member
Taie-le de tot, cu riscul de a deceda.Eu m-am chinuit toata iarna trecuta cu ele sa le scap de musculita si nu am reusit.Asa ca le-am tuns de tot prin februarie, le-am stropit din nou cu insecticid, inclusiv pamantul.Cand a venit caldura le-am scos afara si le-am pus undeva departe de alte flori,si au inceput sa dea din nou.In septembrie s-au pus pe inflorit si acum sunt pline de flori si ce e mai important, nu au mai facut musculita.
 

alirare

Member
de tot? pe langa pamant? nu mai repede de februarie? si eu cred k mai am musculita la cea de-a treia, a luat si cea cu mijloc alb dupa ce a venit frigul si le-am pus in balconul inchis. le stropesc saptamanal, alternativ, cu nissorun si actara. pe ele si pe cele din casa.
 

taia

Active Member
Le-am taiat tot ce inseama lujeri cu frunze, au ramas doar cioturile lemnoase.Am facut asta in februarie deoarece am tot sperat ca voi scapa de "animalele"alea, dar vazand ca nu am nici o sansa, am trecut la chestii drastice : vreo 3 am aruncat cu totul, iar din acestea taiate , cred ca doua " au dat coltul".
Iarna le tin in pod, unde au lumina ,iar temperatura variaza intre 5 si 12-13 grade, in functie de cat este de frig afara. Cand nu e ger las un geam de la pod intredeschis ca sa se aeriseasca.
 

akhalteke

Member
lelia a spus:
La tine nu vine iarna ? :?
sunt superbe ! :visator:
Bine, astea sunt hardy, dar oricum iarna de aici e mai blanda, iar fuchsiile merg excelent si sunt f populare, aproape fiecare casa cu flori are si fuchsii. Am vazut si un soi cu flori mai marunte, care face gard viu, acum deja le-a tuns omul.
 

liliput

Member
Buna seara.Am si eu o fuchsia mica,tare dragalasa,dar s-a umplut de pureci albi.Cu mii de scuze ca nu reusesc sa citesc atatea pagini,va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac.Multumesc mult.
 

geodezia

Well-Known Member
nu ii faci nimik oricum traiesc in coabitare si cu abutiloni si cu brugmansiile na ca sa le mai raresti dimieata devreme dus rece poti stropi cu de toate ca nu prea are efect
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ca sa primesti notificari pe mail trebuie sa bifezi acest lucru. Daca ai ales sa urmaresti subiectul e bifata automat optiunea de primire alerte. Daca nu esti logat pe forum nu vezi alertele. E preferabil sa alegi notificarea pe e-mail ca sa stii imediat ce se raspunde la subiect, indiferent ca esti logat sau nu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus