frunze de un verde mai intens?

mae

New Member
are cineva ideie cum se face ca hibi pe care ii cumparam la inceput au frunzele de un verde super intens, dar care pe masura ce tece timpul paleste?cum putem reda culoarelea funzelor florilor noastre?
 

Aricica mica

New Member
Hibiscusii pe care-i cumparam de la florarii sunt "ingrasati" cu fel de fel de stimulatori sau retardanti... Acestia ii ajuta sa aiba frunzele frumoase si lucioase, de un verde foarte inchis si sa aiba mai multe ramurele pline de flori si boboci. Pe parcurs ce substantele respective se consuma, planta capata un aspect mai alungit, mai putine flori si frunzele noi aparute sunt mai deschise la culoare.
Spunea mai demult cineva aici ca, folosirea acestor retardanti, nu e recomandata amatorilor, deoarece un procent gresit de solutie poate crea asupra plantei, efecte dintre cele mai nedorite.
 

florisiplante

New Member
Cum credeti voi ca industria aceasta a florilor este intr-o asa expansiune?
Sunt plante care nu rezista decat un sezon maximum doua datorita acestor stimulenti. Si apoi luam altele pentru ca nu rezistam :D .
 

angela draganoiu

Active Member
Vernil asa am patit si eu cu o gloxinie pe care am cumparat-o cu citeva flori si multi boboci mari si mici. aproape toti bobocii au murit, cei mici nu s-au mai dezvoltat de loc. incetul cu incetul planta si-a revenit si a facut alte flori. insa am ramas cu regretul bobocilor care au murit aproape imediat ce am adus-o acasa.

in ceea ce priveste hibi am un koening cumparat care intr-adevar nu a crescut de loc dar caruia i-am pus ingrasamint toata vara. nu s-a manifestat in nici un fel si a continuat sa faca flori minunate, a avut chiar si 2 flori o data. acum se pregateste de alta inflorire.
 

angela draganoiu

Active Member
Bogdan are dreptate sint multi oameni, si eu cunosc unul, care cumpara plante numai pt momentul respectiv apoi, nestiind cum se le ingrijeasca, le arunca dupa ce florile s-au dus.
industria asta nu va pieri. dar s-ar putea trage un semnal de alarma. nu stiu insa daca cineva il va lua in considerare avind in vedere faptul ca patronii vor incasari cit mai mari si nu se uita la astfel de semnale, poate doar pasionatii iar astia sint atit de nesemnificativ de putini incit ................
 

mae

New Member
nu ma gandeam ca dauneaza plantelor, din contra...ca le fac mai puternice si mai frumoase si de asta am si postat acest topic, dar mi-ati deschis ochii...este chiar pacat..am patit si eu la fel cu 2 gloxinii care erau pline ochi de boboci si mari si mici si flori iar acum nu mai au ioc, desi le-am oferit chiar toate conditiile...ma gandeam ca lipsa mea de experienta in materie de gloxinici le-a terminat, dar poate ca de fapt ele au fost doar fortate pt a inflori....
 
Sus