Frunze de gloxinii... bolnave?

dorinas

Member
Am avut si eu asa ceva si am tras concluzia ca este o dereglare de udare, cel putin eu asa le-am tratat, si nu au murit nici unele.
 

Erwin

Member
Nu e dereglare de udare.

Le-am taiat de la sol, am aruncat tot si au lastarit iar. Deocamdata lastarii noi arata bine.
 

valentyna

Member
Erwin a spus:
Nu e dereglare de udare.

Le-am taiat de la sol, am aruncat tot si au lastarit iar. Deocamdata lastarii noi arata bine.
ok.mersi.chiar nu stiam cum sa procedez si nu vreau sa le pierd caci o doamna draguta m-a fericit cu aceste frunzulite si tin prea mult la ele sa le pierd.toate cele bune
 

cataliny

Member
Este o boala grava pentru gloxinii si se numeste INSV , acele pete vor aparea cand urmatoarele frunze vor fii mature, si nici florile nu scapa , pana si ghiveciul si farfuria trebuiesc aruncate pentru a nu imbolnavi alte flori gloxinii (nu stiu daca si alte specii de flori). Separati florile bolnave .
 

cataliny

Member
Dora a spus:
Mai exact,ce este INSV?

Impatiens Necrotic Spot Virus (INSV)

Most susceptible plants: begonia, chrysanthemum, exacum, gloxinia, impatiens, vinca

This is one of the most serious diseases of greenhouse crops. INSV has a very large host range, numbering more than 648 different plant species. It is the number one disease of gloxinia and impatiens. INSV is transmitted by the thrips insect; it is not known to be routinely transmitted by any other means. One of the most frustrating features of INSV is that infection can result in a number of different symptoms.

Symptoms:
Symptoms of INSV infection may include black ring spots (impatiens), black foliar lesions (impatiens, vinca, cineraria), chlorotic ringspots (exacum, gloxinia, cyclamen), veinal necrosis (gloxinia, Aphelandra, impatiens), stem lesions (chrysanthemum, exacum), distortion of young growth, stunting and plant wilt. These symptoms can vary with the stage of growth of the host and with a variety of cultural conditions.

Plants infected with INSV are systemically infected for the life of the plant. Although the plants are systemically infected, INSV can "compartmentalize" within its host, causing symptoms to occur only in a portion of the plant.

Control:
INSV plants must be rapidly and thoroughly rogued from the production area to reduce infection to other susceptible plants. Monitor thrips activity routinely throughout the production area by the use of yellow or blue "sticky cards." Destroy all weeds, both inside and outside the greenhouse, as weeds can serve as both a reservoir of the INSV virus as well as a habitat for the thrips vector. Control thrips activity by appropriate management strategies, including insecticides when needed.

Trage tu concluziile
 

sini

Well-Known Member
Va rog frumos,traduceti.
Mai sunt si blonde pe aici..Cred ca e ceva foarte interesant.
Eu am la begonii asa ceva.
 

Roxana

Active Member
Cele mai multe plante sensibile: begonia, Chrysanthemum, exacum, gloxinia, impatiens, vinca

Aceasta este una dintre cele mai grave boli din culturile de seră. INSV are o foarte mare gama "gazdă", de numerotare mai mult de 648 de specii diferite de plante. Este un număr de boli la gloxinia si impatiens. INSV este transmis de către Thrips insecte; nu este cunoscut de obicei pentru a fi transmise prin orice alte mijloace. Una dintre cele mai frustrant caracteristici ale INSV este că infectarea poate avea ca rezultat un număr de diferite simptome.

Simptome:
Simptomele INSV infecţii pot include inel pete negre (impatiens), negru foliar leziuni (impatiens, din vinca, cineraria), chlorotic ringspots (exacum, gloxinia, cyclamen), veinal necroza (gloxinia, Aphelandra, impatiens), leziuni stem (Chrysanthemum, exacum ). Aceste simptome pot varia în funcţie de stadiul de creştere economică, de gazdă şi cu o varietate de condiţii culturale.

Plante infectate cu INSV sistemic sunt infectate pentru durata de viaţă a instalaţiei. Deşi plantele infectate sunt sistemic, poate INSV "compartimentează" în domeniul său de gazdă, provocând simptome să apară numai într-o porţiune din plante.

De control:
INSV plante trebuie să fie rapid şi temeinic distrus de la zona de producţie de reducere a infecţiei la alte plante sensibile. Monitorul de activitate Thrips curent, în întreaga zonă de producţie prin utilizarea de galben sau albastru "lipicios carduri." Distrugere toate buruieni, atât în interiorul, cât şi în afara de seră, ca buruieni poate servi atât ca un rezervor de INSV a virusului, precum şi a unui habitat pentru Thrips vector. Thrips activitate de control adecvate strategii de management, insecticide, inclusiv atunci când este necesar.
 

ste

Member
Si eu am avut nenorocirea asta la begonii si gloxinii acu doi ani. Am taiat tot, pana la bulb si am aruncat. Partea buna a fost ca lastarii noi n-au mai avut probleme.
 

sini

Well-Known Member
Ok.Tai tot,ca oricum ,astea, flori nu mai fac.Degeaba le-am stropit si le-am rupt frunzele bolnave,le prelungesc doar agonia.
Multumesc pentru sfaturi !
 
Sus