Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

melimeli

Active Member
iata si poza cu cea care merita bataita ca ma supara daca deschizi poza se vede cum se ofilesc boboci,multi am indepartat eu
asta am primit-o atunci cu celalta si arata super bine zic eu
cele de la nick si anadometia sunt si ele ok ..
cea de la tine gabiuta e superba sanatoasa foc
cei doi puiuti mici din pacate nu s-au prins :(
si in sfarsit cea de la daniela care avea musculite
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Melindo incepe cu imgrasamint pe baza de fosfor.
P-ul ala din ingrasamint sa fie mai mare .Eu asa as zice fiindca arata foarte bine si faptul ca mai deschide boboci nu inseamna decit ca ii lipseste ceva-ceva .
 

anette_b

Member
fuchsia mica ( adica tanara , ca altfel are mai mult de 30 cm ) si lesinat-curgatoare isi cam da duhul. dupa musculita alba , acum a luat paianjen. in 2 zile a terminat-o ....mai are frunze asa , simbolic...cum il atingi cum se scutura...l-am izolat. cum il mai salvez? plantele care au paianjen de obicei le pierd.
 

mymo

Active Member
:rofl: daca te tine,din cartier....daca nu,macar din balcon.
Oricum,trebuie sa repeti stropirea.Nu tiu daca sunt acaricide cu remanenta,cel mai bine o sa-ti spuna vanzatorul de la fito.
 

Dea

Active Member
acaricidul, daca este unul sistemic ( si marea majoritate sunt asa ) se poate utiliza si preventiv. De aici, concluzia ar fi ca in scop preventiv, plantele cu astfel de risc/sensibilitate, ar trebui tratate macar o data, la inceput de sezon cu acaricid, iar in scop de tratament , in fuctie de rezultatele obtinute dupa prima pulverizare. De regula, in cazuri mai grave, se aplica de doua ori, la interval de aproximativ o saptamana.
Pe fuchsia mea au aparut acum cateva saptamani niste "purici verzi", neavand la indemana mospilan, am zis sa dau macar cu nissorun ( acaricid ). A doua zi, cand am ajuns acasa cu plicul de mospilan, ganganiile verzi nu mai erau pe planta. Am asteptat o saptamana si am pulverizat toate plantele cu mospilan. Am de gand, prevenitv, sa le pulverizez si cu nissorun.
asa, just in case :idea:
 

Roxana

Active Member
probabil ca are paianjenul rosu.......incercat totusi sa o scapi de daunatori. fa-i un dus si apoi stropeste-o prin rotatie cu doua acaricide diferite (de ex. Mospilan si Nissorun). Pune-o intr-un loc mai izolat si pulverizeaza-o zilnic, astfel vei opri inmultirea daunatorilor.
 

anette_b

Member
multumesc !
chiar daca s-au simtit rau de la caldura si paianjen , majoritatea fuchsiilor erau azi pline de flori. au pierdut ceva frunze dar isi cred ca isi revin...

paianjenul rosu isi lasa ceva oua , pui , in pamantul din ghivece?...sau sta pe frunze ca musculita alba?
 

Pocalinda

Member
Una din fuchsiile mele cred ca va sucomba :cry: i-au cazut toate frunzele si florile, au ramas niste bete lemnificate, totul in mai putin de 2 zile. Sa zic ca am observat ceva alb pe frunze, ca un praf dar cu atata puf in aer nu am dat importanta. Cu ce as putea-o stropi in speranta ca mai da din ea. As putea stropi preventiv toate plantele cu ceva? :(
 

Fleur

Active Member
E f posibil sa dea din ea. Poti stropi cu Talstar care este si insecticid si acaricid. Aseaz-o unde e umbra mai deasa.
Cred ca au fost niste ploi acide ca si frunzele fuchsiilor mele care au fost udate sunt afectate, ca si florile de altfel.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus