Fuchsia magelanica - de gradina

adrianam

Well-Known Member
Are cineva in gradina asa ceva?
Am vazut in oferta la Sieberz si nu stiu daca rezista la noi.
Pe unele site-uri am vazut ca scrie ca rezista in zona 7, pe altele in zona 6.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Rezista in anumite conditzii..... care de obicei nu se gasesc la noi in tzara... e vorba sa aiba un mediu unde variatiile de temperatura si muiditate sa nu fie bruste si nici majore. Nu e o planta rezistenta la veri toride si ierni cu multa variatie de temperatura, si nu se pune problema de rzistentza la seceta. Planta tolereaza temperaturi scazute, dar climatul general in care supravietzuieste nu e unul cu variatzii mari...ci mai degrama unul de coasta unde vara nu e fierbinte si trecerea de la iarna la primavara, vara, toamna e mai delicata.
Daca poti sa ii oferi un microclimat s-ar putea sa reziste.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am cumparat de la Baumax cred ca spre toamna.Chiar si variegataSuperba .Cu niste frunze minunate..Cam ciufulite putin fiindca erau neingrijite.Le-am recuperat intii cit au stat citeva zile in ghiveci,aratau splendid cind le-am pus in gradina.
Si desi conditii aveau........au decedat cu spor.Nu stiu de ce dar...........nu au vrut sa traiasca

:(
Oricum altele nu mai iau.......... :)
 

miha

Member
Si eu am incercat cu doua, acum ceva ani... luate de la Eutopia... Nici ale mele n-au rezistat peste iarna... :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Na, pai sa speram ca careva dintre noi o sa reuseasca sa ii dea un microclimat rezonabil si sa o ajute sa se adapteze. E o planta foarte interesanta... totusi cam pretentioasa..... si daca a fost crescuta in olanda in sere cred ca nu se va adapta usor la clima noastra.
 
Sus