Frunze iasomie cu pete

Pucchi

New Member
Buna ziua!
Inainte de a posta am incercat sa caut pe forum teme similare dar am tot primit "O eroare de server a survenit. Te rog încearcă mai târziu."

De ceva timp (aprox. 1 luna jumate), iasomia pe care o am in curte se confrunta cu urmatoarea problema, respectiv niste pete gri/ruginii/albicioase pe frunze. Am incercat si am tratat-o cu Funguran si Champ in mod repetat dar nu vad rezultate notabile.
Am mai curatat eu lastarii puternic afectati, i-au mai crescut altii noi dar si aceia treptat incep sa capete acelasi aspect. Celelalte plante sunt bine, sanatoase, doar cateva pete negre la trandafiri pe care le tin sub control...

Nu stiu ce altceva sa folosesc, daca ma puteti ajuta cu un sfat ca nu stropesc la nimereala.
Multumesc!
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
pozele nu sint foarte clare, asa la prima vedere pare fie fainare (dar ar fi trebuit sa cedeze cit de cit la champ) fie un atac de paduchi linosi
in prima faza incearca cu Topas. la vreo 10 zile da si cu Voliam targo. In teorie in 2 saptamini ar trebui sa vezi ceva. Frunzele afectate nu isi vor reveni, dar cele noi vor fi sanatoase
 

Pucchi

New Member
Mersi mult pt sfaturi!
Am aplicat deja un amestec de Topas, Movemento si Vertimec, astept si sper sa vad un raspuns in bine.
Nu auzisem de Voliam targo, o sa cumpar sa-l am la nevoie.
 

Pucchi

New Member

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
din ce vad eu in poze, pare mai degraba un atac de ginganii decit de fainare.
desi in fisa tehnica se spune ca sint compatibile cu mai toate solutiile, eu nu amestec fungicidele cu insecticidele/acaricidele. solutiile moderne se bazeaza pe tot felul de enzime care s-ar putea inhiba unele pe altele.
obisnuiesc sa folosesc 2 solutii cu compozitii diferite, in ideea ca asa scade sansa ca gijganiile sa dezvolte imunitate la una dintre ele. e mai greu sa reziste simultan si in acelasi timp la ambele amindoua :) . de exemplu combin milbecknokul cu nissorun. iar solutiile pe baza de cupru nu le amestec niciodata
 

Pucchi

New Member
Un sezon nou, o tura noua de daunatori la iasomie, cu speranta ca poate de aceasta data abordez situatie mai din timp si mai potrivit.

Nu stiu ce este, in anii trecuti am incercat sa combat cu Champ/Funguran dar nu prea m-a ajutat si a ajuns si mai rau.
Acum, inainte de a face ceva, m-am gandit ca poate ar fi bine sa intreb aici: Topas ar fi o prima solutie ce-mi vine in minte.
Multumesc!
 

Atașamente

Pucchi

New Member
Mersi mult, gomez99!
Am dat cu Topas + Cidely (aveam in casa), o sa vad cum evolueaza.
 
Sus