Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

laural

Well-Known Member
Minunate fuchsiile tale :clap:
Eu am avut anul trecut, cred 4 sau 5 soiuri, dar nu mi-au rezistat peste iarna si anul asta nu mi-am mai cumparat, dar mi-a parut rau ca nu mi-am luat, pt. ca imi plac mult.
 

sini

Well-Known Member
inca una

nu stiu,Cornelia.
ce va fi ,va fi
m-au dezamagit cam multe plante de cand am inceput sa fac diverse colectii,asa ca nu mai conteaza
mi-au placut, le-am luat
 

alinab1982

New Member
Va prezint si eu cercelusul. E primul an in care cumpar aceasta floare si a doua tentativa cu ea. Prima am luat-o mica, mica, nu avea flori, nici boboci. Am amplasat-o in logie, cu orientare vestica, sus pe un raft ferita de razele directe ale soarelui. Si am asteptat sa creasca si sa infloresca. Nimic. Nici macar nu mai crestea. La scurt timp am luat una gata inflorita si plina de boboci. Aceeasi amplasare. Si-a pierdut toti bobocii. Am dus-o la parintii sotului care o tin in exterior si si-a revenit. Pe prima am pus-o intr-o jardiniera si am scos-o afara. Aceeasi orientare vestica, dar are parte de soare direct. De ceva vreme a inflorit.
Acum, fiind prima experienta cu aceasta planta, nu am gasit cand ar trebui sa o mut in casa pentru iernat. De fapt cred ca pe casa scarii temperatura e mai potrivita pentru ea. Dar de cand? Pana la ce temperatura o pot lasa afara?

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Depinde la ce temperatura o vei tine peste iarna. Plantele mature pot fi iernate si intr-un beci rece, la intuneric, eu acolo o tin pe a mea iar in acest caz o las afara pana cand cade bruma, o noapte cu temp. nu mai scazuta de -3 grade, in felul acesta ea intra in repaus, pierde frunzele si o duc in beci.

Alta varianta este sa o tii intr-un loc luminos si rece, caz in care o duci inauntru inainte ca temperatura sa scada noaptea sub 0 grade
 

alinab1982

New Member
claude a spus:
Depinde la ce temperatura o vei tine peste iarna. Plantele mature pot fi iernate si intr-un beci rece, la intuneric, eu acolo o tin pe a mea iar in acest caz o las afara pana cand cade bruma, o noapte cu temp. nu mai scazuta de -3 grade, in felul acesta ea intra in repaus, pierde frunzele si o duc in beci.

Alta varianta este sa o tii intr-un loc luminos si rece, caz in care o duci inauntru inainte ca temperatura sa scada noaptea sub 0 grade
Pai am doua variante -pe casa scarii unde e lumina si cred ca vreo 5-6 grade (poate mai mult, nu am masurat pana acum temperatura) sau in garaj unde e intuneric relativ (se deschide usa de doua ori pe zi) si cu siguranta vreo 4-5 grade. Probabil ca o voi tine in garaj, unde am mai mult loc. Multumesc de lamuriri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca e o planta tanara cred ca sunt mai mari sanse sa treaca iarna pe casa scarii, la munina...eu nu stiam ca la intuneric de obicei se ierneaza fuchsiile mature, am avut probabil noroc ca a supravietuit primei ierni petrecute in beci
 

alinab1982

New Member
claude a spus:
Daca e o planta tanara cred ca sunt mai mari sanse sa treaca iarna pe casa scarii, la munina...eu nu stiam ca la intuneric de obicei se ierneaza fuchsiile mature, am avut probabil noroc ca a supravietuit primei ierni petrecute in beci
Da, e o planta tanara, de anul acesta. Atunci o sa-i fac loc pe casa scarii si sper sa nu scada curand sub 0 grade noaptea, sa se mai bucure putin de aer. Presupun ca se uda mai rar in perioada de iarna, asa-i? Sper sa reusesc sa o trec peste iarna ca-i tare frumoasa.
 

ludmila

Member
fuchsia

am vrut sa citesc despre aceasta planta, si am vazut ca nu are topic, daca nu am postat bine imi cer scuze si rog moderatorii sa-mi mute postarea.
imi place foarte mult aceasta planta, dar ca intotdeauna nu am avut noroc cu ea. am avut un puiut care era batut, un mov nemaipomenit, si l-am tot ciupit sa lastareasca puternic pana a murit de tot. :cry:
altadata, am cumparat de la simfonia lalelelor o fuchsie si ii mergea foarte bine, am plantat-o in curte in umbra unui trandafir, o udam des mai ales ca era foarte cald, si era o adevarata splendoare . dar din pacate mancat-o pisica.
sunt flori de o frumusete uimitoare, care totusi mie mi se par foarte sensibile , la paienjeni, si in special la frig, sunt foarte putine persoanele care reusesc sa le pastreze peste iarna.
eu am citit ca de prin noiembrie , trebuie taiate drastic si puse undeva intr-o pivnita unde sa nu fie nici foarte cald dar nici foarte frig, si sa stea la intuneric, udate foarte putin , si asa reusim sa le pastram.
acum sa asteptam parerile celor care au avut si experiente reusite cu aceasta minunata floare.
 

ludmila

Member
ma si miram la cat este floarea aceasta de frumoasa sa nu se fi scris despre ea pe aici. cred ca dupa pasiunea care o am pentru trandafiri, aceste flori sunt a doua pasiune a vietii mele. imi plac atat de mult aceste flori, dar din pacate nu am noroc de ele cu nici un chip.era atat de frumoasa cea care o pusesem in curte in pamant, era sa omor pisicul cand am vazut ca mi-a rupt floarea.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt pretentioase, daca citesti topicul o sa gasesti experientele posesorilor si multe sfaturi folositoare ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Depinde unde locuiesti Ludmila.Sunt zone in aceasta tara unde ele cresc foarte bine si se dezvolta frumos.
Dar Claude are dreptate:citeste tot si apoi vezi daca poti sa le cresti :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus