Frunze galbene la orhidee

Ella Kurti

New Member
Buna ziua!
Am si eu o orhidee Phalaenopsis plina de flori si inca in proces de inflorire. Desi pare sa ii mearga foarte bine, una dintre frunze s-a ingalbenit si a mai ramas astfel cu doar 2 frunze. Astazi cand am inlaturat frunza galbena, am observat ca locul de la baza frunzei arata foarte ciudat, negru, ca si cand ar fi fost ars.
Am citit ca daca ramane apa la baza frunzei este posibil sa putrezeasca. Stiam asta si am incercat sa fiu atenta, dar este posibil sa nu fi observat.
Credeti ca mai pot fi si alte motive care sa cauzeze asta?
Cum as putea-o ajuta sa isi revina si sa nu ii mai cada frunzele?
Multumesc!
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna ziua Ella , o sa incep cu un scurt story :-D , cresc plante de cativa ani dar intotdeauna am fugit de cumparat vreo orhidee din 3 motive si anume :
1. ca sunt prea scumpe pentru buzunarul meu.
2. ca stau la bloc si ce ma fac cu ele iarna cand nu o sa le pot asigura caldura mare stiut fiind faptul ca ele sunt plante exotice.
3. ca am auzit de mitul asta ca daca le ud la nodul frunzelor, la baza or sa se strice.

Ei bine anul trecut, in 2019 in vara eram in Dedeman sa cumpar substrat de flori cand ce sa vezi ? Orhidee la pret redus , dar redus zdravan, ca erau cateva bucati la 5 lei , aveau florile trecute si nu erau udate de mult timp ca incepea sa se vada ca planta sufera un pic sau erau mai mult orhidee tinere.
Imi trebuia pamant si bani aveam doar un pic peste cat costa pamantul de flori, asa ca am luat doar una . Cand am vazut pretul asta , s-a spart mitul numarul 1 ca sunt prea scumpe asa ca mi-am zis hai sa iau una ca nu am de pierdut asa de mult . Altadata cam dupa 2 luni pe cand se termina vara am mai gasit de cumparat orhidee la pret redus tot la Dedeman la 8 lei bucata. Asta mai avea florile dar erau trecute si incepeau sa cada . Bun am cumparat-o si pe asta.
Cum am ajuns acasa cu prima care era mai mult un pui dar l-am luat pentru ca am vazut florile cazute care erau de un roz inchis spre mov, am si inceput sa o ud bine si sa o stropesc pe frunze cu stimulente de tip atonik si cropmax dar si cu antistress de plante Amalgerol. Si planta a inceput sa isi revina dar cred ca mai mult avea nevoie de apa deci solutiile cu care am stropit sunt optionale , in plus am avut nevoie sa cumpar astfel de solutii pentru ca am mai multe plante. Nu a patit nimic orhideea si am stropit-o abundent pe frunze pana se prelingea solutia de pe ele si chiar se aduna in manunchiul de frunze .
Atunci mi-am dat seama ca e doar un mit , dar trebuie tinut cont ca am avut orhideea la pervaz in dreaptul geamului deschis deci era in plin aer proaspat circulat intr-una.
Bun , toate si frumoase , orhideea isi revenea dar neavand experienta cu orhideele ma trezeam cu frunzele ca se zbarceau si ingalbeneau , eu fiind plecat des de acasa . Gaseam mereu acea scoarta din ghiveci uscata , uscata. Am stat si m-am gandit ca chiar daca este o orhidee are neveoie de apa regulat plus ca orhideea provine din paduri tropicale acolo unde este aerul umed de asta ea razbate pe crengile copacilor fara probleme , deci imi trebuie ceva care sa tina mai multa umezeala pe timp de vara. Ducandu-ma regulat la dedeman , cam 1-2 ori pe luna la dedeman la raionul de gradinarit am vazut ca exista si substrat de orhidee sub forma de turba , nu neaparat sub forma de scoarta. Turba fiind o tocatura marunta ,retine mai mult timp apa.
Am cumparat un saculet de turba pentru orhidee adica produsul asta https://www.dedeman.ro/ro/substrat-pentru-orhidee-agro-cs-5-l/p/7011263 .
Am ajuns acasa, am rasturnat scoarta de pin din vasul orhideei si am adaugat 1-2 maini de turba pe urma am plantat orhideea la loc. Am ramas uimit ca am gasit solutia ca sa pot face orhideea sa aiba mai mult timp apa pe durata verii .
La dumneavoastra e aceeasi problema, orhideea/orhideele sufera de lipsa de apa si va recomand sa amestecati cam 1-2 maini de turba cu scoarta din ghiveci si pe urma replantati orhideea . Vine vara cu calduri mari si daca nu faceti incat scoarta sa retina mai multa apa o sa le pierdeti.
Singurul inconvenient al acestui amestec este ca e pentru vreme calda . Iarna cand e mai frig si umezeala mai mare in casa se usuca mai greu asa ca aveti 2 optiuni :
1. ori folositi doar scoarta dar verificati des sa nu fie uscata de prea mult.
2. adaugati mai putina turba la scoarta .
Am patit ca pe timpul iernii sa observ ca amestecul miroase a mucegai dar o simpla insirare pe un ziar daca nu aveti timp si bani sa cumparati alt substrat , este de ajuns, pana se usuca substratul .
Eu am acum cele 2 orhidee in vase un pic mai mari (exista acele galetuse transparente de la inghetata de 1 litru) si am dat gauri la vas din loc pe pereti , cu o surubelnbita inrosita la aragaz, pentru o aerisire mai buna .

