Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana

Active Member
anette_b a spus:
paianjenul rosu isi lasa ceva oua , pui , in pamantul din ghivece?...sau sta pe frunze ca musculita alba?
din cate stiu ataca doar frunzele.

Pocalinda, le poti stropi o data si pe celelalte plante, dar daca numai Fuchsia a fost afectata, eu zic ca restul nu au nimic, dar....
 

Pocalinda

Member
Nu mi-am stropit plantele niciodata pana acum cu nimik si ma gandeam ca nu are ce sa le faca rau. Fuchsia e izolata acum dar cum bate vantul nu se stie niciodata.
Multumesc, voi incerca cu talsar de la un capat la altul.
 

popescu gp

Well-Known Member
fuchsia

Felicitari Nutilepadat pentru finetea si bunul gust;eu am fost nevoit sa scurtez fuchsiile caci le cadeau frunzele desi le-m stopit cu fungicig,acricid-insecticid si contra musculitei albe dar acum sunt chele si scurtate;sa vad cum vor reactriona,dar din cauza musculitei albe sunt suparat pe ele
 

Fleur

Active Member
Dupa primul val de flori si eu scurtez fuchsiile mai ales pe cele copacel ca sa se pastreze compacte. La mine s-au ars frunzele unora dupa o furtuna. Desi probabil ca toate au fost udate numai unele au fost afectate.
Cu musculita anul asta chiar nu m-am luptat prea tare fiindca am stropit o singura data la inceputul verii cu Confidor energy si mai zburda cate una pe ici pe colo dar nu-mi mai scot ochii ca alta data.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Piticii au inceput si ei inflorirea:
"Waltz Jubelteen" careia ii place soarele spre deosebire de suratele ei (ce ziceti de asta??? :D ) si o domnisoara superba chiar daca ar fi numai frunze:
"Autumnale"

Dupa un tratament dur am scapat de musculita- bestie care mi-a inorat multe zile cu soare :mrgreen:
 

popescu gp

Well-Known Member
fuchsia

Va invidiez pewntru frumuseti;eu am fost nevoit sa le scurtez caci ramaneau fara frunze desi le-am facut tratament cu fungicid si cu insecto-acaricid.Sa vad de acujm comportamentul,dar fiinca fac musculita alab parca as renunta la ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca renuntati ma anuntati si pe mine va rog frumos :p
Eu am scapat de musculita dupa ce le-am aplicat tratamentul .A fost zilnic si dur o perioada dar.........s-a dovedit eficient. :D
 

Simina

Active Member
Gabiuta a spus:
Daca renuntati ma anuntati si pe mine va rog frumos :p
Eu am scapat de musculita dupa ce le-am aplicat tratamentul .A fost zilnic si dur o perioada dar.........s-a dovedit eficient. :D
Cu ce-ai stropit? Ca si eu vreau sa scap de musculite, ca de fuchsii am scapat in anii trecuti, tot datorita lor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mospilan concentratie mai mare timp de trei saptamini cite trei zile consecutiv.Baie de mospilan pur si simplu si nu mai am nici o urma de musculita.
Acelasi tratament il voi repeta la toate plantele cind va veni vremea sa le bag in casa.
Iar ai un avatar mortal.Sunt MINUNATE florile de achi. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, minunate fucsii ai! :D

Eu am descoperit intr-un rondou o fucsie cu flori mai micute, dar tare frumusica, evident ca am luat doi butasi! Ma intreb daca nu cumva e magellanica, as fi incantata! Diseara o sa-i fac o poza sa v-o arat si voua, poate ma lamuriti. [/b]
 

Simina

Active Member
Ok. Deci maine cumpar mospilan, trimit perusii sa doarma in hol 3 saptamani si stropesc plantele la greu.
Musculita s-a servit si din frumusetea de avatar. :|

Scuze pentru offtopic si merci!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus