Frunzis decorativ

cornelia

Fondator
Membru staff
As vrea sa aflu, care sunt acele plante/arbusti/arbori care devin decorative toamna? Ma pregatesc sa scriu ceva despre asta si vreau sa stiu experienta voastra si denumirile exacte.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Tufisuri cu frunze decorative: HEBE,Rhus glabra,Berberis,Mahonia aquifolium ,Ligustrum,etc.
 

carmenn

Member
exista o planta agatatoare, pe care cred ca o regasesti la toate castelele vechi,...si nu numai , ( noi am luat un pui de la Peles , acum activa ani, si avem o terasa cu perdea naturala datorita ei...)...e decorativa prin frunze, face si niste fructe care se aseamana cu socul, iar toamna e o minunatie....se face toata rosie la frunze, si trece prin toate culorile tomanei...e o incantare...mai frumoasa ca florile agatatoare...
din pacate nustiu cum se numeste, dar am sa caut poze cu ea, si poate ii stiti voi denumirea... frunzele de marimea unei palme, seamana cu frunza de soc...
 

carmenn

Member
da, e intr-adevar Parthenocissus quinquefolia ... era deja subiect de topic pt plante necunoscute :) mersi
si revenind la subiect, e o planta superba pt gradini si curti..
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Iar completez cu intarziere...
Toamna se remarca mai mult plantele decorative prin frunze in special cele al caror frunzis devine rosu inters: Parthenocyssus, Acer palmatum (cred ca toate varietatile), chiar si cele cu frunzis bordo pe tot parcursul sezonului vegetal devin intens colorate: Acer palmatum Atropurpureum, Berberis thun. Atropurpurea.
Tot toamna se remarca mai bine foiosele persitente cu frunzis deosebit (foioasele cazatoare nu le mai fac concurenta): Ilex aqufolium-varietati alb/verde, galben/verde, Aucuba japonica Variegata, Euonimus alb/verde.
Sunt si conifere care toamna isi schimba nuanta frunzelor devenind mai rosiatice, unii chiar crezand ca s-au uscat : Juniperus squamata Blue Carpet, Juniperus horizontalis Andora Compact
 
Sus