Din toate astea am invatat ca udatul direct pe frunze si chiar adunatul apei in manunchiul frunzelor nu face rau, este doar un mit atat timp cat planta sta afara la aer. Am mai invatat ca scoarta care vine in ghiveci la cumparare nu este de ajuns si trebuie ori udata des ori facut ceva sa retina mai mult timp apa, cum este de exemplu adaugare de niste turba . Nu este neaparat sa fie turba pentru orhidee dar nici sa fie turba cu pH scazut.
La inceput orhideele din comert vin cu scoarta de pin saturata de ingrasamant dar cu timpul se duce ingrasamantul si trebuie sa folositi altul ca sa infloreasca mereu. La mine prima orhidee nu infloreste des ca este inca cam mica dar cea mare a inflorit mereu chiar si asta iarna a avut flori. Le dau in apa de udat ingrasamant Plantella pastile efervescente la tub pentru orhidee, ce-i drept mai diluat adica nu folosesc o pastila la 3 litri de apa asa cum spun instructiunile ci un sfert de pastila la 5 litri de apa, dar trebuie sa recunosc ca stropesc si plantele cu atonik sau cropmax cand si cand.

Cat despre acea pata neagra la baza care spuneti ,nu cunosc , dar nu are cum sa fie din cauza excesului de apa daca e mai mult uscata decat uda scoarta , dar scoateti plantele afara sau pe balcon sau le tineti la pervazul unui geam deschis foarte des si or sa fie bine. Mucegaiurile nu apar la aer curat ci doar in medii cu aer inchis.
Daca orhideele au fost udate tot timpul si deci frunzele nu se ingalbenesc de seceta atunci este din cauza excesului de apa. La fel, daca le tineti la aer scoarta se va usca repede si nu permite aparitia mucegaiurilor.
 

Ella Kurti

New Member
Multumesc pentru raspuns :)
Ideea e ca am 8 orhidee si la restul le merge foarte bine. Sunt pline de flori :roundflower:Conditiile sunt aceleasi pentru toate, le tin in fata geamului, au multa lumina, circula aerul si le ud pe toate la fel. Eu am citit ca le place sa fie udate mai putin decat mai mult....asa ca le ud la 7-8 zile, in functie de cum arata substratul. Si da, am substrat format din turba si scoarta. Nu inteleg de ce doar asta are probleme.

Am citit de asemenea ca are o importanta majora si varsta plantei. Din cate am inteles, orhideele infloresc la maturitate, cand au deja peste 4 frunze. Daca se intampla sa infloreasca inainte sa ajunga la maturitate, exista sanse mari sa nu "supravietuiasca" dupa inflorire...orhideea asta are doar doua frunze acum si e plina de flori.... Nu stiu daca asta infirma teoria de mai sus, sau daca o confirma, in sensul ca a inflorit inainte sa ajunga la maturitate si acum moare.
Sunt atatea informatii pe internet si multe dintre ele se contrazic :-)
Multumesc inca o data pentru raspuns.
 

crysty

Active Member
Multumesc pentru raspuns :)
Ideea e ca am 8 orhidee si la restul le merge foarte bine. Sunt pline de flori :roundflower:Conditiile sunt aceleasi pentru toate, le tin in fata geamului, au multa lumina, circula aerul si le ud pe toate la fel. Eu am citit ca le place sa fie udate mai putin decat mai mult....asa ca le ud la 7-8 zile, in functie de cum arata substratul. Si da, am substrat format din turba si scoarta. Nu inteleg de ce doar asta are probleme.

Am citit de asemenea ca are o importanta majora si varsta plantei. Din cate am inteles, orhideele infloresc la maturitate, cand au deja peste 4 frunze. Daca se intampla sa infloreasca inainte sa ajunga la maturitate, exista sanse mari sa nu "supravietuiasca" dupa inflorire...orhideea asta are doar doua frunze acum si e plina de flori.... Nu stiu daca asta infirma teoria de mai sus, sau daca o confirma, in sensul ca a inflorit inainte sa ajunga la maturitate si acum moare.
Sunt atatea informatii pe internet si multe dintre ele se contrazic :-)
Multumesc inca o data pentru raspuns.
Multe informatii se contrazic si pentru faptul ca fiecare are acasa conditii diferite si creste in mod diferit plantele . Si daca vede ca planta ii reuseste atunci normal ca va spune ca "uite asa trebuie procedat corect"
Daca doar o singura orhidee are probleme nu stiu ce sa zic, incercati sa ii schimbati substratul poate isi revine.
Cat despre plantele pline de flori, in general, ele cand sunt cumparate din comert sunt inca sub efectul stimulentelor de crestere si inflorire administrat in doze mari ca sa aiba aspect comercial . Chiar daca nu e luata recent , florile la orhidee dureaza foarte mult, cel mai probabil cand s-or trece nu o sa mai faca atatea flori iarasi.
 
Sus