Frunze...paroase!

emeclau

Active Member
La unele violete , orice as face parca au " parul" acela care le acopera , mai proeminent , lucru care ma deranjeaza la culme
aveti idee care ar fi cauza? exista vreo metoda de a scapa de el?
din ce am citit eu pana acum, am inteles ca fenomenul apare in cazul tripsilor...totusi, eu nu am vazut nici un fel de trips pana acum ( le tratez preventiv cu insecticide/ acaricide oricum).
din cauza frigului, nu aerisesc prea des, si atunci cand o fac, o fac indirect: deschid usa camerei care da in hol si gemuletul de la baie, care da tot in hol, si astfel circula un pic de aer curat prin zona....sa nu fie suficient??? :?
 

Fleur

Active Member
Chestia asta cu parul a inceput sa apara si la mine la unele de vreo luna de zile. Si eu aerisesc tot pe usa dar stiu ca la o proasta aerisire ar aparea fainarea si de asta nu sunt nici cele mia mici semne. Eu am pus-o pe seama umiditatii scazute, fiindca ale mele stau mai pe uscat :)
 

emeclau

Active Member
Fleur, la mine e exclusa varianta asta... am 5 tavi cu pui de violete pe wick-watering, e si cald in camera...chiar e umezeala!
totusi stau cam inghesuite, poate sa fie asta problema? circulatia aerului?
la unele am observat pe pamant un puf alb, inseamna ca incep sa faca fainare!
voi incerca sa aerisesc mai mult, sa vad ce se intampla !
 

Fleur

Active Member
Fainarea nu apare pe pamant ci numai pe codita florilor la inceput apoi pe frunze. Puful ala de pe pamant e datorita turbei si in afara ca e inestetic n-am observat sa faca rau plantelor.
Prea multa lumina sa aiba acest efect?
 

emeclau

Active Member
:whew: ce vesti bune imi dai, Fleur!
atunci le voi schimba pamantul , numai sa treaca lunile de iarna! pana atunci se mai si inzdravenesc dragutele! :)
 

emeclau

Active Member
hai, mai Dorina, nu rade...ca ma enervezi! :)
pe mine asa ma supara parul asta...le duc la frizer , daca asa fac! :evil:
 

Pocalinda

Member
O fi asta?
:?
"Primul lucru pe care il observa cultivatorii este ca pe frunze apar mai multi perisori decat de obicei. Sunt mai mari, mai multi si ... mai evidenti. Dupa aceea, rozeta interioara a plantei se zbarceste atat de tare incat nici nu mai incape vorba de flori si frunze noi. Treptat, frunzele pana atunci sanatoase, devin casante si se rup la cea mai mica atingere. In final, planta moare daca nu se ia nici o masura."
 
Sus