Frunze rosii la Adenium

dy.lahav

New Member
Buna tuturor si LA MULTI ANI!
As avea o intrebare pt cine se pricepe la Adenium cu flori rosii- i s-au inrosit multe frunze.Mentionez ca o tin afara , la o temperatura de 8-10 grade noaptea si 17-18 ziua.Nu stiu dc sa o tin in continuare afara sau sa o aduc in casa, unde e ceva mai cald.Frunzele nu i-au cazut! INCA !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu ma pricep la suculente insa mi se pare ca e vorba de expunere la ... soare? Asa se comporta suculentele aici primavara cand le scoatem din casa si incercam sa le obisnuim treptat cu intensitatea soarelui. Totusi e un pic ciudat. E chiar asa soare la voi?
 

dy.lahav

New Member
Nu....nu este soare puternic si chiar a stat vreo 2 luni intr-o parte intunecata a gradinii, unde numai dimineata era un pic soare. Dar oricum in perioada aceasta in Israel soarele nu e atat de puternic incat sa arda frunzele. O sa-i fac o poza cat de curand si o s-o pun aici.
S-ar putea sa fie ciclul ei natural de viata? Poate ii cad frunzele...
M-am uitat si azi dimineata la ea dar pareau frunzele mai degraba ingalbenite si mai putin rosii.
 

floare mica

Member
Adenium iubeste lumina si caldura. Daca l-ai tinut in gradina intr-o parte mai intunecoasa el s-a straduit si a reusit sa se acomodeze, atunci cind l-ai mutat in lumina puternica ( asa cum se vede in foto) socul a fost prea mare si a reactionat :cry:
 

lili

Member
Inrosirea si ingalbenirea (cloroza) frunzelor poate fi efectul mai multor cauze:
inrosirea
- temperatura scazuta
- carenta de fosfor
- iluminare excesiva
ingalbenirea
- exces de calciu in pamant
- udarea cu apa dura
- carenta de azot
- diferente mari de temperatura noapte-zi
- udare in perioada de repaus


Planta nu pierde frunzele in perioada de repaus, decat in cazul in care este udata mai mult decat trebuie. In cazul nostru este vorba de o planta matura, asadar este nevoie de odihna. Ideal este un spatiu luminos si putin racoros . Apa foarte rar . Eu, in decembrie o singura data i-am udat, in ianuarie doar in cazul in care se deshidrateaza si februarie voi incepe mai des.
 
Sus