Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

melimeli

Active Member
e grea despartirea ded fucsii :( dar, daca nu rezista la iarna cu inima franta voi renunta si voi cauta altceva mai nepretentios :mrgreen:
 

Nicolle

Member
Si eu renunt la ele cu parere de rau.Saptamana trecut mi s-a uscat ultima fucsie.Sper sa mai dea ceva din crengutele ramase.Am cumparat anul asta multe si nu mai am nimic.Pe cat sunt de frumoase pe atat sunt de pretentioase.
 

lucia_lucia

Member
fuchsiile mele nu vroiau sa infloreasca .Si din pacate una s-a dus .A mai ramas una care vad ca acum ii merge mai bine dar nu stiu daca e potrivita deoarece si mie mi se pare destul de pretentioase fuchsiile astea :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu sunt atit de pretentioase pe cit par dar............in zona noastra,unde caldurile sunt foarte mari si aerul este atit de uscat .......oricit le-ai stropi,oricit l-ai bibili tot nu rezista.M-am uitat la ale mele. :cry: :cry:
Mai am doar citeva si au fost ingrijite nu gluma fiindca mi le doream foarte tare :( .
Asta este....inca o planta pe lista mea neagra.Ce mai conteaza??? :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu le lasam noi....se usuca singure :rofl: :rofl: :rofl:
Chiar m-am gindit la tine cind am mai vazut doua decedate ieri :cry: Asa ca foarte curind vor lua cale maramureseana :mrgreen:
 

nick1971

Active Member
daaa, si pe mine ma enervati :rofl: ale mele nu au nimic, sper sa nu vb intr-un ceas rau :) cei care renuntati la ele, cat sunt inca vii :rofl: aruncati-le si spre Ploiesti
 

Pocalinda

Member
E clar ca pentru Bucuresti e prea fierbinte aerul :( Veterana mea roz cu mov e plina de flori dar le pierde atat de repede. Mai am avut doua, alb cu roz, una a ramas doar un bat fara nici un motiv iar cealalta e plina de boboci mici dar parca nu are puterea sa-i faca mari.

Oricum eu nu renunt, perseverez :)

Cam cand ar fi propice sa le tundem ca anul trecut nu am facut-o iar veterana e acum imesa fata de cum era iarna trecute:

http://pocalinda.sunphoto.ro/Plantute_dragute/11725057
 

lucia_lucia

Member
Asa e desi mi-am dorit foarte mult sa am multe fuchsii una singura o mai am dar sa stiti ca ii merge mult mai bine acum ca s-a racorit, nici eu nu mai suportam caldura aia :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Nu te enerva ca faci riduri :rofl: .Pai se compara aerul aiudean cu cel baraganos ??
Ici e uscaciune,caldura de te sufoci si soare de arde frunzele si la lantane.Cel putin eu am mai patit asa ceva in vara asta.....
Asta este.Nu le mai vreau ca imi plinge sufletul dupa ele asa ca mai bine.....lipsa :(
Nick,Nick unde le tii de zici ca le merge asa de bine??? :?
 

popescu gp

Well-Known Member
fuchsia

Anul acesta le- amers cel mai rau la fuchsii desi le-am schimbat si locul si tratament contra paianjenului si musculitei albe,ba chioar le-am si scurtata in speranta ca isi revin ,dar vad ca degeraba;cred ca ,curand voi ramane fara ele;cu parere de rau dar n u am ce face
 
In zona noastra canicula face ravagii :x Si eu am pierdut o fucsie in perioada aceasta :cry: cand am plecat in concediu era bine, cand m-am intors acum am gasit-o arsa de soare :cry: :cry: si doar a stat la umbra viei :cry: La Moieciu, unde am fost plecata, fucsiile aratau foarte bine, stateau in plin soare, dar acolo temperaturile erau mult mai scazute ca la noi:dimineate erau 16-18grade :x
 

lucia_lucia

Member
Si eu am fost la moeciu :D , si de acolo mi-am luat si o crenguta care a calatorit pana la Bucuresti si acum s-a facut mare .Dar asa cum zici si tu , cele de acolo erau super inflorite si le mergea bine eu cred ca oricum era mai bine ca aici , mai racoare
 

Roxana

Active Member
nici fucsia mea nu se simte prea bine. si de saptamana viitoare se anunta iar canicula, iar eu o sa fiu plecata. sper sa nu o pierd ca i-a mers asa de bine vara asta...
 

Loreioana

Member
Si fuchsia mea a pierdut aproape toate frunzele in ultima saptamana desi am stropi-o cu apa zilnic,
azi am scos-o afara la umbra unde nu ajunge deloc soarele la ea poate aerul de afara ii place mai mult dacat cel din casa
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Singura mea fucsie e o ciudaţică: Nu s-a plâns încă de căldură, deşi are parte şi de ceva soare până la prânz şi nici de musafiri nepoftiţi nu au vizitat-o. De musculiţa albă nu am avut parte anul acesta. Se pare că iarna geroasă le-a stârpit. În anii precedenţi aquilegia le atrăgea ca un magnet. :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus