Frunze uscate la ficus

e_elenny

Member
.

da l-am avut in sufragerie cat a fost mic dupa ce a crescut si i-am taiat varful si a inceput sa mi se usuce frunzele asa ca l-am mutat pe balcon dat ... este din ce in ce mai rau
 

v.cristina

Active Member
:gandit: :gandit: :gandit: cam dificila treaba!

eu zic sa faci in felul urmator :
-sa-i schimbi pamantul si sa nu ii mai uzi asa de des, lasa pamantul sa se usuce de la o udare la alta (cel mai bine era sa nu mai folosesti apa de la robinet )
-sa il asezi intr-o zona luminata dar ferita de razele directe de soare
-nu uita sa falosesti ingrasamant cam 1 data la 3 saptamani

incearca sa vezi asa cum ii merge si daca tot i se usuca frunzele se prea paote sa fie o ciuperca ...mai vedem

spor !!
 

cojo

New Member
am o situatie oarecum similara, insa nu ii dau de cap.
ficusul are cam 4 ani, e crescut frumos, ramificat insa de anul trecut de prin vara nu a mai vegetat deloc. in primavara l-am dus la birou si vreo 2 luni i-a mers excelent.
nu am schimbat pamantul la relocare, am folosit ingrasamnt din acela bobite portocalii, udat f rar. si la birou si acasa statea intr-un loc luminos, fara lumina directa, bine ventilat, ghiveciul e unul de plastic, de vreo 18-20 l inalt de vreo 40 cm.
cand a inceput sa vegeteza anul asta am vazut ca mugurii noi impingeau mugurii vechi care erau uscati/ teaca invelitoare era maronie.
acum iar a intrat saracul in amorteala si nu prea stiu ce are. voi ce ziceti?
 

sicora fabian

Active Member
Mai pune-i o fotografie, dar nu de pe acelasi site, ca nu o pot deschide. Este tot la birou? Nu mai creste, sau care-i problema?
 

cojo

New Member
am pus o poza cu toata planta si un prim-plan cu o frunza care are o usoara tenta de decolorare dinspre nervura principala catre margini.

ficusul a avut o crestere frumoasa cam 1 luna, dupa ce l-am adus la birou prin martie(unde e si acum), dupa care a stagnat. cand crestea, am observat ca mugurii aveau in ei 2-3 frunze vechi uscate/maronii.
 

Rami11

Member
Buna. Exact asa arata si frunzele ficusul meu acum. I-au cazut aproape toate. Am schimbat si pamantul si ghiveciul, dar vad ca nu-si revine. Ceva sfaturi?
 

sicora fabian

Active Member
Ori ingrasamant prea mult!
Cojo, imi cer scuze, n-am observat mesajul tau cu pozele, desi chiar eu iti cerusem completari! Cum ii mai merge? Nu cred ca-i o boala ci o problema fiziologica!
 
Sus