Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
A

Anonymous

Guest
Este o gradina cu tot ce-i trebuie, frumoasa, bogata, o sera deosebita, foarte ordonat si ingrijit,niste clematisuri exact unde trebuie, foarte frumos, un mic colt de rai .Bravo Radu.
 

Simina

Active Member
Radu, felicitari pentru gradina si flori!
Legat de fuchsii, imi spui te rog cum ai reusit sa scapi de musculitele albe?
Astea-s tare invazive si adora fuchsiile...
 

raduizol

Member
Simina nu a fost nevoie sa scap in nici un fel de musculitele albe, din simplul motiv, ca nu au fost; pana acum.
 

Hariclea

Member
Stiu sentimentul... l-am trait si eu cu fuchsia mea roz din avatar, care a lepadat toti bobocii incepand cu a 3a zi de stat la mine in casa... dupa cateva saptamani de gandire si razgandire, am scos-o afara, pe balcon, la umbra hibilor si abutilonilor, acum vad ca are boboci micuti si pare sa-i mearga bine...
 

simonag

Member
anamaria a spus:
Si inca ceva: un bobocel atipic. Ce-o iesi de aici?.... daca o iesi ceva....
Asa sunt bobocii la cercelusul roz cu fustita alba batuta (cei care au aparut pe piata anul acesta). Vecina mea are un cercelus cu astfel de boboci mici; e plin de flori si e superb)
 
Catalina sunt foarte frumosi!
De unde esti? Poate in zona ta chiar le merge bine in pamant. Aici la mine si in ghiveci, la racoare si tot nu le merge prea bine.
 

catalina

New Member
Buna Iuliana

Locuiesc in Olanda .Eu citisem inainte sa ii cumpar ca sunt plante de interior dar pe la toate casele aici vad ca lumea ii tine afara si vad ca le merge foarte bine .Am luat de aici niste ingrasamint Guano care il folosesc aici oamenii la cannabis :rofl: si zic ei ca e pentru inflorire .....si chiara sa a fost au explodat de flori ...sper sa o si tina asa hahahahaha
 

ani

Member
La tine cred ca este mai rece si le merge bine cercelusilor, la noi cum vin caldurile cum incepem sa-i pierdem...
 
Ai dreptate Ani. Eu mai iau flori de la mama mea (Valea Jiului). La ea sunt frumosi, infloresc din plin, iar la mine daca nu mor , atunci nu infloresc. Diferenta de clima isi spune cuvantul.
Catalina sa te bucuri de ei!
 

zamfira

Member
Am vazut si eu in Belgia, o multime de fucsii ..la toate casele si chiar si intr-un parc si el mergea extraordinar de bine
Cred ca le prieste clima de acolo
 

catalina

New Member
Se prea poate sa aveti dreptate ...cu toate ca in ultima saptamina am avut si temperaturi peste 30 grade ...s-au palit de caldura ( am uitats a le dau apa) dar a doua zi dimineata erau iar in forma ....alta data promit sa nu mai uit
 

raduizol

Member
Eu am alta parere si anume: fuchsiile sunt niste plante care se adapteaza f usor, oriunde le pui, dar sa nu le misti de colo-colo, ca sa nu-si schimbe locul. De exemplu, la mine in curte sunt in ghivece suspendate, in plin soare de dimineata pana seara, la temperaturile astea care sunt acum in Bucuresti. Dar este adevarat ca le ud de 3 ori pe zi cu furtunul: dimineata, seara pe la 18-19 si seara tarziu pe la 22. Unele dintre ele sunt mai pleostite (cred ca sunt si din alt soi, caci chiar de ar sta numai in apa, tot ofilite ar arata), dar restul sunt zdravene si fac flori incontinuu.
 

angela draganoiu

Active Member
radu sint foarte frumoase fucsiile tale.
am si eu una si statea in balcon in cladura si soare inidrect insa nu ii mergea prea bine asa ca am mutat-o intr-o camera unde soarele vine doar max. 3 ore dimineata se pare ca ii este mai bine dar tot nu da semne de inflorire. oare care ar fi explicatia ca ale tale stau in soare si le place iar fucsiei mele nu ii mergea bine in caldura si soare indirect (peste zi trag o perdea fina pt ca soarele bate toata ziua).
 

raduizol

Member
Cred ca exista totusi o explicatie: una e sa stea ghivecele afara in curte, agatate, chiar daca sunt in plin soare, dar tot mai adie vantul, adica este un alt climat, si alta e sa stea tot in plin soare, dar pe balcon, unde toti peretii se incing si atunci fuchsia fierbe in suc propriu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus