Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

MASCHA

Active Member
Elenafles ti-am vazut fuchsiile din album,intr-adenar sunt o splendoare!
Iarna chiar le pastrezi la intuneric ?sau nu am inteles eu bine .
 

popescu gp

Well-Known Member
fuchsia

Ultima fuchsie ce mi-a ramas (celelalte le-am dat din cauza musculitei albe)astazi am bagat -o la iernat dupa ce, desi a fost mai frig ,am curatat -o de ultimele musculite si oua;nu am scurtat-o fiindca are flori; acum a gasit-o infloritul;toata vara nu a inflorit.Am s-o verific periodic si dupa trecerea florilor am s-o scurtez
 

MASCHA

Active Member
Uitandu-ma azi la fuchsii,am vazut ca la una din ele,o parte din lastarii tineri erau paliti,iar la atingere frunzele cadeau.
Stie cineva sa-mi spuna ce se intampla.
Nu este atacata de musculite sau alti daunatori,am verificat-o.
 

corinap

Member
Mascha,cred ca ai pus multa apa.La fel am patit si eu cu una mare de 60cm,am gasit-o pleostita dupa ce am udat-o.Am taiat-o la 10-15 cm de la pamant(cu o luna in urma) si am ,,uitat"de ea.Acum are o multime de lastari si nu am mai udat-o deloc.Le tin la lumina si racoare.
 

MASCHA

Active Member
Imi pare rau ca nu pot sa postez o poza cu fuchsia bolnava.Din tulpina principala pleaca trei ramuri,doua din ele au toti lastarii paliti,terminati,iar a treia,care este mai la baza,ai are frumosi inca.
Sa sti ca de o luna ,de cand sunt bagate la iernat nu le-am udat.
Asta vara am pierdut mai multe fuchsii din cauza udarii in exces si a caldurii,dar acum!..
 

corinap

Member
Daca le-ai bagat la intuneric si nu le-ai udat cred ca d-aia e pleostita.Cu ani in urma le-am pus si eu in garaj la intuneric si fara apa si mi-au murit toate.In ultimi ani le-am tinut la lumina si au avut chiar 2"C si nu a mai murit nici una dar nici cu apa nu sunt prea darnica.Poate o salvezi pe a ta.Succes!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai daca erau in vegetatie si le-ai bagat la intuneric, e clar ca de-aia s-au pleostit. Din cate am inteles eu trebuie sa intre in repaus ca sa poata fi tinute la intuneric si starea de repaus se induce prin frig. Ale mele le-am lasat afara cateva nopti friguroase, le-a prins o bruma usoara, astfel ca si-au pierdut frunzele si abia apoi le-am bagat la beci. Nu spun ca asta-i regula, la mine e primul an cand le duc la intuneric, dar eu asa am inteles ca se face, daca bine-mi amintesc elenafles foloseste cu succes metoda
 

elenafles

Active Member
MASCHA a spus:
Elenafles ti-am vazut fuchsiile din album,intr-adenar sunt o splendoare!
Iarna chiar le pastrezi la intuneric ?sau nu am inteles eu bine .
Da,iarna le tin in beci la intuneric.Le ud de 1 - 2 ori pe toata perioada iernii. :D
 

hoinar

Member
Buna ziua,

Fuchsiile mele tinute in ultimele 2 luni la o temperatura in medie de 10 grade Celsius si-n lumina, continua sa imboboceasca si chiar sa se dezvolte. Este clar ca la racoare si in semi-umbra le merge foarte bine. Problemele vor fi la vara, in zilele caniculare, la 40 de grade. Fotografia este facuta azi dimineata :D

http://i276.photobucket.com/albums/kk20 ... /Boboc.jpg

Numai bine va doresc.
 

elenafles

Active Member
claude a spus:
Pai daca erau in vegetatie si le-ai bagat la intuneric, e clar ca de-aia s-au pleostit. Din cate am inteles eu trebuie sa intre in repaus ca sa poata fi tinute la intuneric si starea de repaus se induce prin frig. Ale mele le-am lasat afara cateva nopti friguroase, le-a prins o bruma usoara, astfel ca si-au pierdut frunzele si abia apoi le-am bagat la beci. Nu spun ca asta-i regula, la mine e primul an cand le duc la intuneric, dar eu asa am inteles ca se face, daca bine-mi amintesc elenafles foloseste cu succes metoda
Asa e Claudia le tin in beci dupa ce fac un stagiu de o luna intr-o veranda timp in care le ud mai putin.Treptat ele intra in pauza,li se ingalbenesc frunzele si se ofilesc florile.Inainte de a le baga in beci le curat bine de frunze si eventualii boboci.In martie le aduc din nou la lumina in veranda ,le curat de uscaturi ,le tund si ele intra din nou in vegetatie.
Daca in timpul iernii le tii la lumina ele nu mai fac pauza si in primavara intra epuizate si fara puterea de a inflori bogat toata vara.
 

elenafles

Active Member
MASCHA a spus:
Uitandu-ma azi la fuchsii,am vazut ca la una din ele,o parte din lastarii tineri erau paliti,iar la atingere frunzele cadeau.
Stie cineva sa-mi spuna ce se intampla.
Nu este atacata de musculite sau alti daunatori,am verificat-o.
Eu cred ca vrea o pauza pe perioada iernii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa am facut, de la tine am "furat" metoda! :) Pe urma, cautand informatii despre Fuchsia magellanica, am dat peste un site ( o doamna gradinareasa de prin Anglia parca,mare iubitoare de fuchsii)care spune acelasi lucru ca si tine, ca fuchsiilor le face foarte bine o perioada de rapaus.
 

anette_b

Member
singura mea fuchsie ramasa de peste vara creste ca fat-frumos si nu vreau sa o tund ca mi-e sa nu ajunga dupa surorile ei...
as putea pune la inradacinat un lastar iarna ? ca are multi lastari verzi /nelemnificati si daca il tin pe un pervaz in pahar cu apa , la caldura...poate-poate...
 

adrianam

Well-Known Member
Poti sa incerci, dar sa-i pui o punga transparenta in cap, pe care sa o prinzi cu un elastic- adica sa-i creezi o sera pentru ca are nevoie de multa umiditate. Daca nu ii creezi conditii de sera, va da muguri noi si radacini, dupa care vor aparea paianjenii rosii si se va usca.
Dupa ce va da radacini mai multe in apa, sa nu o lasi prea mult, ca este posibil sa-i putrezeasca radacinile. Mut-o in ghiveci, dar in continuare cu punga in cap, pana la primavara cand vei putea sa o scoti afara.
Succes! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu la caldura insa.Nici frig-frig dar NU caldura.Eu am reusit anul trecut cu petul dar intr-o camera racoroasa.Dureaza mult mai mult dar riscul de a o pierde e minim.
 

Roxana

Active Member
Fucsia mea a pierdut destul de multe frunze. :( Sper sa se opreasca aici, sa nu ramana total golasa, ca mi-e frica sa nu o pierd.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus