Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
Faine toate!
Daca ai conditii necesare cresterii lor,e si pacat sa nu ai aceste plante.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt fooarte frumoase Adina .Bine ca ai conditiile "climatice" sa le pastrezi in viata.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Fetelor! Sper sa o duca bine la mine. Nu ma pot rabda sa nu mai pun cateva poze cu preferata mea careia se pare ca deocamdata ii place locul ales caci si-a deschis o parte din boboci:
 

anette_b

Member
dragilor , am si eu o multime de fuchsii ,ca tare imi plac. dar cred ca e ultimul an cand imi mai cumpar ca nu le convine deloc. chiar daca anul asta au scapat de atacul musculitei albe si al paianjenului , totusi ceva nu e ok. se umplu de boboci pe care nu ii tin sau nu se deschid. adica bobocii se palesc , semi-deschisi si foarte putini se deschid. ghivecele stau in balconul de la ghena (asa e cand nu ai spatiu suficient) . balconul e deschis , orientat spre sud dar umbrit de copaci. e foarte mult praf care murdareste frunzele. ii spal des cu dusul. oare de la praf nu inflresc sau nu au soare ?

multumesc pt orice sfat !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lor nu le place soarele dar cred ca de fapt le e prea cald.Si eu le iubesc,imi plac enorm,sunt foarte frumoase dar......chiar si atirnate de copacii umbrosi nu au rezistat la caldurile din anii care au trecut asa ca de doi ani am renuntat la ele.
Eu stiu ca le stropeam dimineata si seara,stateau la umbra si tot degeaba....mureau pe capete.Caldura le dobora :(
 

analili

Member
Aceleasi probleme le-am avut si eu anul trecut cu fuchsiile mele .Tinute tot pe balcon cu orientare sudica,umbrit de copaci .I-am dus mamei la curte .Le merge foarte bine ,au inflorit corect si sunt pline de flori.
 

anette_b

Member
multumesc pt raspunsuri! da , cred ca orientarea sudica si caldura nu convin fuchsiei.
nu prea stiu ce sa fac cu ele. e frustrant cand vrei sa faci ceva bine si iese prost. :(
 

tama

Member
ale mele au soare doar dimineata. cand le-am luat de la plantshop erau miiici, acum sunt mari si pline de flori.
eu le ud zilnic, daca seara sunt pleostite le mai dau si atunci putina apa, dar nu multa.
eu, la flori, am deja tabieturile mele de baba :) : sambata este zi de ingrasat florile, iar in restul zilelor pun furtunul si le ud apoi dushulesc pe frunze. socroshenia mi-a zis sa nu le stropesc sau sa le ingras pe ale ei, drept dovada nu sunt asa pline de flori. de ingrasat, mai arunc si al ele ei putin ingrasamant ca ma doare sufletul sa le vad asa amarate :cry:


 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sunt incantatoare florile tale, Tama!

Desi nu am niciun merit in privinta cresterii ei, sunt tare mandra ca nu a pierdut niciun boboc si e incarcata de flori:


Si una dintre celelalte plante mai mici achizitionate asta primavara si tunsa drastic da semne de noi boboci. Stau toate linistite la umbra unui cais unde au parte de putintel soare dimineata si raze razlete dupa-masa.
 

tama

Member
ff frumoasa adina. si eu am la fel si de mai bine de o luna e pliiina de boboci.
anul asta le-am luat de la plantshop si sunt fff multumita de ele. au fost micute, ce-i drept dar sanatoase.
sa vedem daca le trecem peste iarna, ca anul trecut abia am salvat una, acum 2 ani au murit toate

pana anul asta, lua socroshenia de la piata de la curtici, mari frumoase,pliiine de boboci dar nu stiu ce la facea d-na care le vindea ca dupa ce ajungeam cu ele acasa in cateva zile, cadeau mai toti bobocii si dura ceva timp pana isi reveneau :gandit:


 

gabrielais

Active Member
mai fetelor, noroc ca stau bine cu inima :eek: sunt atat de frumoase florile voastre!!! :visator: sa va traiasca! eu am reusit sa le omor peste iarna, mi-a mai ramas una, Woodoo cred ca o cheama, care pare rezistenta si e gata sa faca flori; o tin la umbra..are soare putin dupa-amiaza dupa orele 16
 

geodezia

Well-Known Member
ba da acu sunt in recuperari ..iti dai seama ca sunt ff suparata pina se refac dureaza vre 2-3 ani ..asa ca ma uit si eu la voi acum
 

puffy80

Member
Intr-adevar sunt super frumoase toate Fuchsiile voastre. Am prins si eu mare drag de ele, asa ca ma luat si eu cateva de la plant-shop. Puteti vedea o parte din ele aici:

http://puffy80.sunphoto.ro/Fuchsia_2012

Le-am luat si eu cand erau destul de micute, si, desi inca ma mai lupt cu musculitele albe, au crescut si au inflorit foarte frumos. Asta pana cand au venit caldurile astea..... Acum fac niste flori mici, unii boboci se stafidesc si nu se mai deschid si cad. Stau intr-un balcon deschis, orientat spre vest, dar nu ajunge soarele la ele. Sunt langa perete, la umbra. Le mai stropesc seara pe frunze si le ud cam la 2 zile, cand se zvanta putin pamantul de deasupra. Ce ma sfatuiti sa fac sa le fie mai bine?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus